BRNO. Sucho počas letných období v rokoch 2015 až 2018 bolo v súhrne v strednej Európe závažnejšie ako predchádzajúce suché obdobia za uplynulých 2 110 rokov.
Na základe analýz stabilných izotopov uhlíka a kyslíka v letokruhoch dubov to zistili vedci z Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR a Univerzity v Cambridge.
Vzorky z čias Cézara
Z 13 500 letokruhov dokázali rovnako pre každý rok určiť mieru nedostatku alebo nadbytku vlahy, uviedol v tlačovej správe spoluautor odbornej štúdie Miroslav Trnka.
Letokruhy fungujú ako odtlačky prstov, ktoré možno využiť na rekonštrukciu klímy, ktorá panovala v danom prostredí v minulosti.
Odborníci ich analyzovali 13 500 zo 147 vzoriek živých aj mŕtvych dubov európskych. Väčšina z nich pochádza z územia Českej republiky, iba v niektorých obdobiach ich bolo nutné doplniť o vzorky z juhovýchodného Bavorska.
"Najstaršie vzorky pochádzajú z letokruhov stromov, ktoré rástli v čase detstva Júlia Cézara, najmladší je z roku 2018. Roky 2019 a 2020 do rekonštrukcie klímy doplníme v najbližšej dobe. Vďaka systematickej práci od roku 2015 vznikol doteraz najväčší a najpodrobnejší súvislý rad údajov o letných hydroklimatických podmienkach v strednej Európe," uviedol Trnka.
V roku 2014 sa začalo najsuchšie obdobie
Výsledky odhalili, že dlhodobý trend vysychania krajiny je zjavný v celom sledovanom období. V 20. storočí sa zrýchlil a po roku 2015 prekonal všetky doterajšie suché periódy.

Podľa hlavného autora štúdie Ulfa Büntgena z Univerzity v Cambridge je séria mimoriadne suchých rokov od roku 2015 v strednej Európe mimoriadna aj v kontexte posledných dvoch tisícročí.
V tomto období sa vyskytli tiež mimoriadne vlhké letá, z ktorých tri sa vyskytli v rokoch 183, 899 a 728 nášho letopočtu.
Naopak medzi tri najsuchšie patrili roky 1509, 1508 a 2018 nášho letopočtu. Obdobie v rokoch 2014 až 2018 bolo najsuchšie päťročné obdobie.
Stredná Európa vysychá, adaptácia je nutná
Zo súhrnu výsledkov je zrejmé, že za posledné dve tisícročia stredná Európa pomaly vysychá.
"Po storočiach pomalého vysychania sme v 20. storočí zaznamenali zrýchľujúci sa pokles zvoleného indexu sucha, čo je obzvlášť alarmujúce pre poľnohospodárstvo a lesníctvo," uviedol Miroslav Trnka.
"Zmena klímy však neznamená, že bude všade a vždy väčšie sucho. Niektoré obdobia na našom území budú na zrážky bohaté, a to aj extrémne, ale ako porastú teploty, bude sa zvyšovať aj pravdepodobnosť výskytu extrémne vysokých teplôt aj dlhých období sucha. Bez adaptačných opatrení negatívne ovplyvnia nielen ekosystémy, ale aj kvalitu nášho života," dodal Trnka.