SME

Pápež sa v severoirackom Mósule modlil za vojnové obete

Protikresťansky zameraní džihádisti boli v Iraku porazení pred tromi rokmi.

Pápež František počas modlitieb za vojnové obete v Iraku.Pápež František počas modlitieb za vojnové obete v Iraku. (Zdroj: TASR/AP)

BAGDAD. Za "vojnové obete" sa v nedeľu modlil pápež František pred niekoľko storočí starým kostolom v severoirackom meste Mósul, kde islamistickí fundamentalisti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) ešte donedávna kynožili jednu z najstarších kresťanských komunít na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protikresťansky zameraní džihádisti boli v Iraku definitívne porazení pred tromi rokmi, približuje agentúra AFP.

Vyzval kresťanov, aby zostali vo svojej vlasti

Pred rozpadávajúcimi sa múrmi mósulského Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie vyzval 84-ročný najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi kresťanov v Iraku a na Blízkom východe, aby zostali vo svoje vlasti a neodchádzali z nej.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok František ako prvý rímsky pápež slúžil omšu podľa chaldejského obradu Čítajte 

"Tragický" exodus kresťanov z vojnou doráňaného Iraku a okolitých oblastí Predného východu "spôsobuje totiž nevyčísliteľné škody nielen jednotlivcom a cirkevným komunitám, do ktorých patria, ale aj všeobecne celej spoločnosti, ktorú opúšťajú", zdôvodnil sa pápež.

Besnenie Islamského štátu donútilo utiecť z provincie Ninive na irackom severe stovky tisíce kresťanov. Počet kresťanov v Iraku sa tak znížil na menej než 400-tisíc. Pred vojenskou intervenciou, ktorej v roku 2003 velili Spojené štáty, bolo pritom v Iraku kresťanov okolo 1,5 milióna.

Dav veriacich sa v nedeľu zhromaždil na nádvorí Kostola Nepoškvrneného počatia, ktorého strecha sa zrútila v roku 2017 počas bojov proti Islamskému štátu. Je to jeden z najstarších kostolov z celkového počtu najmenej 14 kresťanských chrámov, ktoré boli v guvernoráte Ninive zničené Islamským štátom.

SkryťVypnúť reklamu

Pomodlil sa vo vypálenom kostole

Pápež následne odletel z Mósulu helikoptérou navštíviť malú kresťanskú komunitu v meste Karakoš, kam sa po úteku pred Islamským štátom z roku 2014 vrátilo doposiaľ len málo rodín. Karakoš leží približne 30 kilometrov od Mósulu. František si vypočul svedectvá obyvateľov Karakošu a pomodlil sa v miestnom kostole, ktorý džihádisti vypálili a v priebehu posledných niekoľkých rokov bol zreštaurovaný.

Keď boli v roku 2016 islamistickí fundamentalisti z Karakoša vypudení, impozantná dlažba a stĺpy kostola sa zreštaurovali a Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie tak teraz za prítomnosti množstva veriacich mohol privítať aj najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi, približuje agentúra AFP.

Na omšu, ktorú pápež celebroval v karakošskom kostole, prišli stovky ľudí. Najvyššieho pontifika privítali spevom starokresťanských hymnov a olivovými ratolesťami.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvateľmi Karakoša sú semitskí Asýrčania a hovoria moderným dialektom aramejčiny, čo je jazyk, ktorým hovoril aj Ježiš Kristus, vysvetľuje AFP.

"Neprestávajte snívať! Nevzdávajte sa! Nestrácajte nádej!" vyzýval pápež zhromaždených veriacich. "Teraz je čas na obnovu a nový začiatok," nechal sa počuť 84-ročný najvyšší pontifex.

Možnosť žiť v mieri a pokoji

Františkova cesta do Iraku je "púťou mieru", ktorej cieľom je navrátiť pokoj do duší ľuďom hlásiacim sa k čoraz menej početnej kresťanskej komunite, ale aj rozšíriť dialóg s inými náboženstvami. V sobotu sa pápež - hlava katolíckej cirkvi, ku ktorej sa na celom svete hlási 1,3 miliardy ľudí - stretol s najvyšším šiitským duchovným v Iraku, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním. Ten sa s Františkom zhodol, že irackí kresťania by mali dostať možnosť žiť v mieri a pokoji.

SkryťVypnúť reklamu

"My veriaci nemôžeme byť ticho, keď terorizmus zneužíva na svoje ciele náboženstvo," povedal pápež ešte v ten istý deň ráno, po stretnutí s veľkým ajatolláhom. Jeho slová zazneli na medzináboženských bohoslužbách v tieni zikkuratu v ruinách starovekého mesta Ur, rodiska patriarchu Abraháma, praotca všetkých troch významných monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva i islamu.

Nedeľný deň zakončí František omšou na štadióne v meste Arbíl, v severoirackej poloautonómnej oblasti Kurdistan. Očakáva sa, že na tieto bohoslužby príde až 10-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 078
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 653
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 051
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 602
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 260
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu