TBILISI, BRATISLAVA. Betónovú budovu na okraji gruzínskeho Tbilisi najskôr obkľúčili. Keď sa polícia nedostala dnu cez dvere, vybila okná a rebríkmi vnikla dovnútra. Do kancelárií vhodili policajti slzotvorný plyn a vytlačili podporovateľov, ktorí blokovali vchody kusmi nábytku.
Takto vyzeralo utorkové dramatické zatknutie lídra najväčšej gruzínskej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (ENM) Nika Meliu. Sídlo strany polícia zdevastovala a opoziční politici, ktorí zabarikádovaní chránili svojho lídra, si museli po zásahu umývať štípajúce oči.
Po razii aj výmene na mieste premiéra, na ktorého má dosah najbohatší gruzínsky oligarcha, sa mnohí Gruzínci obávajú, že proeurópske smerovanie krajiny sa zabrzdilo. Gruzínsko by sa tak mohlo pridať k ďalším nestabilným krajinám v kaukazskom regióne.
Pomsta rivalom
Po jesennej vojne v Náhornom Karabachu medzi Azerbajdžanom a Arménskom a nepokojoch, ktoré sa tento týždeň rozbehli v Arménsku, bolo Gruzínsko považované za stabilného partnera Západu.
Jesenné voľby však opozícia odmieta uznať ako legitímne a väčšina zvolených poslancov si ani neprebrala mandát. Víťazom sa stala strana Gruzínsky sen, ktorá je podľa analytikov predĺženou rukou najbohatšieho Gruzínca – oligarchu Bidzina Ivanišviliho.