BELEHRAD, BRATISLAVA. V Srbsku bol naposledy pred týždňom a zdalo sa mu, akoby sa už krajina vrátila do režimu spred pandémie.
„Všetko bolo otvorené, ľudia sedeli v kaviarňach,“ opisuje situáciu pre SME Saša Stamenič, ktorý na Slovensku študoval manažment a dnes sa pracovne často presúva na osi Srbsko – Slovensko – Bosna a Hercegovina.

„Pracujem ako riaditeľ predaja a preto musím často cestovať za zákazníkmi. Koronavírus mi teda život skomplikoval celkom značne,“ vysvetľuje Stamenič s tým, že do Srbska sa vrátil práve preto, aby sa mohol dať zaočkovať.
„V Srbsku nezáleží na tom, koľko máte rokov a či pracujete v kritickej infraštruktúre. Stačí sa prihlásiť a zaočkujú vás,“ spresňuje.
Srbi majú aktuálne na výber z piatich očkovacích látok – v krajine sa očkuje americkými preparátmi od Pfizeru a Moderny, britsko-švédskou AstraZenecou, ruským Sputnikom V a čínskou látkou Sinopharm.
„Ja som v dotazníku zaškrtol políčko ‚nezáleží na značke‘. Myslím si, že podobne je nastavená väčšina Srbov. V otázke zdravia neriešime, odkiaľ vakcína je, hlavne, že je. Nakoniec som dostal AstraZenecu. Prvú dávku mi pichli presne pred týždňom, teda 2. marca,“ dodáva Stamenič.
Slobodnému Srbsku hrozí tvrdý lockdown
Začiatkom februára sa na Slovensku začali na sociálnych sieťach šíriť zábery zo Srbska, ktoré zachytávali ľudí, ako si užívajú návrat k bežnému životu.
Video zachytávalo ľudí sediacich na terasách kaviarní, ale aj plné ulice ľudí bez rúšok či respirátorov.
Slovenská dezinformačná scéna video využívala ako argument, že „Srbsko si na rozdiel od členských krajín Európskej únie užíva slobodu bez náhubkov na ústach“.