SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírus vo svete: V kanalizácii maďarských miest objavili britskú mutáciu

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

 Zdravotní pracovníci v špeciálnych ochranných odevoch pomáhajú staršej pacientke s ochorením COVID-19 v nemocnici v meste Kolomija na západe Ukrajiny. Zdravotní pracovníci v špeciálnych ochranných odevoch pomáhajú staršej pacientke s ochorením COVID-19 v nemocnici v meste Kolomija na západe Ukrajiny. (Zdroj: TASR/AP)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mapa cestovných obmedzení

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 2 855 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 102 pacientov, informovala v stredu agentúra MTI s odvolaním sa na údaje operačného štábu.

Aktuálne je nakazených 82 127 osôb. V nemocničnom ošetrení je 4353 chorých, z nich je 407 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Doterajšou bilanciou pandémie nového koronavírusu v Maďarsku je 410.129 infikovaných a 14.552 obetí covidu.

Obvodní lekári začínajú v stredu očkovať vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Dosiaľ zaočkovali v Maďarsku 471.004 ľudí, z ktorých 208.846 dostalo už aj druhú dávku očkovacej látky.

Vláda oznámila, že zmiernenie opatrení bude možné iba postupne a s veľkou zodpovednosťou, avšak v rámci už prebiehajúcej on-line konzultácie čakajú aj na názor ľudí na návrat z karanténnych opatrení do bežného života.

Genetické fragmenty britského variantu koronavírusu sa našli vo vzorkách odpadových vôd v Budapešti, Debrecíne, Tatabányi, Székesfehérvári a Győri.

"Doteraz máme 400 potvrdených prípadov nákazy britskou mutáciou, z toho sa iba desiati infikovali v zahraničí. Brazílska a juhoafrická mutácia sa zatiaľ v Maďarsku nezistila," oznámila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci obyvatelia rakúskej obce Mayrhofen budú musieť podstúpiť test na koronavírus.

Úrady to nariadili po tom, čo tam zaznamenali klaster prípadov juhoafrického variantu koronavírusu. Predstavitelia spolkovej krajiny Tirolsko uviedli, že zo 42 prípadov ochorenia COVID-19 daný variant, ktorý podľa odborníkov môže byť odolnejší voči dostupným vakcínam, potvrdili u 29.

Od soboty do stredy môžu obyvatelia opustiť horské mestečko, len ak sa preukážu negatívnym výsledkom PCR testu. Školy, škôlky, obchody, ktoré nepredávajú základný tovar, a kostoly zostanú týždeň zatvorené.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5 850 na celkovo 1 317 694. Vyplýva to zo stredajších údajov systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

SkryťVypnúť reklamu

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 152 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 25 461.

Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 3645 ľudí; od začiatku pandémie už 1 155 422.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 11.749 na celkovo 4.200.902. Vyplýva to zo stredajších údajov tamojšieho krízového centra, informovala agentúra TASS.

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 383 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 84.430.

Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 12.218 ľudí; od začiatku pandémie už 3.751.562.

San Maríno môže konečne spustiť svoju vakcinačnú kampaň proti koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto miništáte na Apeninskom polostrove sa však museli uchýliť k tzv. plánu B a nakúpiť ruské vakcíny Sputnik V, keďže meškajú dodávky očkovacích látok od Európskej únie pre Taliansko, ktoré ich následne malo poskytnúť San Marínu.

Prvých 7 500 vakcín Sputnika V prišlo do San Marína v utorok, okamžite ich dodali do hlavnej štátnej nemocnice. Podľa tamojších úradov postačí aktuálne množstvo na zaočkovanie asi 15 percent z celkovej asi 34-tisícovej sanmarínskej populácie.

San Maríno, ktoré nepatrí medzi členov EÚ, nechcelo dlhšie čakať, ako sa vyvinú rokovania s Talianskom, a tak sa rozhodlo zaobstarať si vakcíny alternatívnym spôsobom.

Roberto Ciavatta, sanmarínsky minister zdravotníctva, uviedol, že Sputnik V je bezpečný a efektívny.

„Nie je to tak, že neprešiel žiadnou kontrolou. Naopak, ako ukazujú všetky dostupné výskumy a údaje, je to vakcína, ktorá sa už podáva v 30 krajinách a zaočkovali ňou zhruba 70 miliónov ľudí. Má extrémne vysoké bezpečnostné štandardy,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Dánsko, ktoré koncom decembra zaviedlo čiastočný lockdown, od budúceho týždňa zmierni niektoré epidemiologické opatrenia. Väčšinu z nich však napriek protestom opozície ponechá v platnosti, informovala v stredu agentúra AFP.

Od pondelka budú mať Dáni opäť možnosť navštíviť niektoré doposiaľ zavreté obchody a časť stredných škôl obnoví prezenčnú výučbu.

