"Španielsko sa nedá zreformovať a Katalánsko nikdy nebude slobodné, kým bude jeho súčasťou," hovorí pre SME exprezident regiónu CARLES PUIGDEMONT, ktorý v roku 2017 organizoval referendum o nezávislosti. Krátko po ňom odišiel do exilu, kde je dodnes. Medzitým sa stal poslancom Európskeho parlamentu.
Španielsko ho chce naďalej stíhať a spolu s dvoma katalánskymi kolegami z europarlamentu žiada o ich zbavenie imunity. Výbor to pred týždňom podporil, na budúci týždeň o tom bude hlasovať plénum.
Zatknutých katalánskych bývalých kolegov považuje za politických väzňov.
Výbor Európskeho parlamentu pre právne záležitosti pred týždňom hlasoval za zbavenie imunity vás a dvoch katalánskych kolegov. Nebojíte sa, že skončíte v španielskom väzení?
Uvidíme, čo sa stane, keď sa hlasovanie dostane do pléna europarlamentu. Tento výsledok sa dal očakávať, na druhej strane sme veľmi radi, že sa nám podarilo znovu vyvolať diskusiu o problémoch Katalánska. Konečné rozhodnutie aj tak padne na Európskom súdnom dvore, kam sa obrátim, ak ma poslanci zbavia imunity. Nejde len o naše práva, ale aj o práva viac ako milióna voličov, ktorí za nás hlasovali.
Na európskom súde budete argumentovať, že Španielsko zadržiava politických väzňov a je teda aspoň čiastočne diktatúrou?

To nie, na európskom súde budeme hovoriť len o našej imunite, proti Španielsku konám na pôde OSN. Na začiatku môjho exilu na jeseň v roku 2017 som na pôde OSN hovoril o tom, že ma ako prezidenta odstránili z funkcie bez právneho základu proti vôli ľudu. Na európskom súde môžeme napádať len kroky európskych inštitúcií.
Je teda Španielsko diktatúrou?
Jednoznačne nie je ukážkovou demokraciou. Vo väzení je napríklad umelec za svoje texty, v ktorých kritizoval kráľa.