WAHINGTON. Americká Snemovňa reprezentantov prijala v noci na sobotu návrh zákona o pandemickej pomoci za 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur). Balík stimulačných opatrení presadzovaných prezidentom Joeom Bidenom a jeho demokratmi teraz putuje do Senátu, informovala agentúra DPA.
Členovia snemovne schválili návrh tesne po straníckej línii pomerom hlasov 219:212.
Proti hlasovali s republikánmi aj dvaja demokratickí zákonodarcovia.
Stúpenci vnímajú plánované opatrenia ako kľúčové pre nasmerovanie ďalších financií do očkovacieho programu, na pomoc preťaženým miestnym samosprávam i podporu miliónov rodín postihnutých pandémiou koronavírusu, ktorá si v krajine vyžiadala vyše pol milióna úmrtí, napísala agentúra AFP.
Očakáva sa, že Senát, ktorý zrejme odmietne zvyšovanie minimálnej mzdy, balík opatrení pozmení a pošle ho späť Snemovni reprezentantov na schválenie pred tým, ako 14. marca vyprší aktuálne platná podpora v nezamestnanosti pre milióny Američanov.
Biden chce novými ekonomickými opatreniami oživiť hospodárstvo a vytvoriť milióny pracovných miest.
Navrhovaný balík by okrem iného poskytol priame platby domácnostiam a ďalšiu pomoc pre nezamestnaných, ako aj financoval testovanie na koronavírus a distribúciu vakcín.
Republikáni balík pomoci v takomto veľkom rozsahu odmietajú. Kongres len koncom decembra minulého roka schválil pandemickú pomoc za 900 miliárd dolárov.
Po zhoršení pandemickej situácie v USA okrem toho Kongres vlani na jar prijal stimulačné opatrenia v hodnote takmer troch biliónov dolárov. Zadlženosť americkej vlády odvtedy rýchlo rástla, približuje DPA.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?