BRUSEL. Digitálny zelený preukaz, takzvaný COVID pas, ktorý v stredu navrhla zaviesť Európska komisia už počas tohto leta, sa pri údajoch o očkovaní bude týkať hlavne vakcín, ktoré majú povolenie pre EÚ.
Členské štáty však budú môcť akceptovať aj iné očkovacie látky, s čím podľa slov podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča Únia musí dopredu počítať, ak sa chce znovu otvárať svetu.
Záujem o cestovanie do EÚ z tretích krajín
Slovenský eurokomisár počas stredajšej tlačovej videokonferencie s novinármi upozornil, že hlavným prínosom digitálneho zeleného preukazu je oživenie ekonomiky a zaistenie voľného cestovania v rámci EÚ.
Európania však chcú cestovať aj mimo Európy a do Únie majú záujem prichádzať občania tretích krajín, čo bude musieť zohľadniť aj dočasný systém COVID pasov.
Šefčovič upozornil, že ak sa chce EÚ pozerať do budúcnosti, musí si uvedomiť, aký veľký bol pred koronakrízou pohyb ľudí medzi Európou a Čínou, Indiou či Ruskou federáciou.
"Nemôžeme predpokladať, že všetky vakcíny, ktoré sa používajú v týchto krajinách, budú certifikované Európskou agentúrou pre lieky. Toto naznačuje, že do budúcna, pokiaľ už budeme v tej ďalšej etape, že sa budeme znovuotvárať svetu, tak bude treba nastaviť globálny systém tak, že v digitálnych osvedčeniach, ktoré budú mať občania týchto krajín, bude osvedčenie o ich vakcínach. Ďalší krok bude, ako sa k tomu postaví EÚ a jej členské krajiny," vysvetlil eurokomisár.
Presné údaje aj šarže COVID pasoch
Zároveň spresnil, že pre súčasnú fázu platí, že EÚ chce zabezpečiť maximálnu transparentnosť celého procesu s "očkovacími pasmi".
Keďže sú členské krajiny, ktoré využívajú alebo budú využívať vakcíny registrované len národnými vládami v núdzovom režime, tak aj údaje o očkovaní týmito vakcínami budú musieť byť uvedené v COVID pasoch, tiež s dátumom zaočkovania, názvom vakcíny a uvedením presnej šarže.
Ide napríklad o ruskú vakcínu Sputnik V alebo o niektoré čínske vakcíny, ktoré nemajú povolenie Európskej agentúry pre lieky (EMA).
"Bude na jednotlivých členských krajinách, ktoré si stanovia, že či pre ich potreby bude takáto vakcína posudzovaná na rovnakej úrovni bezpečnosti ako vakcíny registrované Európskou agentúrou pre lieky," opísal situáciu Šefčovič. Či údaje o očkovaní takýmito vakcínami budú považovať za dostatočné pre vstup na ich územie.
Pripustil, že v budúcnosti môže byť celý systém preukazov modifikovaný aj podľa toho, ako sa vyvinie práca na takýchto osvedčeniach v krajinách mimo Európskej únie.
Wiezik: COVID pas musí byť masový, aby mal efekt
Poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik (Spolu) vyjadril nádej, že europarlament a Rada EÚ rýchlo schvália návrh o COVID pase.
Návrh Európskej komisie považuje za odôvodnený - s cieľom vytvoriť jednotný a overiteľný systém kontroly a povolenia cestovania občanov EÚ.
Ocenil, že preukaz bude obsahovať QR kód na identifikáciu jeho držiteľov a iba strohé informácie pre kontrolné posty, pričom osobné údaje neopustia krajinu, ktorá COVID pas vydala.
Víta tiež snahu Európskej komisie o nediskrimináciu, lebo o preukaz budú môcť požiadať aj nezaočkované osoby, ktoré budú mať negatívny výsledok testovania.
Wiezik považuje za rozumné, že v tejto fáze by sa COVID pas týkal najmä vakcín schválených v EÚ, lebo tých kvalita a bezpečnosť je zaručená.
Nebránil by sa ani tomu, aby digitálne preukazy boli povinné, a upozornil, že iba ak budú široko rozšírené, budú mať predpokladaný efekt.
Pripomenul, že COVID pas pripúšťa aj rýchle antigénové testy, platné po dobu siedmich dní, čo nemusí stačiť na dlhšiu dovolenku. Dodal však, že rokovania o tomto návrhu pokračujú a nie je vylúčené, že Európsky parlament alebo členské štáty to budú chcieť ešte upraviť.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?