SME

Pápež sa stretol s najvyšším šiitským duchovným

Stretnutie sa uskutočnilo v Sístáního dome v posvätnom moslimskom meste Nadžaf.

Načítavam video...

BAGDAD. Pápež František sa v sobotu - druhý deň svojej historickej návštevy Iraku - stretol s najvyšším irackým šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním.

Stretnutie sa uskutočnilo v Sístáního dome v posvätnom moslimskom meste Nadžaf a nieslo sa v duchu posolstva mierového spolunažívania. Kresťanská náboženská menšina v Iraku sa totiž v posledných rokoch v dôsledku vojen, ktoré viedli k vysídľovaniu jej členov, čoraz viac oslabuje a postupne mizne, vysvetľuje agentúra DPA.

Vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad po stretnutí, ajatolláh uviedol, že kresťania by mali „rovnako ako všetci Iračania žiť v bezpečí a mieri a so všetkými ústavnými právami". Poukázal pritom na „rolu, ktorú náboženské autority zohrávajú pri ich ochrane aj pri ochrane iných, ktorí tiež pocítili nespravodlivosť a škody počas udalostí posledných rokov".

SkryťVypnúť reklamu

Ulicu posla Božieho, ktorá vedie k Sístáního domu, lemovali pri pápežovom príchode deti mávajúce irackými i vatikánskymi vlajočkami. Všetky obchody na tejto ulici boli zatvorené. V Nadžafe bol vyhlásený zákaz vychádzania a rozmiestnených množstvo príslušníkov bezpečnostných jednotiek.

Medzináboženské stretnutie

Po stretnutí s veľkým ajatolláhom sa pápež zúčastnil na medzináboženskom stretnutí v starovekej lokalite Ur, ktorého hlavným posolstvom bola výzva irackým moslimom, kresťanom i iným veriacim, aby prestali so vzájomným nepriateľstvom a začali sa spoločnými silami snažiť o mier a jednotu. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

Náboženským lídrom pápež povedal, že je vhodné, že sa stretli v meste Ur „pri svojich koreňoch, pri zdrojoch Božieho diela, v rodisku našich náboženstiev" na spoločnú modlitbu za mier ako deti Abraháma, spoločného proroka moslimov, kresťanov a židov.

SkryťVypnúť reklamu

„Z tohto miesta, kde sa zrodila viera, z krajiny nášho otca Abraháma, potvrďme, že Boh je milostivý a že najväčším rúhaním je znevažovanie jeho mena nenávisťou voči našim bratom a sestrám," povedal pápež František.

Do rozvalín starovekého Uru prišiel pápež s posolstvom medzináboženskej tolerancie a bratstva. Sobotné medzináboženské modlitby sa konali v tieni sumerského zikkuratu, približne 6000 rokov starého archeologického komplexu ležiaceho neďaleko súčasného mesta Násiríja na irackom juhu.

Pápež vo svojej kázni v starovekom Ure odsúdil násilnosti náboženského extrémizmu. "My veriaci nemôžeme byť ticho, keď terorizmus zneužíva na svoje ciele náboženstvo," povedal František zhromaždeným. Medzi nimi boli aj príslušníci irackých náboženských menšín, ktorí tri roky trpeli pod nadvládou Islamského štátu, približuje agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Táto teroristická islamistická organizácia dobyla v roku 2014 väčšinu územia severného Iraku. Pri vojnovom konflikte prišli vtedy o život a boli vysídlené tisíce ľudí.

Sloboda vierovyznania a náboženstvo sú základné práva, ktoré musia byť uznávané všade na svete, podčiarkol najvyšší pontifex na modlitbách v starovekom Ure.

Pápež vyjadril nádej, že svet sa už čoskoro dokáže zbaviť konfliktov a zavládne v ňom mierový súlad. "Myslime v našich modlitbách na celý Blízky východ - a predovšetkým na vojnou sužovanú susednú Sýriu," povedal pápež František v kázni pod urským zikkuratom.

Uctil si obete masakru

V piatok si pápež František v bagdadskom Kostole sv. Panny Márie Vykupiteľky uctil obete jednej z najbrutálnejších masakier kresťanov v Iraku, ktorú spáchali islamskí militanti. Vyhlásil, že ich smrť je pripomienkou toho, že násilie je nezlučiteľné s pravým náboženským učením.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v tomto kostole v Bagdade islamskí fundamentalisti 31. októbra 2010 zastrelili 58 ľudí, z nich 48 katolíkov. Vatikán uvažuje nad ich blahorečením, čo je prvý krok k prípadnému vyhláseniu za svätých.

V nedeľu zavíta pápež aj na iracký sever, do autonómnej oblasti Kurdistan. V mestách Mósul a Karakoš sa bude modliť za obete konfliktu s Islamským štátom, ktorý v roku 2014 dobyl veľké časti severného Iraku. Pri tomto vojnovom konflikte prišli o život a boli vysídlené tisíce ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 140
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 130
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 512
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 079
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 078
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 512
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 156
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 913
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohreb je naplánovaný na sobotu.


TASR a 1 ďalší 3
Ilustračné foto.

Krajina tiež skonfiškuje všetok majetok hnutia.


TASR
Ilustračné foto.

Ruský súd zrušil označenie hnutia ako teroristickej skupiny.


TASR 3
António Guterres, generálny tajomník OSN.

Guterres narážal na návrat USA k fosílnym palivám.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu