SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo v USA už vyše pätiny ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Mapa cestovných obmedzení

Načítavam video...

Koronavírus v USA

Koronavírus v Belgicku

Koronavírus v Británii

Koronavírus v Nemecku

Koronavírus vo Francúzsku

Koronavírus v Poľsku

Koronavírus v Česku

Koronavírus v Maďarsku

Koronavírus na Ukrajine

Koronavírus v Japonsku

Koronavírus v Európe

Belgicko sa obáva ďalšej vlny infekcií koronavírusu, keďže denný počet nových prípadov COVID-19 v priebehu týždňa stúpol o takmer 30 percent.

Podľa údajov belgického národného inštitútu verejného zdravia Sciensano v posledných siedmich dňoch v priemere pribúdalo 3 052 nákaz denne, čo bol rast o 29 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet hospitalizácií s ochorením COVID-19 sa v rovnakom období tiež zvýšil, a to o 16 percent.

Počet úmrtí v krajine v dôsledku koronavírusu však zostal stabilný. Belgické zdravotnícke úrady tento týždeň konštatovali, že vakcinačná kampaň v domovoch dôchodcov je intenzívna a mohla by byť vysvetlením stagnácie počtu úmrtí, keďže veľká časť ľudí vo veku nad 85 rokov bola zaočkovaná.

Podľa belgických médií by mohlo najnovšie zvýšenie počtu infekcií vládu prinútiť k prehodnoteniu jej rozhodnutia zmierniť na budúci mesiac protipandemické reštrikcie. V súvislosti s nákazou koronavírusom v Belgicku, ktoré má 11,5 milióna obyvateľov, doteraz zomrelo celkovo 22 600 ľudí.

Britská vláda vo štvrtok potvrdila, že lockdown bude v nadchádzajúcich mesiacoch zmierňovať podľa plánu, napriek možnej prestávke v očkovaní v apríli. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Národná zdravotná služba upozornila očkovacie strediská, že dodávky vakcín budú výrazne obmedzené na štyri týždne počnúc 29. marcom. Ďalšia fáza očkovania, ktorá sa týka ľudí vo veku nad 40 rokov, bude pozastavená minimálne do mája. Problém súvisí s oneskoreným dodaním piatich miliónov dávok vakcíny spoločnosti AstraZeneca z Indie. Na meškajúce dodávky vakcín od tejto firmy sa už dávnejšie sťažovala aj Európska únia.

"Toto je veľmi zložitý medzinárodný dodávateľský reťazec. Znamená to, že sa občas stretneme s problémami, aké máme aj teraz," povedal minister pre bývanie a samosprávu Robert Jenrick pre televíziu Sky News.

Vláda by aj napriek tomu chcela zaočkovať do konca júla každú dospelú osobu, ktorá bude mať o očkovanie záujem. V Británii sa doposiaľ podarilo zaočkovať viac než 25 miliónov ľudí. "Nie je dôvod domnievať sa, že tento dočasný nedostatok dodávok nejakým spôsobom ovplyvní plán očkovania," zdôraznil Jenrick.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším dodávateľom očkovacích látok do Británie je spoločnosť Pfizer, ktorá však popiera akékoľvek problémy s harmonogramom dodávok.

Spoločnosť AstraZeneca, ktorá vyvinula vakcínu v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, tvrdí, že "domáci dodávateľský reťazec nie je narušený". O problémoch v Indii alebo Európe sa však nezmienila.

Niekoľko európskych krajín sa v nedávnom období rozhodlo pozastaviť očkovanie látkou od spoločnosti AstraZeneca z dôvodu výskytu ojedinelých prípadov krvných zrazenín a krvácania do mozgu. K problému sa má v priebehu štvrtka vyjadriť aj Európska lieková agentúra.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab striktne odmietol pripustiť akékoľvek zdravotné problémy spojené s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Predseda vlády Boris Johnson v stredu vyhlásil, že onedlho sa nechá touto látkou sám zaočkovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko zaznamenalo vo štvrtok prudký nárast hodnoty sedemdňovej incidencie udávajúcej počet nakazených novým typom koronavírusu na stotisíc obyvateľov. Zo stredajších 86,2 sa incidencia zvýšila na 90. Vyplýva to z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), informovala agentúra DPA.

