Atény 16. júna (TASR) - Na potrebe pokračovanie procesu ratifikácií európskej ústavnej zmluvy sa dnes za Grécko a Slovensko v Aténach zhodli predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a predsedníčka Parlamentu Helénskej republiky Anna Psaruda-Benakiová.
Európska únia sa podľa Hrušovského neratifikáciou euroústavy ocitla v kritickom bode. "Bude si vyžadovať veľké politické úsilie vyjsť z tohto bodu," konštatoval Hrušovský pre TASR po stretnutí s gréckou predsedníčkou parlamentu.
Predseda Národnej rady SR verí, že lídri EÚ nájdu také riešenie, ktoré bude v prospech únie, pričom za zásadné politické rozhodnutie považuje otázku termínu, dokedy by mali štáty európsku ústavnú zmluvu ratifikovať.
"Obidvom nám záleží na posilňovaní úloh národných parlamentov, na posilňovaní demokracie v rámci EÚ, ale aj našich štátov. A urobíme všetko preto, aby sme cez národné parlamenty mohli ovplyvňovať aj väčšinu politiky Európskej únie," dodal predseda slovenského parlamentu.
Podľa Anny Psaruda - Benakiovej sa únia neratifikáciou euroústavy ocitla v zlomovom bode, ktorý môže ovplyvniť budúcnosť EÚ. "Preto je dôležitá spolupráca takých krajín ako Slovensko a Grécko," poznamenala.
Problém s európskou ústavnou zmluvou skomplikoval podľa Hrušovského i jeho kolegyne ďalšie rozširovanie únie, ktoré preto môže byť odložené. Zhodli sa však na podpore Chorvátska v prístupových rokovaniach a ambícii postupne riešiť celý západný Balkán, ktorý by mal byt neskôr súčasťou spoločnej Európy.
Predstavitelia parlamentov oboch krajín sa zhodli na nevyhnutnosti prijať návrh finančnej perspektívy EÚ na roky 2007-13. Grécko považuje za podstatné, aby sa pokračovalo v doterajších intenciách návrhu a naďalej sa podporovali chudobnejšie krajiny únie, medzi ktorých patria najmä nové členské štáty.