Francúzsky veľvyslanec v Bratislave CHRISTOPHE LÉONZI v rozhovore pre SME vysvetľuje, ako sa dostali na Slovensko vakcíny z jeho krajiny, čo si v Paríži myslia o nákupe ruských vakcín Sputnik V slovenskou vládou a opisuje tiež, aká je v tejto oblasti situácia vo Francúzsku.
Budúce zdravotné pasy, ktoré majú zabezpečiť obnovenie cestovania po Európe, nemusia podľa neho byť založené len na očkovaní odsúhlasenými vakcínami, hovorí.
Prečo sa Francúzsko rozhodlo pomôcť Slovensku? Nie je vo Francúzsku nedostatok vakcín?
Francúzsko si plne uvedomuje závažnosť výnimočnej zdravotníckej krízy, ktorá postihla priateľské Slovensko, pretože úmrtnosť je v tejto chvíli tragicky najvyššia na svete, a výskyt britských mutácií je obzvlášť vysoký.
Vo vašej krajine, ktorú mám rád, pôsobím ako veľvyslanec už päť rokov, a plne súcitím s týmto utrpením.
Francúzska komunita na Slovensku tiež nie je ušetrená a viacerí moji krajania ochoreli na covid-19, alebo sú v tejto chvíli v nemocniciach. Sú to moji krajania, ktorí tiež bývajú na Slovensku a využívajú miestne očkovacie kampane.

Situácia vo Francúzsku je rovnako napätá, ale v týchto veľmi ťažkých fázach pandémie sme počas krízy sami viackrát vyzývali na európsku solidaritu, vo forme prevozu pacientov, dodania pomôcok či personálu, a EÚ a naši partneri nám vždy vyšli v ústrety.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa rozhodol konkrétne odpovedať na európsku výzvu Slovenska v mene priateľstva a solidarity našich národov a v mene európskej solidarity.
V nedeľu 7. marca v Bojniciach, sídle distribútora vakcín AstraZeneca, som za prítomnosti premiéra Igora Matoviča a štátnej tajomníčky pre zahraničné záležitosti Ingrid Brockovej asistoval pri dodaní vakcín, ktoré moja krajina darovala Slovensku.
Toto solidárne a priateľské gesto Francúzska svedčí aj o sile francúzsko-slovenských vzťahov. Slovensko a Francúzsko zdieľajú spoločnú víziu silnej, jednotnej a solidárnej Európy, do ktorej sa vpisuje aj stratégia boja proti pandémii covidu-19 v duchu európskej solidarity a spolupráce.
Zohrala pri tomto rozhodnutí úlohu aj "osobná diplomacia" premiéra Igora Matoviča a jeho návšteva Paríža, kde sa osobne stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom?