PEKING. Čínsky Národný ľudový kongres schválil rezolúciu o prepracovaní volebného systému v Hongkongu. Je to najnovší krok Pekingu ako sprísniť kontrolu nad poloautonómnym mestom.
Rezolúcia o „vlastencoch vládnucich Hongkongu“ zmenší tamojšie demokratické zastúpenie a umožní propekinskému výboru preverovať a voliť kandidátov, informuje spravodajský portál BBC.
Prijatie rezolúcie vedie k detailnejšiemu návrhu legislatívy. Tú by v Hongkongu mohli prijať do niekoľkých mesiacov.
Rozhodnutie oslabí dôveru v Čínu

Po prijatí zákona prevažne propekinská volebná komisia v Hongkongu dostane nové právomoci nad tamojšou legislatívnou radou. Komisia bude môcť preveriť všetkých kandidátov do rady a zvoliť mnoho jej členov, čo značne zníži počet poslancov volených priamo verejnosťou.
V súčasnosti zhruba polovicu 70-člennej legislatívnej rady volia priamo voliči a ďalšiu polovicu zväčša propekinskí profesionáli a záujmové skupiny z rôznych sektorov. V ostatných rokoch sa do kresiel v legislatívnej rade dostali aj prodemokratické osobnosti.
Hongkonská správkyňa Carrie Lam sa po prijatí rezolúcie vyjadrila, že spolu s vládou Hongkongu „pevne podporujú“ daný krok.
Kritici spomenutej reformy volebného systému tvrdia, že vykorení zostávajúcu opozíciu. Britský minister zahraničia Dominic Raab sa v tejto súvislosti vyjadril, že vyprázdni priestor na demokratickú debatu a oslabí dôveru v Čínu.
Rozdielna definícia demokracie
Chargé d'affaires čínskeho veľvyslanectva v Londýne na to pre BBC zareagoval s tým, že Spojené kráľovstvo a Čína majú „rozdielnu definíciu“ demokracie.
Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny a funguje na princípe "jedna krajina, dva systémy".
Na základe toho má poloautónomne územie isté slobody, ktoré nie sú v pevninskej Číne, svoju malú ústavu aj volený parlament.
Čína však v ostatnom období posilnila svoju kontrolu nad Hongkongom a napríklad vlani tam začal platiť prísny bezpečnostný zákon, ktorý zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú a teroristickú činnosť a tiež zahraničné zasahovanie.