WASHINGTON. V amerických fabrikách ležia desiatky miliónov nevyužitých dávok očkovacej látky švédsko-britského výrobcu AstraZeneca a čakajú na výsledky tamojších klinických štúdií.
Množstvo krajín, ktoré už látku povolili, sa pritom trápi s nedostatkom vakcín a doteraz neúspešne žiada USA, aby im nevyužívané dávky poskytli, napísal denník The New York Times.
Približne 30 miliónov dávok je už pripravených v ampulkách v štáte Ohio a továreň v Marylande má pripravené také množstvo preparátu, ktoré by vystačilo na niekoľko ďalších desiatok miliónov dávok.
Vláda by mala zvážiť zapožičanie dávok
O osude týchto dávok sa podľa NYT vedú v Bielom dome intenzívne debaty. Nasadenie vakcíny firmy AstraZeneca schválilo už viac ako 70 krajín po celom svete.

V USA sa však stále čaká na výsledky klinických testov a spoločnosť zatiaľ nepožiadala tamojší regulačný úrad o udelenie podmienečnej registrácie.
Niektorí úradníci pritom zastávajú názor, že by vláda mala povoliť vývoz aspoň časti týchto vysoko dopytovaných dávok do zahraničia, iní sa však zdráhajú zásob vzdať, píše NYT.
V diskusiách figuruje aj samotná AstraZeneca, ktorá požiadala administratívu prezidenta Joea Bidena o možnosť zapožičať americké dávky Európskej únii, ktorá má problém s dodávkami. Americká vláda to však zatiaľ odmieta, povedal pre NYT jeden z jej zástupcov.
"Dozvedeli sme sa, že niektoré vlády požiadali USA o darovanie dávok AstraZeneca a požiadali sme vládu USA, aby tieto požiadavky starostlivo zvážila," vyhlásil hovorca farmaceutickej spoločnosti Gonzalo Viňa.
Biden sa chce postarať najprv o Američanov
USA významne finančne podporili vývoj vakcíny firmy AstraZeneca, na ktorej pracovala spoločne s Oxfordskou univerzitou. Viacero expertov predpokladalo, že táto očkovacia látka by mohla byť jednu z prvých a pomerne lacných vakcín, ktoré získajú povolenie v Spojených štátoch.
AstraZeneca však podľa médií urobila niekoľko prešľapov pri komunikácii s americkými regulátormi, pre ktoré musela vlani na jeseň na sedem týždňov pozastaviť svoje klinické testy, na výsledky ktorých sa ešte stále čaká.

Biden medzitým nariadil posilniť dodávky ďalších troch vakcín, ktoré už dostali od amerických úradov zelenú, teda látky firiem Pfizer-BioNTech, Moderna a po novom Johnson & Johnson.
Vakcína spoločnosti AstraZeneca sa tým podľa NYT pomaly dostáva v krajine na vedľajšiu koľaj a USA ju možno nakoniec použijú len okrajovo.
Aj tak sa však zatiaľ zdráhajú svojich zásob vzdať. "Ak budeme mať nadbytok, budeme ho zdieľať so zvyškom sveta," povedal v stredu Biden všeobecne o amerických zásobách vakcín.
"Začneme však tým, že sa postaráme najprv o Američanov," dodal prezident, ktorý v prejave sľúbil, že od 1. mája si budú môcť zarezervovať termín na očkovanie všetci Američania starší ako 18 rokov.
Obvinenia z vakcínového nacionalizmu
S pretrvávajúcou pandémiou a nedostatkom vakcín sa vyhrocujú diplomatické roztržky medzi niektorými štátmi, ktoré sa navzájom obviňujú z "vakcínového nacionalizmu".
Takejto kritike čelila aj Európska únia, keď Taliansko minulý týždeň zablokovalo export dávok vakcín od AstraZenecy vyrobených v EÚ do Austrálie s tým, že firma musí najprv splniť záväzky voči európskemu bloku.
Únia pri obrane pred kritikou obvinila z blokovania exportu vakcín USA a Britániu, proti čomu sa ostro ohradila vláda Spojeného kráľovstva.
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová vyhlásila, že firmy môžu vyvážať dávky vyrobené v USA za predpokladu, že najprv splnia dodávky, ktoré sľúbili Spojeným štátom.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?