KÁHIRA, BRATISLAVA. Ročne tadiaľ prejde asi 19-tisíc námorných lodí a asi 12 percent objemu globálneho obchodu. Suezský prieplav je však od utorka zablokovaný – vzpriečila sa v ňom štyristo metrov dlhá a dvestotisíc ton ťažká kontajnerová loď z Taiwanu.
Už počas stredy tak pred vstupom do prieplavu stálo viac ako sto zaseknutých námorných plavidiel. V utorok poobede sa podarilo loď čiastočne posunúť, niektorí experti však tvrdia, že sprevádzkovanie Suezu môže trvať aj niekoľko dní.
O miliardy tak nemusí prísť len samotný Egypt, ktorý prieplav spravuje, ale aj tisícky firiem, ktorým budú meškať dodávky tovaru. Blokáda prieplavu sa navyše už prejavuje aj na cenách ropy.
Zablokovaná tepna
Základy prvého kanála zo Suezského zálivu postavili ešte za vlády faraóna Ramzesa II. Dnes má prieplav takmer dvesto kilometrov a už 151 rokov je najdôležitejšou námornou dopravnou tepnou v Eurázii.
Akákoľvek prekážka v priechodnosti kanála znamená problém pre medzinárodnú dopravu - prieplav skracuje cestu z Perzského zálivu do Británie o deväťtisíc kilometrov a prevoz tovaru tak trvá len 14 namiesto 24 dní, koľko by trvalo oboplávanie Afriky. Denne cez Suez prechádza aj päťdesiat kontajnerových lodí či tankerov.