MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred úsilím zo zahraničia destabilizovať Rusko. Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) v tejto súvislosti nariadil posilniť svoje úsilie.
Na stretnutí s poprednými predstaviteľmi FSB šéf Kremľa poukázal na „takzvanú politiku obmedzenia vplyvu Ruska“.
Vyvolávanie nestability
Tá podľa jeho slov zahŕňa snahy o spomalenie a zmarenie rozvoja krajiny, vytváranie problémov pri hraniciach, vyvolávanie vnútornej nestability a „podkopanie hodnôt, ktoré zjednocujú ruskú spoločnosť“.
Tieto aktivity zahraničných mocností, ktoré Putin nemenoval, sú podľa neho zamerané na oslabenie Ruska a uvedenie ho pod kontrolu zvonka.
Kritika ľudí, ktorí slúžia záujmom zahraničia
Ruské vzťahy so Západom sa v ostatných rokoch značne zhoršili. Prispela k tomu ruská anexia Krymu v roku 2014, ruské zasahovanie do amerických volieb v roku 2016 a najnovšie aj zatknutie a väznenie opozičného lídra Alexeja Navaľného a tvrdý zásah na protestoch vyzývajúcich na jeho prepustenie.
Bez menovania Navaľného Putin skritizoval ľudí, ktorí údajne slúžia zahraničným záujmom.

„Je potrebné vytvoriť hranicu medzi prirodzenou politickou súťažou, konkurenciou medzi politickými stranami, ideologickými platformami, rôznymi názormi na rozvoj krajiny a aktivitami, ktoré nemajú nič spoločné s demokraciou a sú zamerané na narušenie stability a bezpečnosti nášho štátu, na službu cudzím záujmom,“ vyhlásil ruský prezident.
Následne zdôraznil, že FSB musí chrániť septembrové parlamentné voľby od akýchkoľvek „provokácií“.
Putin zároveň pochválil aktivity FSB pri narúšaní činnosti zahraničných špiónov. Ako uviedol, služba odhalila 72 zahraničných pracovníkov tajných služieb a 423 ich informátorov.
Vyššie pokuty za účasť na protestoch
Vladimir Putin v stredu podpísal aj zákon sprísňujúci pokuty za neuposlúchnutie pokynov poriadkových síl, napríklad aj počas protestných zhromaždení.

Deje sa tak po tom, čo polícia zadržala niekoľko tisíc ľudí na nepovolených demonštráciách na podporu Alexeja Navaľného.
Novelizovaný zákon zvyšuje maximálne pokuty za neposlušnosť voči bezpečnostným zložkám z terajších 1000 rubľov (v prepočte 11,20 eur) na 4000 rubľov (44,8O eur). Okrem pokút hrozí demonštrantom aj zadržanie až na 15 dní.
Organizátori protestov môžu za porušenie nariadení o financovaní zhromaždení po novom dostať pokutu až vo výške 20 000 rubľov (224 eur).