BRUSEL, BRATISLAVA. Občanov EÚ cez leto zrejme čaká cestovanie aj s digitálnym zeleným osvedčením.
Takzvaný covidový pas by mal uľahčiť vstup do krajín a slúžiť bude ako dôkaz o očkovaní, prekonaní koronavírusu či o PCR testoch. Zahrnuté by do neho mali byť všetky dostupné vakcíny, o ich akceptácii však rozhodnú členské štáty.
Zelené osvedčenia v stredu predstavila Európska komisia, schváliť ich ešte musí Európsky parlament aj jednotlivé členské štáty. „Tak, ako si berieme do zahraničia občiansky či pas, tak zrejme budeme tento rok pri cestovaní mať so sebou aj tento covid pass,“ povedal europoslanec Michal Wiezik.
Digitálne osvedčenie bude pravdepodobne na cestovanie potrebné dovtedy, kým Svetová zdravotnícka organizácia nerozhodne o konci pandémie.
V článku sa dozviete:
- Kto by mal covidové pasy vydávať?
- Budú ich prijímať všetky členské štáty?
- Nie je to diskriminácia tých, ktorí nebudú zaočkovaní?
- Stačí na získanie osvedčenia aj očkovanie neregistrovanou vakcínou, ako je Sputnik V?
- Odkedy by systém mohol fungovať?
- Môže slúžiť osvedčenie aj na využívanie služieb čí návštevu reštaurácie?
1. Ako bude covidový pas vyzerať?

Má ísť o elektronické osvedčenie, ktorý bude mať podobu QR kódu. Kód by mal zahŕňať meno, dátum narodenia a údaje o tom, či človek koronavírus prekonal, bol zaočkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test. Informácie budú jednotlivé krajiny nahrávať do spoločného európskeho digitálneho systému.
V databanke budú len „naozaj nevyhnutné“ osobné dáta, ktoré majú byť navyše vo vysokej úrovni dátovej ochrany. Prístup k údajom by mali mať len relevantné štátne orgány a medzinárodné prepravné spoločnosti, uvádza magazín Politico, navštevované štáty ich nebudú uchovávať. Ochrana osobných údajov musí byť prioritou aj v prípade, že by tieto osvedčenia uznávali iné krajiny mimo EÚ.
2. Kto bude toto osvedčenie vydávať?
Vydanie očkovacích osvedčení budú mať v kompetencii národné štáty a ich úrady. Môže ísť o nemocnice, testovacie centrá či iné orgány verejného zdravotníctva.
Okrem digitálnej podoby, napríklad v smartfóne, si každý človek bude môcť vypýtať aj tlačenú verziu, ktorá bude obsahovať ten istý QR kód.
„Ide o mimoriadne dôležitú domácu úlohu. Musíme čo najskôr rozhodnúť o tom, kto bude gestorom, kto bude osvedčenia vydávať a kto za ne ponesie na Slovensku zodpovednosť. Musíme ísť v jednom tempe s ostatnými krajinami,“ povedal na tlačovom brífingu podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
3. Dostanem sa s certifikátom do akejkoľvek krajiny EÚ?
Digitálne osvedčenie má zjednodušiť cestovanie v rámci EÚ v časoch pandémie. Uznávať ho budú všetky členské štáty a ľudia cestujúci do určitej krajiny s covidovým pasom by mali mať také isté práva ako napríklad domáci cestujúci.

