RÍM, BRATISLAVA. Keď pápež František v piatok vyrazí na svoju prvú zahraničnú cestu od vypuknutia pandémie, lietadlo bude plné a všetci na palube od kňazov po novinárov budú mať za sebou očkovanie.
Okrem toho, že budú mať tiež rúško, by cesta mala vyzerať podobná ako začiatok akejkoľvej inej pápežskej návštevy.
Potom František dorazí do Iraku, kde sa šíri koronavírus. Františkova cesta má okrem iného ukázať nádej, že s pomocou vakcíny sa podobné cesty budú môcť znovu konať bez obáv zo zdravotných následkov.
Na druhej strane František príde do krajiny s krehkým zdravotníckym systémom, kde sa ešte prakticky nezačalo s očkovaním. Preto je podľa niektorých odborníkov cesta trvajúca od piatka do pondelka riziková. Môže totiž prilákať davy, čo zvýši šírenie vírusu.
Nepripravená krajina
„Mnoho ľudí chce vidieť pápeža na vlastné oči,“ hovorí Ragad al-Suhaíl, profesor virológie a imunológie na Bagdadskej univerzite.

„Aj u nás si ľudia hovoria, ako bude v tomto období vyzerať návšteva pápeža? Krajina na to naozaj nie je dobre pripravená.“
Odborníci na Vatikán v minulých týždňoch špekulovali, či sa pápežova cesta nezruší. Osemdesiatštyriročný František, ktorý sa minulý rok posťažoval, že zatvorený v lockdowne sa cíti ako v klietke, však naznačil, že by mal pokračovať v otváraní sa moslimskému svetu a mal by ukázať symbolickú podporu malej irackej kresťanskej komunite.
Návštevu si praje aj dočasná iracká vláda, ktorá v tom vidí šancu na rozptýlenie občanov rozdelenej takmer 40-miliónovej krajiny.
Obavy sa však netýkajú len vírusu.