Naposledy hlásilo Nemecko takúto vysokú incidenciu 2. februára. Pred týždňom - 11. marca - predstavovala hodnota incidencie číslo 69,1. Najnižšiu úroveň (56,8) zaznamenali 19. februára. Odvtedy však výrazne stúpa.

V Nemecku sa však týždňová incidencia nákazy ako jediné hodnotiace kritérium pre zmierňovanie, či naopak, sprísňovanie opatrení, stáva čoraz častejšie terčom kritiky.

V prípade, že táto hodnota počas troch za sebou nasledujúcich dní stúpne nad 100, je nevyhnutné zrušenie uvoľnení a znova má dôjsť k uzatvoreniu škôl a obchodov. Na tomto postupe sa začiatkom marca dohodli kancelárka Angela Merkelová spolu s premiérmi 16 spolkových krajín. Po celoštátnom vyše dvojmesačnom lockdowne sa tak mohli v niektorých spolkových krajinách zaviesť určité uvoľnenia protipandemických pravidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Zjednodušenie pravidiel požaduje i minister vnútra Horst Seehofer. "Nemôžeme teraz zostať v lockdowne tri roky," povedal pre štvrtkové vydanie denníka Münchner Merkur. Navrhol napríklad, aby sa v obchodoch od incidencie 50 nakazených na stotisíc obyvateľov zaviedol limit len jeden zákazník na plochu desiatich štvorcových metrov.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová vo štvrtok pre hospodársky týždenník Wirtschaftswoche uviedla, že armáda je pripravená otvoriť vlastné očkovacie strediská, ktoré budú ľudí očkovať nepretržite.

"Bundeswehr môže prevádzkovať 28 očkovacích stredísk, ktoré budú fungovať sedem dní v týždni, deň a noc," vyhlásila. Denne by tak počet podaných vakcín mal zvýšiť o 20-tisíc dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

Prevádzka očkovacích stredísk Bundeswehru by sa mohla spustiť v krátkom čase, uviedla s tým, že sa na túto úlohu pripravujú od novembra 2020. Dodala, že to záleží od ministra zdravotníctva Jensa Spahna.

Nemecká vláda čelí kritike za pomalý štart vakcinačnej kampane, pripomína DPA. Odborníci tvrdia, že krajina sa už nachádza v tretej vlne pandémie COVID-19 a upozorňujú najmä na šírenie britského variantu koronavírusu.

Nemecko hlásilo vo štvrtok za ostatných 24 hodín 17 504 nových prípadov nákazy. Je to o tritisíc viac než pred týždňom. Zároveň sa o 227 zvýšil počet súvisiacich úmrtí.

Francúzsko vo štvrtok oznámi nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Keďže počet pacientov s ochorením COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti prudko stúpa, medzi možné opatrenia patrí aj úplné obmedzenie pohybu v regióne hlavného mesta Paríž a na severe krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Urobíme rozhodnutia, ktoré musíme urobiť,“ uviedol v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron počas návštevy nemocnice v Poissy západne od Paríža. Dodal, že opatrenia budú „pragmatické, primerané a cielené“. Podrobnejšie by ich mal popísať vo štvrtkovom vystúpení francúzsky premiér Jean Castex.

V metropolitnej oblasti Paríža dosiahla miera infikovanosti hodnotu viac ako 420 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, pričom na celonárodnej úrovni je tento ukazovateľ 250 chorých na 100-tisíc ľudí.

V Poľsku pribudlo vo štvrtok 27.278 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je druhý najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Za rovnaký čas pribudlo aj 356 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to zo štvrtkových údajov poľského ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala spravodajská televízia TVN24.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší denný prírastok zaznamenali v Poľsku naposledy 7. novembra (27.875).

Poľsko registruje od vypuknutia pandémie 1.984.248 prípadov nákazy, ochoreniu COVID-19 podľahlo celkovo 48.388 ľudí.

S potvrdenou nákazou koronavírusom je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 21.858 ľudí. Na pľúcnu ventiláciu je pripojených 2190 pacientov, pričom k dispozícii je celkovo 3021 ventilátorov. Ďalších 356.227 osôb je v karanténe a z nákazy sa doteraz vyliečilo 1.603.832 ľudí.

Proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Poľsku zaočkovali 4.738.902 ľudí, obe dávky vakcín dostalo viac ako 1,6 milióna ľudí, uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke poľská vláda.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v stredu oznámil, že od soboty začnú na tri týždne platiť sprísnené protiepidemické opatrenia, ktoré majú zastaviť ďalší prudký nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

V Česku pribudlo za uplynulý deň 11 928 nových prípadov nákazy koronavírusom. Zaočkovať sa podarilo ďalších 42 338 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 8 910 pacientov s covidom. Informuje o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke.

Reprodukčné číslo vírusu, ktoré určuje, koľko osôb v priemere nakazí jeden infikovaný, sa za uplynulý deň kleslo z hodnoty 0,97 na 0,91, informujú novinky.cz. Ak stúpne nad hodnotu jedna, znamená to, že epidémia sa zrýchľuje.

Index rizika českého protiepidemického systému (PES) zostáva piaty deň po sebe úrovni 71 bodov. Ako pripomína iDNES, pôvodne sa týmto indexom mali riadiť opatrenia proti šíreniu nákazy, no hlavným ukazovateľom je teraz pre vládu naplnenosť nemocníc.

Do budúceho týždňa by však mala vzniknúť upravená podoba PES s jasnými kritériami pre uvoľňovanie opatrení. Uvoľniť obmedzenia bude podľa nedávnych vyjadrení ministrov možné, až keď počet hospitalizovaných klesne zhruba na 3000 - teda približne na tretinu súčasného stavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď počet denných prírastkov v medzitýždennom porovnaní v posledných dňoch klesá a reprodukčné číslo sa drží pod hodnotou jedna, v nemocniciach je rekordný počet pacientov s ochorením COVID-19 vrátane tých s ťažkým priebehom. Hospitalizovaných je aktuálne 8910 ľudí, stav 1989 z nich je vážny.

V ČR podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1 439 019 prípadov nákazy koronavírusom a 24 117 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. V stredu pribudlo podľa neúplných údajov najmenej 107 úmrtí.

V Česku bolo celkovo podaných 1 215 430 dávok vakcín proti novému koronavírusu. Obe dávky dostalo 328 965 ľudí. V stredu podali 42 338 dávok vakcíny.

Maďarsko opäť zaznamenalo rekordný počet úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako informuje portál koronavirus.gov.hu, za 24 hodín pribudlo ďalších 207 obetí pandémie, čím sa ich celkový doterajší počet vyšplhal na 17 628.

V stredu pritom úrady potvrdili 195 úmrtí, čo prekonalo doterajší rekord z vlaňajšieho decembra, keď v priebehu dňa skonalo 193 osôb.

Pribudlo aj 6 502 prípadov nákazy. Krajina v súčasnosti eviduje 160 557 aktívnych prípadov, v nemocniciach leží 10 386 pacientov s ochorením COVID-19 a 1 170 z nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

Portál zároveň upozorňuje, že krajina registruje prudký vzostup tretej vlny nákaz, čo spôsobuje najmä veľmi rýchle šírenie takzvaného britského variantu vírusu. Úrady registrujú výrazný nárast aktívnych prípadov nákazy aj hospitalizovaných pacientov, čo viedlo vládu k rozhodnutiu sprísniť reštrikcie.

Aspoň jednou dávkou vakcíny dosiaľ v Maďarsku zaočkovali 1 441 706 ľudí, pričom 421 915 už dostalo obe dávky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 15 053 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 267 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO), o ktorých vo štvrtok ráno informovala agentúra UNIAN.

Prírastok nakazených je dosiaľ najvyšším v aktuálnom kalendárnom roku, spresňuje UNIAN.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy na Ukrajine od začiatku pandémie sa vďaka nemu zvýšil na 1 504 076. Počet úmrtí súvisiacich s nákazou stúpol na 29 253.

Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa za uplynulých 24 hodín vyliečilo 6 514 osôb, čím sa celkový počet vyliečených od začiatku pandémie zvýšil na 1 244 190.

Ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov vo štvrtok na Facebooku napísal, že medzi novými nakazenými je aj 744 detí a 425 zdravotníkov, pričom v nemocniciach pribudlo 4376 nových covidových pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší počet nových potvrdených infekcií zaevidovali v hlavnom meste Kyjev (1092) a v Žytomyrskej (1398), Ľvovskej (1092), Odeskej (997) a Chmeľnyckej oblasti (800).