Členské štáty však budú mať stále vo svojej kompetencii to, koho a za akých podmienok pustia.
Ak je napríklad epidemiologická situácia v okolitých krajinách zlá, štát môže vyžadovať povinnú karanténu alebo určiť, akú platnosť musí mať PCR test, prípadne úplne zakázať vstup občana z istej krajiny.
Certifikáty majú len zjednodušiť súčasný systém obmedzení. Ak krajina bude meniť pravidlá vstupu pre ľudí s osvedčením, musí to Európskej komisii oznámiť aspoň tri dni vopred a svoje rozhodnutie odôvodniť. Osvedčenie má tiež pomôcť zaručiť, že členské štáty budú obmedzenia koordinovane rušiť.
4. Odkedy by mal systém fungovať?
Aktuálne prebieha prípravná fáza, členské štáty by mali vyriešiť logistické otázky do leta. Závisieť to tak bude najmä od jednotlivých členských štátov a ich pripravenosti.
5. Nie je to diskriminačné voči tým, ktorí sa nechcú dať zaočkovať?
Elektronický certifikát má slúžiť len ako jedna z alternatív, ako uľahčiť cestovanie. Ak človek odmieta očkovanie a ani neprekonal ochorenie covid-19, stále by mal mať možnosť vstúpiť do krajiny s negatívnym PCR testom.
„Ľudia, ktorí budú chcieť cestovať a nebudú sa chcieť zaočkovať, budú musieť podstúpiť test, čo musia spraviť aj doteraz. Akurát teraz to bude zahrnuté na európskom doklade,“ vraví europoslanec za stranu Spolu Michal Wiezik.
6. Dostanem osvedčenie aj v prípade, že sa dám zaočkovať vakcínou, ktorá nie je na území EÚ registrovaná, napríklad Sputnik V?
Potvrdenie o očkovaní by mal dostať každý, kto sa zaočkuje, bez ohľadu na to, o akú vakcínu ide.
Je však už na rozhodnutí členských štátov, či budú akceptovať aj osvedčenie, ktoré sa týka vakcín neregistrovaných v EÚ. Aktuálne medzi ne patrí napríklad ruská vakcína Sputnik V či vakcína od čínskej spoločnosti Sinopharm. Obe napríklad aktuálne používa Maďarsko, ani jedna z nich však zatiaľ neprešla odporúčaním Európskej liekovej agentúry (EMA).
7. Budú covidové pasy uznávať aj štáty mimo EÚ?
Európska komisia sa snaží, aby európske osvedčenie akceptovali aj iné štáty. „Je to našou ambíciou.
Komunikujeme so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) aj s medzinárodnou organizáciou ICAO zastupujúcou leteckú dopravu, aby tento pas mal čo najväčšiu medzinárodnú kompatibilitu. Len tak budeme vedieť obnoviť medzinárodné cestovanie,“ vraví Šefčovič.
„Do krajín, pre ktoré to nebude dostatočne prijateľné, bude možné cestovať ako dosiaľ – s negatívnym PCR testom alebo s povinnou karanténou. Ide nám o to, aby sme technicky zabezpečili možnosť obnoviť čo najnormálnejšie cestovanie,“ dodáva. Viaceré štáty už zaviedli svoju formu osvedčenia o očkovaní alebo podmienili vstup do krajiny očkovaním či prekonaním choroby.
8. Môžu covidové pasy slúžiť aj na využívanie služieb či návštevu reštaurácie?
Ľudia, ktorí sa napríklad v Izraeli už zaočkovali, majú určité výhody – môžu navštevovať reštaurácie či fitnescentrá.
Niektoré členské štáty podľa webu euractiv.com rokujú o podobnej možnosti, no Európska komisia zatiaľ podobné pravidlá zavádzať nechce. Dôvodom je aj nedostatok vakcín a to, že potrvá niekoľko mesiacov, kým budú vakcíny dostupné pre všetkých.
9. Bude používanie týchto osvedčení na cestovanie v EÚ povinné?

Toto rozhodnutie zrejme bude na Európskom parlamente alebo Európskej rade.
„Bude to závisieť od pandemickej situácie. Už dnes vidíme, že Nemecko napríklad chce PCR testy len z niektorých krajín. Toto by malo situáciu uľahčiť, no bude závisieť od členských štátov, či podmienia vstup týmto osvedčením,“ vraví Šefčovič.
Covidový pas by mal byť podľa europoslanca Wiezika povinný, aby sa cestovanie zjednodušilo.
10. Sú očkovacie preukazy niečo nové?
Nie, už dnes existuje medzinárodný očkovací preukaz, nazývaný aj žltá karta. V nej sa ľuďom cestujúcim do zahraničia zapisujú očkovania ako napríklad proti žltej zimnici, brušnému týfusu či žltačke.

Viacero krajín už dnes podmieňuje vstup povinným očkovaním. Napríklad očkovanie proti žltej zimnici je povinné pred príchodom do osemnástich afrických krajín, v ďalších je vysoko odporúčané.
Všetci pútnici do Mekky, najdôležitejšieho pútnického miesta islamu, musia byť zase zaočkovaní proti meningokokovej meningitíde, pri dlhodobých pobytoch zase štáty ako Pakistan vyžadujú očkovanie proti detskej obrne.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?