Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 120 452 648
- Počet vyliečených: 96 994 145
- Počet úmrtí: 2 666 125
- Koronavírus v Maďarsku
- Koronavírus v Česku
- Koronavírus v Belgicku
- Koronavírus v Portugalsku
- Koronavírus v Taliansku
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 524 196
- Počet vyliečených: 354 817
- Počet úmrtí: 17 083
Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7706 nakazených novým typom koronavírusu a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 131 ľudí, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.
Bilanciou koronavírusovej pandémie je už 524 196 infikovaných a 17 083 úmrtí. Aktuálne je nakazených 152 296 osôb. Hospitalizovaných je 9300 chorých s covidom, z nich 1008 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Na očkovanie sa zaregistrovalo vyše 3,2 milióna ľudí, z ktorých zaočkovali dosiaľ 1 334 595. Obe dávky očkovacej látky dostalo už 398 962 osôb.
Koronavírus v Česku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 402 420
- Počet vyliečených: 1 214 056
- Počet úmrtí: 23 379
Česká republika zaznamenala za nedeľu 3291 potvrdených prípadov choroby Covid-19, čo je o 690 menej ako pred týždňom. Zároveň ide o najnižší nárast prípadov za nedeľu od polovice februára. Zdravotnícke zariadenia v Česku však naďalej čelia veľkému náporu chorých, a to aj napriek pokračujúcemu očkovaniu.
Informoval o tom v pondelok spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Počet hospitalizovaných s koronavírusom SARS-CoV-2 sa v medzitýždňovom porovnaní takmer nezmenil: v českých nemocniach je aktuálne 8362 pacientov. Takmer 2000 z nich je vo vážnom stave - pred týždňom ich bolo o 120 menej. Podľa ministerstva sú zdravotnícke zariadenia v Česku naďalej veľmi vyťažené.
V nedeľu bolo v Česku proti covidu zaočkovaných ďalších 11 199 ľudí. Podaných bolo o 360 vakcín menej ako pred týždňom, dodal portál iDNES.cz.
Od začiatku očkovania proti covidu bolo v Česku podaných vyše milión dávok vakcín. Tempo vakcinácie sa od začiatku marca významne zrýchlilo, komplikácie by však mohlo priniesť ohlásené zníženie dodávok vakcín od spoločnosti AstraZeneca. Česko by malo dostať o dve pätiny menej dávok, uviedli zástupcovia Chytré karantény.
Koronavírus v Belgicku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 808 283
- Počet vyliečených: 54 577
- Počet úmrtí: 22 441
Belgické úrady potvrdili, že od pondelka sa celoštátna kampaň očkovania proti covidu zrýchli, keďže na rad sa dostala tzv. fáza 1B, čiže očkovanie osôb starších ako 65 rokov.
Televízna stanica RTBF v tejto súvislosti pripomenula, že doteraz bolo v Belgicku zaočkovaných viac ako milión ľudí, pričom nová fáza zahrňuje tiež okolo jedného milióna osôb.

Okrem osôb vo veku nad 65 rokov sa týka aj ľudí trpiacich špecifickými chorobami, napríklad pacientov s AIDS, ľudí trpiacich chronickým ochorením pečene alebo pacientov s oslabeným imunitným systémom. Zoznam ochorení bol vypracovaný na základe stanoviska Národnej rady pre zdravie.
Pri identifikácií osôb s rôznymi typmi chorôb, ktoré majú nárok na zaočkovanie vo fáze 1B, budú pomáhať zdravotné poisťovne, ako aj praktickí lekári so svojimi databázami pacientov.
Nová fáza očkovania začína v čase, keď sa úrady pýtajú, či Belgicko nevstupuje do tretej fáze pandémie, čomu nasvedčuje opätovný nárast pozitívnych prípadov nákazy.
V období medzi 5. a 11. marcom bolo každý deň zaznamenaných v priemere 2718 nových prípadov infekcie, čo je nárast o 15 percent oproti predchádzajúcemu týždňu.
Od 8. do 14. marca bolo v priemere 162 nových hospitalizácií denne, čiže 11-percentný nárast oproti predminulému týždňu, a v tomto období denne zomieralo najmenej 26 ľudí.
V pondelok bolo v belgických nemocniciach 2013 pacientov hospitalizovaných v súvislosti s covidom, z toho 484 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Celkový počet úmrtí koronavírusovej pandémie sa zvýšil na 22 441 osôb.
Koronavírus v Portugalsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 814 257
- Počet vyliečených: 759 417
- Počet úmrtí: 16 684
Portugalsko sa vynára z lockdownu zameraného proti šíreniu koronavírusu, ktorý trval dva mesiace. Krajina sa postupne otvorí počas najbližších siedmich týždňov, ak všetko pôjde podľa plánu.
V pondelok sa okrem iného opätovne otvorili základné a materské školy, kaderníctva a kníhkupectvá. Ďalšie fázy zmierňovania ostatných reštrikcií sa majú zrealizovať do 3. mája.

Obmedzenia počtu ľudí, ktorí sa môžu stretnúť, však majú zostať v platnosti. Počas veľkonočných sviatkov budú aj prísne kontroly.
Plán ukončovania lockdownu sa však v Portugalsku pozastaví, ak počet nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu štrnástich dní prekročí hranicu 120 na 100-tisíc obyvateľov.
Uvoľňovanie sa pozastaví aj v prípade, ak takzvané reprodukčné číslo, ktoré vyjadruje počet ľudí nakazených jednou infikovanou osobou, sa dostane nad hodnotu 1.
Predseda portugalskej vlády António Costa v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že proces uvoľňovania musí byť „obozretný, postupný a kúsok po kúsku".
Koronavírus v Taliansku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 3 223 142
- Počet vyliečených: 2 589 731
- Počet úmrtí: 102 145
Polovica talianskych regiónov v pondelok vstúpila do najprísnejšieho lockdownu. Vláda k tomuto kroku pristúpila v snahe zastaviť najnovší vzostup nových infekcií koronavírusom v čase, keď nemocnice fungujú na hranici svojich možností.
V „červenej zóne“ sa nachádza deväť regiónov a autonómna provincia Tridentsko. Od Lombardska na severe, cez región Lazio s metropolou Rím, až po Apúliu na juhovýchode krajiny sú všade zatvorené obchody a všetky stupne škôl. Reštaurácie môžu podávať jedlo iba so sebou.

Zvyšok krajiny je zaradený do „oranžového“ pásma, kde platia miernejšie obmedzenia.
V „bielej“ zóne sa nachádza iba Sardínia, ktorá dostala pod kontrolu ohniská nového variantu vírusu pôvodne identifikovaného vo Veľkej Británii.
Talianske ministerstvo zdravotníctva od jesene zaraďuje regióny do rizikových pásiem. Na týždňovej báze pritom zohľadňuje počty nových infekcií, vyťaženosť nemocníc a ďalšie kritériá.
Donedávna sa v tvrdom lockdowne nachádzalo iba niekoľko najťažšie zasiahnutých regiónov.
Nové ohniská vysoko infekčného variantu však stiahli do červenej zóny s najprísnejšími obmedzeniami ďalšie časti krajiny, a to aj napriek napredujúcej vakcinačnej kampani.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?