ARBIL. Tisíce ľudí zaplnili v nedeľu športový štadión Fransa Harírího v meste Arbíl na severe Iraku, aby sa tam zúčastnili na omši pod holým nebom celebrovanej pápežom Františkom.
Táto omša bola vyvrcholením pápežovej návštevy v Iraku. V záverečnom príhovore uistil, že si Irak "uchová vo svojom srdci". Uviedol, že počas stretnutí v Iraku "počul hlasy smútku a straty, ale aj hlasy nádeje a útechy".
Apeloval na upustenie od pomsty

Vo svojej kázni pred tým pápež pripomenul, že v Iraku veľa ľudí "stále nesie rany z vojny a násilia". Dodal, že "sú to viditeľné, ale aj neviditeľné rany, a naším pokušením je reagovať na tieto bolesti ľudskou silou a múdrosťou".
Podľa pápeža však "Ježiš ukazuje inú cestu": vedie ľudí k tomu, aby "túžili mať čisté srdcia, očistené od falošných istôt, ktoré obchodujú Boha s pominuteľnými záujmami".
Pápež v kázni tiež apeloval, aby sa ľudia prestali usilovať o pomstu, ktorá ich "len vťahuje do špirály nekonečných odviet", a vyzval, aby sa stali šíriteľmi evanjelia a "trpezlivými tvorcami" nových pomerov.
Ocenil zároveň, že cirkev v Iraku "pracuje a šíri Ježišovo milosrdenstvo a odpustenie". Dodal, že mnohí z irackých kresťanov ponúkli pomoc chudobným a trpiacim, preto je presvedčený, že "cirkev v Iraku je živá".
Pre Vatikán je trvalá prítomnosť kresťanov v Iraku nevyhnutná na udržanie živých spoločenstiev viery, ktoré tam existujú od Ježišových čias. Populácia kresťanov sa pred inváziou pod vedením USA v roku 2003, ktorá uvrhla krajinu do chaosu, zmenšila z približne 1,5 milióna na dnešných iba pár stotisíc.
Znížili kapacitu prítomných pre pandémiu
Štadión v prevažne kurdskom meste Arbíl, kde sa omša konala, je pomenovaný po zavraždenom asýrsko-kurdskom politikovi Fransovi Harírím a obvykle má kapacitu 30-tisíc ľudí. Organizátori však počet prítomných výrazne obmedzili v obave z rozšírenia koronavírusu SARS-CoV-2.
Irak totiž za posledný mesiac zaznamenal až trojnásobný nárast počtu nakazených, medzi ktorými je aj apoštolský nuncius Mitja Leskovar. Ten zostal v karanténe a pápežom sa počas jeho návštevy v Iraku nestretol.
Väčšina ľudí i duchovných zhromaždených na štadióne síce dodržiavala predpísané rozstupy, ale veľká časť z nich nemala nos a ústa prekryté rúškom či respirátorom, podotkla agentúra AFP.
Obrad sa konal pred zrekonštruovanou sochou
Obrady sa konali pri oltári so sochou Panny Márie, ktorá bola zrekonštruovaná po tom, čo jej islamistickí extrémisti odsekli hlavu a ruky, informovala AP.
Sochu previezli do Arbílu z kostola v starobylom asýrskom meste Keramlis vzdialenom necelých 30 kilometrov juhovýchodne od Mósulu, ktoré v auguste roku 2014 pripadlo Islamskému štátu.
K obsadeniu tohto mesta došlo dva mesiace po tom, čo extrémisti dobyli Mósul a jeho okolie, odkiaľ väčšina obyvateľov utiekla. V Keramlise islamisti zničili interiér Kostola svätého Addaja a sťali hlavu sochy Madony.
Pápež František sa z Arbílu presunul do Bagdadu, kde strávi noc na apoštolskej nunciatúre. Do Ríma odcestuje v pondelok ráno.