LONDÝN, BRATISLAVA. Ak sa dajú nejakou vakcínou zaočkovať milióny ľudí, je štatisticky vysoko pravdepodobné, že sa u niektorých z nich prejavia zdravotné problémy, prípadne môže dôjsť aj k úmrtiam. Tie však nemusia mať žiaden súvis s očkovaním.

Hoci Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok potvrdila, že takzvaná oxfordská vakcína proti koronavírusu od firmy AstraZeneca je bezpečná, mnohí ľudia tomuto preparátu stále nedôverujú.
Kým viaceré európske krajiny – vrátane Talianska, Cypru, Litvy či Lotyšska – v piatok obnovili očkovanie AstraZenecou, škandinávske štáty zatiaľ vyčkávajú.
Švédsko, Nórsko a Dánsko chcú sami skontrolovať závery EMA. Nateraz tak očkovanie AstraZenecou v týchto krajinách zostáva pozastavené.
„Vzhľadom k niekoľkým závažným prípadom (ktoré sa objavili po očkovaní, pozn.) v Nórsku, chceme dôkladne preskúmať situáciu predtým, ako dospejeme k záveru,“ vyhlásil Geir Bukholm Nórskeho inštitútu verejného zdravia.
V Nemecku bude po novom vakcináciu AstraZenecou sprevádzať upozornenie na možné vedľajšie účinky. Španielsko obnoví očkovanie touto vakcínou podľa miestnych médií až v stredu, dovtedy ešte zhodnotí, ktorej skupine obyvateľov bude preparát podávať.
Slovensko a Česko očkovanie ani nepozastavili
Zdalo sa, že štvrtkový verdikt EMA rozdelil krajiny na tie, ktoré očkovanie oxfordskou vakcínou obnovia a tie, ktoré ešte budú vyčkávať.
Slovensko či Česko nepatria ani do jednej z týchto kategórií, pretože očkovanie oxfordskou vakcínou ani nepozastavili, takže pokračuje bez prerušenia. Vakcinácia AstraZenecou však ani na Slovensku a v Česku neprebieha bez problémov.