RANGÚN. Mjanmarský civilný politický líder sľúbil, že bude naďalej podporovať "revolúciu" proti armáde. Mahn Win Khaing Than, ktorého poslanci zosadení pri februárovom vojenskom prevrate menovali úradujúcim viceprezidentom, to povedal vo svojom prvom prejave k verejnosti s tým, že je to šanca ako sa spojiť v úsilí za demokraciu.
Video s prejavom zverejnila tieňová vláda na svojej webstránke a sociálnych médiách.
„Toto je najtemnejší moment našej krajiny a moment, ktorého úsvit sa blíži,“ vyjadril sa vo videu politik zo strany zosadenej štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij, ktorý sa po prevrate skrýva.

„Táto revolúcia je pre nás príležitosťou spojiť naše úsilie, aby sa vytvorila federálna demokracia, ktorú si želajú všetci etnickí bratia, ktorí boli po celé desaťročia vystavení rôznym útlakom z diktatúry,“ pokračoval a vyhlásil, že sa nevzdajú armáde, „ale spoločne s našou zjednotenou mocou vytesáme svoju budúcnosť“. Video ukončil pozdravom s tromi vztýčenými prstami, ktorý sa stal symbolom odporu proti vojenskej vláde.
Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil 1. februára. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu. Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.
Od prevratu sa konajú protesty v mestách po celom Mjanmarsku. Ľudia vychádzajú do ulíc aj napriek tomu, že bezpečnostné zložky proti nim používajú hrubú silu. Protesty si vyžiadali desiatky mŕtvych. Nezávislý ľudskoprávny odborník z OSN pre Mjanmarsko Tom Andrews vo štvrtok uviedol, že podľa dôveryhodných správ zomrelo pri protestoch najmenej 70 ľudí.
Ďalšie neoficiálne, no dôsledne zostavené, štatistiky podľa agentúry AP stanovujú počet mŕtvych na zhruba 90. Najmenej sedem ľudí zomrelo počas protestov v sobotu a z nedeľňajších demonštrácií už hlásia prinajmenšom štyroch mŕtvych.