WASHINGTON, BRATISLAVA. Od začiatku bolo jasné, že útlak moslimských Ujgurov nebude len dočasnou záležitosťou.
Čínski štátni predstavitelia opakovali, že bude trvať, kým Ujguri "budú vyhynutí", miestni predstavitelia policajtom prikazovali, aby zadržali všetkých, "zničili ich korene aj vetvy".
Masové väznenie ľudí, ktorí sa previnili len svojím pôvodom a vierou, označujú Číňania za "odstránenie nádoru", pripomínajú, že ani z poľa sa nedá všetka burina vytrhať po jednom, ale treba "sprejovať pesticídy, aby zabili všetku".
Výsledok je jasný, genocída

Na podobné vyjadrenia, konkrétne svedectvá Ujgurov a ďalšie dôkazy o útlaku etnickej menšiny sa pozreli prestížni ľudskoprávni právnici, odborníci na čínsku históriu či represie na čínskom území, ktorých správu tento týždeň vydal Inštitút NewLines pre stratégiu a politiku.
Ide o vôbec prvé nezávislé posúdenie situácie v provincii Sin-ťiang na severozápade Číny a verdikt je jednoznačný – Peking pácha genocídu a ostatné štáty sveta podľa medzinárodného práva musia konať.
Trestný čin genocídy do medzinárodného práva zaviedla dohoda, ktorá vznikla na pôde OSN v roku 1948 a loboval za ňu najmä poľský žid Rafael Lemkin, ktorého na to inšpirovalo ešte vraždenie Arménov v Turecku počas prvej svetovej vojny.
Vo svete otrasenom holokaustom sa k nej postupne pridalo 152 štátov vrátane Československa, ktoré sa pripojilo v roku 1949 a súčasná Slovenská republika záväzok prevzala.