FUKUŠIMA, BRATISLAVA. Pred desiatimi rokmi udrelo na severovýchod Japonska najsilnejšie zemetrasenie v histórii meraní. Prírodnou katastrofou sa to však neskončilo.
Otrasy zeme vzduli obrovskú vlnu cunami, ktorá spláchla celé mestá. Sériu pohrôm zavŕšila jadrová havária v elektrárni Fukušima Daiči, ku ktorej došlo následkom cunami.

Vlna poškodila chladiace systémy, takže sa prehriali reaktory. Šlo o najvážnejšiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej elektrárni Černobyľ z roku 1986.
Jokojama Wakana mala 12 rokov, keď vlna cunami 11. marca 2011 zabila jej starých rodičov a zmietla celú dedinu, v ktorej žili. Z 1700 obyvateľov dedinky Ukedo pohromu neprežil každý desiaty. Zomierali vo svojich domoch.
Viacerých z tých, čo sa pokúšali pred vodou uniknúť v autách, vlna dostihla ešte na ceste.
Keď sa zem začala triasť, bola Jokojama podľa magazínu Economist práve v škole. Deti – vycvičené, ako sa správať počas zemetrasenia – sa už krčili v prilbách pod lavicami.
Škola nemala evakuačný plán pre prípad následnej vlny cunami, no pohotoví učitelia žiakov cez močaristý terén odviedli hlbšie do vnútrozemia k viac ako kilometer vzdialenému vrchu. Tým ich zachránili.