SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Covid vo svete: Denný prírastok nakazených v Poľsku je najvyšší od začiatku pandémie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme

Načítavam video...

Mapa cestovných obmedzení

Koronavírus v Európe

Česko zaznamenalo za utorok ďalších 10 883 nakazených koronavírusom. V rovnaký deň pred týždňom to bolo 14 024 prípadov infekcie, pokles je tak 3 141 prípadov. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

V ČR sa od stredy môžu na očkovanie hlásiť chronicky chorí ľudia so závažnými chorobami.

Rizikové skóre PES (protiepidemického systému) v stredu prvýkrát tento rok kleslo na 59 bodov, teda na tretí stupeň. V krajine však platia prísnejšie opatrenia podľa piateho stupňa, ktorý znamená najvyššiu pohotovosť, a dôvodom je vyťaženosť nemocníc.

Znížilo sa aj reprodukčné číslo, a to z 0,85 na 0,82. Šírenie epidémie sa teda spomaľuje.

V nemocniciach je momentálne 8402 ľudí, z nich 1 890 je vo vážnom stave. Ministerstvo zdravotníctva eviduje v súvislosti s ochorením COVID-19 celkovo 25 258 úmrtí.

V utorok v Česku podali 36 230 očkovacích dávok. Aspoň jednu dávku niektorej z vakcín dostalo 1 033 273 osôb. Ukončené očkovanie má 384 841 ľudí.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7 587 nakazených novým druhom koronavírusu, čím celkový počet potvrdených infikovaných stúpol na 593 710. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 249 ľudí, obetí covidu je tak už 18 952, informoval v stredu operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálny počet nakazených je 192 951. Z covidu sa zotavilo 381.807 osôb.

Nemocničnú starostlivosť si vyžaduje 11 805 chorých s covidom, z nich 1 423 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 je zaočkovaných 1 696 110 ľudí, z ktorých 494 520 dostalo už aj druhú dávku očkovacej látky.

Miera zaočkovanosti tak dosiahla 16,8 percenta, zdôraznil operačný štáb, podľa ktorého priemer krajín Európskej únie (EÚ) je 9,4-percentná miera. Z doposiaľ registrovaných seniorov vo veku nad 65 rokov malo podaných vakcínu 65 percent.

Poľsko v stredu hlásilo 29 978 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je rekord od začiatku pandémie. Vláda už avizovala sprísnenie súčasného čiastočného lockdownu, informovala tlačová agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj ďalších 575 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Predchádzajúci denný rekord infekcií bol 27 875, a to vlani 7. novembra.

Aktuálny počet prípadov nákazy vrátane tých, ktoré sa oficiálne nezaznamenali, bol podľa presvedčenia odborníkov vyšší začiatkom roka 2020, keď sa pandémia rozbiehala.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski vyhlásil, že situácia je naliehavá v stredopoľskom Mazovskom vojvodstve, kam patrí aj hlavné mesto Varšava, a v priemyselnom Sliezskom vojvodstve na juhu krajiny.

"Žiaľ, tieto signály nás dnes nútia veľmi vážne rozmýšľať nad sprísnením obmedzení. Zvažujeme, či to urobíme regionálne alebo celoštátne," povedal Niedzielski pre portál Wirtualna Polska.

Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že nové obmedzenia oznámia vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čím viac ľudí bude dodržiavať pravidlá a dá sa zaočkovať, tým skôr sa skončí tretia vlna (nákazy)," upozornil premiér v utorok.

Poľsko začiatkom tohto mesiaca znovu zaviedlo sériu obmedzení v boji proti vlne nákazy, napríklad zatvorilo školy, obchodné centrá a kiná.

Ukrajina už druhý deň po sebe zaznamenala rekordný počet úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, informovala v stredu agentúra UNIAN.

Kým v utorok Ukrajina hlásila 333 úmrtí, v stredu to bolo 342, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 30 773.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu sa za posledných 24 hodín zvýšil o 14.174 na celkovo 1 579 906.

