BERLÍN, BRATISLAVA. Ijád Karíb nebol v sýrskej tajnej službe kľúčovou postavou.
Keď však v roku 2011 vypukla v krajine revolúcia, nepostavil sa proti príkazom a na jeseň toho roka sa podieľal na zatknutí tridsiatich demonštrantov, ktorí skončili v neslávne známej väznici Chatíb, medzi opozíciou známej ako „peklo na zemi“.

Dnes 44-ročný Karíb o rok neskôr dezertoval, v roku 2013 opustil krajinu a po rokoch strávených v Turecku či v Grécku skončil v roku 2018 v Nemecku, kde dostal azyl.
Tam sa však ocitol za svoje činy zo začiatku vojny pred súdom a za napomáhanie zločinom proti ľudskosti dostal v stredu trest štyri a pol roka väzenia.
Odsúdený síce nebol hlavným strojcom mučenia viac ako stotisíc ľudí v sýrskych väzniciach, no bol súčiastkou v tomto vražednom stroji. Bez nich by ten stroj fungovať nemohol, uviedol v rozsudku súd v meste Koblenz.
Karíbovi tak nepomohla ani obhajoba, že len počúval príkazy a keby tak neurobil, zabili by ho.
Vstúpi do kníh
Pred súdom bol obvinený nielen on, ale de facto celý systém sýrskeho diktátora Bašára Asada, ktorý sa pri moci udržal aj po desiatich rokoch občianskej vojny. Aj preto na súdnom procese vypovedali aj tie obete mučenia, ktoré priamo Karíb nezatýkal.