BRUSEL, BRATISLAVA. Ešte koncom minulého roka sa európski lídri snažili čím skôr uzavrieť s Čínou dohodu o investíciách. Sľubovali si od toho najmä zjednodušenie života na čínskom trhu pre veľké európske firmy, napríklad automobilky.
Dohoda je v hlavných rysoch pripravená, no doteraz neprešla Európskym parlamentom. A po posledných dňoch sa zdá, že tak skoro ani neprejde. Stáva sa jednou z prvých obetí zhoršovania vzťahov medzi Úniou a Čínou, za ktorou je porušovanie ľudských práv Ujgurov.
Moslimská etnická skupina žije v západočínskej provincii Sin-ťiang a asi milión jej príslušníkov zadržiava čínska vláda v „prevýchovných“ táboroch. O ich útlaku sa na Západe nepochybuje, štáty sa sporia len v tom, či sa už dá hovoriť o genocíde.
Ide o genocídu?
Nedávna štúdia svetových odborníkov na medzinárodné právo hovorí, že áno. Európska únia tak prijala sankcie voči štyrom čínskym predstaviteľom zodpovedným za útlak Ujgurov, pridali sa potom aj Spojené štáty, Kanada a Veľká Británia.

Únia na to využila nový sankčný mechanizmus, ktorý schválila len v decembri minulého roka podľa vzoru amerického takzvaného Magnitského zákona na počesť ruského protikorupčného právnika umučeného v policajnej cele.
Mechanizmus umožňuje trestať cudzích občanov za korupciu alebo porušovanie ľudských práv. Ľudia na zozname nemôžu cestovať na územie Únie, zmrazia sa ich majetky.
Okrem čínskych predstaviteľov sa na sankčný zoznam dostali aj lídri barmskej vojenskej junty, ktorí pred dvomi mesiacmi zvrhli vládu a odvtedy tvrdo potláčajú protesty.
Čína reagovala prakticky okamžite vlastným zoznamom, výrazne početnejším. Zákaz vstupu na čínske územie a obchodovania s čínskymi firmami dostalo desať ľudí – europoslanci či odborníci na výskum ujgurskej menšiny - a štyri organizácie vrátane podvýboru Európskeho parlamentu pre ľudské práva.
„Prekvapilo ma najmä to, že som sa ocitla v takom úzkom zozname konkrétnych ľudí,“ hovorí pre SME slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann. Tá vo frakcii ľudovcov zastupuje KDH dlhodobo upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Sin-ťiangu aj v Hongkongu.
Za to sa ocitla na sankčnom zozname. „Nevedela som, že miliardová Čína má také obavy z mojich aktivít,“ tvrdí.