Z ochorenia sa za posledný deň uzdravilo ďalších 7 386 ľudí. Od začiatku pandémie už 1 276 272.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak bude očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Chorvátsku pokračovať súčasným tempom, ľudia starší ako 65 rokov a ľudia s chronickými chorobami nebudú do leta zaočkovaní.

Navyše, vakcinačné centrá sa stanú miestami nákazy, uviedla v stredu tamojšia asociácia lekárov primárnej starostlivosti HUUGO. Informovala o tom agentúra Hina.

"Vakcinačné centrá v miestnych zdravotníckych zariadeniach a našich úradoch sa stanú miestami, kde sa rozširuje vírus, namiesto toho, aby sa stali miestami, kde sa proti nemu bojuje, pretože sú malé a počas súčasnej tretej vlny epidémie fungujú v nedostatočných protiepidemiologických podmienkach," tvrdí asociácia.

Zároveň vyjadrila nádej, že kompetentné inštitúcie pochopia, že očkovanie by sa malo organizovať vo väčších priestoroch, kde budú zdravotníci iba očkovať, a nie vypisovať dokumentáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

V chorvátskom zdravotníctve pracuje 2300 rodinných lekárov, ktorých priemerný vek je 56 rokov a z ktorých 80 percent tvoria ženy, 720 je starších ako 60 rokov a 200 dokonca viac ako 65 rokov, tvrdí asociácia.

Znamená to, že systém verejného zdravotníctva v krajine sa v súčasnosti spolieha na 920 lekárov starších ako 60 rokov, ktorí vykonávajú očkovanie, čo je podľa HUUGO neprijateľné. Asociácia požaduje ich nahradenie mladšími zdravotníkmi a otvorenie veľkých očkovacích centier.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, predseda parlamentu Gordan Jandrokovič a minister zdravotníctva Vili Beroš sa dali v utorok v sídle vlády zaočkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Podľa slov Beroša tak vyslali odkaz, že dôverujú medicínskej vede a lekárom. Informácie priniesla v stredu chorvátska tlačová agentúra HINA.

Skryť Vypnúť reklamu

Nórska vláda v utorok oznámila, že dočasne zakáže predaj alkoholických nápojov v reštauráciách a baroch. Pôjde o súčasť prísnejších opatrení zameraných na zastavenie šírenia nákazy koronavírusom, informovala agentúra AFP.

Nariadenia by mali vstúpiť do platnosti vo štvrtok a trvať by mali do 12. apríla.

Na základe týchto opatrení budú musieť cestujúci zo zahraničia po vstupe do Nórska absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu v hoteli. Doteraz mohli karanténu po predložení negatívneho výsledku testu na koronavírus ukončiť po troch dňoch.

"Najdôležitejšie je, aby počas Veľkej noci ľudia cestovali čo najmenej a stretávali sa s čo najmenším počtom ľudí, aby tak zabránili šíreniu vírusu," informoval na tlačovej konferencii nórsky minister zdravotníctva Bent Hoie.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek zvýšenému počtu prípadov nákazy vláda nezakázala medzištátne cestovanie, avšak limitovala počet hostí, ktorých môže každá domácnosť počas sviatkov u seba privítať, na dve osoby.

Nórsko od začiatku pandémie zaznamenáva jednu z najnižších mier infekcie v rámci krajín Európy, v súčasnosti však hlási zvýšený počet prípadov nákazy tzv. britským variantom koronavírusu.

Koronavírus v Amerike

Zásoby kyslíka pre pacientov nakazených novým koronavírusom klesli na "znepokojujúcu" úroveň v šiestich z 27 brazílskych štátov. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala v utorok agentúra AFP.

Načítavam video...