Koronavírus v Amerike

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 73,7 milióna ľudí, čiže 22,2 percenta populácie krajiny. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Úplne zaočkovaných je už 39,9 milióna Američanov, čiže 12 percent obyvateľstva krajiny.

Sedemdňový priemerný počet nových prípadov nákazy koronavírusom v USA v posledných dvoch týždňoch klesol na 54 744 z úrovne 65 396. Vyplýva to z údajov Johns Hopkins University. Sedemdňový priemerný počet nových úmrtí na ochorenie COVID-19 sa v krajine za posledné dva týždne znížil na 1 284 z úrovne 1 944.

Štát Nevada v stredu oznámil, že od 5. apríla očkovanie rozšíri na mladšie vekové kategórie a nárok na vakcínu budú mať všetci vo veku od 16 rokov. Guvernér Nevady Steve Sisolak uviedol, že to pomôže riešiť problém skepticizmu voči vakcinácii. Rozhodnutie Nevady je v súlade s plánom amerického prezidenta Joea Bidena sprístupniť od 1. mája vakcínu pre všetkých obyvateľov USA vo veku od 18 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Japonská vláda vo štvrtok zrejme schváli ukončenie viac než dvojmesačného núdzového stavu súvisiaceho so šírením koronavírusu v Tokiu a troch susedných prefektúrach.

Informovala o tom agentúra AP. Minister zodpovedný za riadenie pandémmie Jasutoši Nišimura uviedol, že pandemické ukazovatele - ako sú nové denné prípady a miera obsadenosti lôžok v nemocniciach - klesli na úroveň, ktorá umožňuje zrušenie núdzového stavu v prefektúrach Tokio, Kanagawa, Čiba a Saitama.

Podľa vládnych expertov je zrušenie núdzového stavu nevyhnutné z dôvodu záťaže na ekonomiku a podnikanie. Niektorí odborníci však varujú pred možným opätovným rozšírením vírusu, keďže pokles počtu nových prípadov nákazy sa nedávno zastavil. Núdzový stav platí v Tokiu a troch susedných prefektúrach od 7. januára. Reštaurácie a bary musia prevádzkovatelia zatvárať najneskôr o 20.00 h. Úrady tiež požiadali zamestnávateľov, aby ľuďom v čo najväčšej možnej miere umožnili prácu z domu. Koncom februára však niektoré opatrenia zrušili v šiestich mestách. Vláda plánuje zrušiť opatrenia len pár dní predtým, ako majú 25. marca odštartovať štafetu s olympijským ohňom v prefektúre Fukušima. V Tokiu zaznamenali v stredu 409 nových prípadov nákazy - najviac za posledný mesiac. Bolo to o 109 prípadov viac ako v predchádzajúci deň. Japonsku sa podarilo udržať počet nakazených a počet úmrtí na relatívne nízkej úrovni aj bez tvrdého lockdownu. Celkový počet prípadov nákazy v krajine do stredy dosiahol 451.186, pričom v súvislosti s koronavírusom zomrelo 8717 ľudí, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 4. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 5. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 6. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 7. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 8. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 9. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 3. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 4. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 5. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 6. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 7. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 8. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 9. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 10. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 614
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 815
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 606
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 337
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 980
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 795
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 752
 8. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 6 429
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 090
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 030
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovory ZKH: Richard Rybníček.

S čím nesúhlasia samosprávy v návrhu Štefana Holého?

23 h
Milan Ftáčnik.

Informáciu potvrdila Ftáčnikova dcéra.

5 h
Komentár Petra Schutza

Základné právo na vakcínu

Peter Schutz

Samotné odtajnenie receptúry ešte žiadny efektívny boj proti pandémii negarantuje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Celá akcia bude stáť približne 20 miliónov eur.

34m
Vakcínacia pokračuje.

Írske zdravotnícke služby museli v piatok nútene odstaviť svoje IT systémy.

43m
Provinicia Kandahár.

Išlo o druhú najväčšiu spojeneckú vojenskú základňu v Afganistane.

1 h
Zničená trinásťpochodová budova v Gaze.

Židovský štát bojuje na troch frontoch.

1 h