SARAJEVO. Bosnianski predstavitelia v piatok odmietli varovanie zo strany Ruska, ktoré uviedlo, že bude reagovať, ak krajina podnikne kroky smerom k členstvu v NATO.
Ruské veľvyslanectvo v Sarajeve deň predtým vyhlásilo, že „v prípade faktického zblíženia" Bosny a NATO, „naša krajina bude musieť reagovať na tento nepriateľský akt".
Geopolitická hra
Z vyhlásenia nebolo jasné, akú akciu by Rusko mohlo podniknúť proti Bosne, ktorá dlhodobo označuje členstvo v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii za svoj strategický cieľ.
Željko Komšič, zástupca Chorvátov v bosnianskom trojčlennom predsedníctve, povedal, že vyhlásenie Moskvy predstavuje „zastretú vyhrážku" nielen voči Bosne ale aj voči jej západným spojencom, vrátane USA.
„Je to očividne geopolitická hra Ruska s cieľom zastaviť rozšírenie NATO v Európe," konštatoval Komšič.
Zasahovanie do vnútorných vecí Bosny
Hlavná strana bosniackych moslimov, Strana demokratickej akcie, uviedla, že ruské vyhlásenie predstavuje „ďalšie nevhodné zasahovanie" Moskvy do vnútorných vecí Bosny.
Bosna je zapojená do Akčného plánu členstva, čiže do programu poradenstva a pomoci zo strany Severoatlantickej aliancie pre krajiny, ktoré sa chcú stať členmi NATO. Bosna, Kosovo a Srbsko, sú jedinými štátmi západného Balkánu, ktoré nie sú členmi NATO.
Čierna Hora do aliancie vstúpila v roku 2017 a Severné Macedónsko sa stalo jej členom v minulom roku. Bosnianski Srbi majú úzke kontakty s Ruskom a rozhodne odmietajú členstvo Bosny v NATO.