Spoločnosť White Martins, jeden z hlavných brazílskych dodávateľov kyslíka, uviedla, že sa pokúša udržať krok s "exponenciálnym nárastom" dopytu, ktorý sa niektorých regiónoch zvýšil až o 300 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa AFP je v súvislosti s nedostatočnými zásobami kyslíka situácia alarmujúca v štátoch Acre a Rondonia na severozápade, Mato Grosso na stredozápade, Amapá na severe a Ceará a Rio Grande do Norte na severovýchode krajiny.

Ako pripomína AFP, táto situácia vyvolala obavy z možného zopakovania hrozivého scenára z januára v meste Manaus na severe krajiny, kde nedostatok kyslíka spôsobil, že desiatky pacientov sa v tamojších nemocniciach udusili.

Sao Paulo, najľudnatejší brazílsky štát v pondelok uviedol, že do desiatich dní zriadi núdzové zariadenie na výrobu kyslíka, vďaka čomu bude možné ním zásobovať preťažené nemocnice.

V hlavnom meste Brazília momentálne čaká na uvoľnenie lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti viac ako 400 ľudí. Videá, ktoré kolujú na internete ukazujú telá zhromaždené na nemocničných chodbách, ktoré čakajú na presun do preplnených márnic, píše AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Kardiológ Marcelo Queiroga, ktorý v utorok zložil prísahu, sa stal v poradí už štvrtým brazílskym ministrom zdravotníctva, ktorý bude zastávať tento post počas pandémie koronavírusu. Preťažený zdravotný systém v tejto krajine práve zápasí s prudkým nárastom infikovaných a očkovanie zaostáva.

Podľa odborníkov môže za túto situáciu lokálny variant vírusu, ktorý je považovaný za nákazlivejší.

V Brazílii, ktorá je jednou z pandémiou najpostihnutejších krajín sveta, v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo takmer 299 000 ľudí. Za uplynulých 24 hodín v krajine zaznamenali rekordných 3 251 úmrtí.

Koronavírus v Austrálii a Oceánii

Austrália začala v stredu distribuovať v krajine vyrobené vakcíny firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.

Austrálsky Úrad pre terapeutické tovary v utorok schválil použitie 832-tisíc dávok očkovacej látky, ktorú vyrobila firma CSL v Melbourne. Počet vakcín vyprodukovaných na domácom austrálskom trhu je vyšší v porovnaní s počtom dovezených očkovacích látok spoločností AstraZeneca a Pfizer.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tempo sa zvýši dramaticky," povedal šéf regulačného úradu John Skerritt pre austrálsku televíznu sieť Nine Network v súvislosti s distribúciou vakcín proti koronavírusu v krajine, ktoré sa začalo koncom februára. „Ak by sme boli závislí od Európy, mali by sme tu chaos," dodal Skerritt.

Výroba vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Austrálii, ktorá má 26 miliónov obyvateľov, má kulminovať na úrovni jedného milióna dávok týždenne.

Európska únia tento mesiac zablokovala export viac ako 250-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca do Austrálie vyrobených v Taliansku s odôvodnením, že Austrália je relatívne úspešná v brzdení pandémie.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 2. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 3. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 4. Vážení poslanci, to naozaj?
 5. Koniec čakania na kuriéra
 6. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 7. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 708
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 643
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 709
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 896
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 648
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 572
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 996
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 981
 9. Crème de la crème po slovensky 2 946
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 747
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


11 h
Smútok futbalistov Slovenska po zápase so Španielskom na EURO 2020.

Pokazili sme si dojem, tvrdí Šatka.


Pavol Spál 11 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Z jednej fľaše sa dá vyrobiť desať kociek tejto stavebnice.


ČTK 8m
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Lídri EÚ zhodnotia poznatky a ponaučenia z doterajších skúseností z pandémie.


TASR 20m
Benigno Aquino

Dožil sa 61 rokov, mal pokročilú rakovinou pľúc.


TASR 46m
Muž sleduje prejav prezidenta Daniela Ortegu.

Zadržaní sú podľa neho americkí agenti.


TASR 1 h