Otvoriť sa budú môcť aj obchody, ktoré neponúkajú len nevyhnutne potrebný tovar. Pôjde o prevádzky s rozlohou menšou ako 5 000 štvorcových metrov, ktoré sa nachádzajú mimo nákupných centier. Svoje brány budú môcť otvoriť aj niektoré obchodné domy, avšak vpúšťať len obmedzený počet zákazníkov.

Zmiernia sa aj reštrikcie obmedzujúce vonkajšie športové a iné podobné aktivity: maximálny povolený počet účastníkov sa zvýši z piatich na 25.

SkryťVypnúť reklamu

Platnosť mnohých doterajších obmedzení však bola predĺžená až do 5. apríla. Minimálne dovtedy zostanú zatvorené bary, reštaurácie a väčšina vzdelávacích inštitúcií s výnimkou prvého stupňa základných a časti stredných škôl.

Zmiernenie lockdownu je výsledkom dohody dánskych parlamentných strán, nezašlo však tak ďaleko, ako to požadovala pravicová opozícia.

V Dánsku väčšinu nových prípadov nákazy v súčasnosti predstavuje nový, tzv. britský variant koronavírusu.

V krajine denne pribúda približne 500 nakazených, čo je podľa oficiálnych údajov len sedmina z počtu, ktorý zaznamenávali koncom minulého roka, keď epidémia v Dánsku vrcholila.

Vyučovanie na prvom stupni dánskych základných škôl obnovili začiatkom februára po tom, čo klesol počet nových potvrdených prípadov. S cieľom umožniť návrat k bežnému životu vláda minulý týždeň avizovala výrazné rozšírenie testovania.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko pre obavy z príchodu tretej vlny koronavírusovej pandémie skráti otváracie hodiny v reštauráciách, baroch či kaviarňach a zníži limity na počet ľudí v obchodoch, nákupných centrách a fitnescentrách. Informovali o tom v stredu agentúry Reuters a AFP.

Vláda navrhne, aby sa reštaurácie a kaviarne museli od 1. marca zatvárať o 20.30 h. To by nadviazalo na zákaz nákupu alkoholických nápojov po 20.00 h, ktorý je už v platnosti, píše Reuters. Na neurčito sa majú pozastaviť aj takmer všetky športové súťaže okrem tých najvyšších a detských vekových kategórií.

O opatrení týkajúcom sa ďalšieho obmedzenia počtu nakupujúcich bude podľa agentúry Reuters vláda čoskoro informovať podrobnejšie.

"Situácia vo Švédsku je vážna, vírus sa šíri rýchlo a toto tempo sa zvyšuje," uviedol predseda vlády Stefan Löfven na tlačovej konferencii. "Tretej vlne sa môžeme vyhnúť, ak budeme dodržiavať odstupy," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko v stredu hlásilo 5371 nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný nárast od začiatku januára. V utorok zdravotnícke úrady varovali, že nákazlivejší britský variant sa vo Švédsku postupne stáva dominantným.

Niekoľko najväčších švédskych regiónov tiež sprísnilo odporúčania týkajúce sa nosenia rúšok v obchodoch, na pracoviskách a v hromadnej doprave.

V stredu švédsky parlament vyzval zamestnancov pracujúcich v budove parlamentu, aby používali rúška. Od začiatku pandémie ide vôbec o prvé takéto odporúčanie pre tamojších zamestnancov, píše Reuters.

Švédsko oproti iným európskych krajinám nezaviedlo na jar prísne epidemiologické opatrenia.

Táto severská krajina k ich sprísneniu pristúpila až v dôsledku prudkého nárastu prípadov nákazy vlani na jeseň. Vláda v Štokholme len 18. decembra zmenila svoj prístup a vôbec prvýkrát od vypuknutia pandémie vydala odporúčanie nosiť ochranné rúška.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Švédsku od novembra nadobudol účinnosť napríklad zákaz zhromažďovania viacej než ôsmich ľudí na verejnosti či predĺženie spomínaného zákazu večerného nákupu alkoholických nápojov.

Odporúčanie nosiť ochranné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy počas dopravnej špičky predĺžila v januári vláda na celé jarné obdobie.

V krajine od začiatku pandémie zaznamenali vyše 647 000 prípadov nákazy a 12 793 úmrtí.

Koronavírus v Ázii

Čína napreduje s regulačným procesom ďalších dvoch vakcín proti ochoreniu COVID-19. Jedna očkovacia látka je od štátnej spoločnosti Sinopharm, druhá od súkromnej firmy CanSino. Obe už požiadali regulátorov o schválenie.

CanSino v stredu informovala, že čínski regulátori preverujú jej žiadosť. Wu-chanský inštitút biologických výrobkov, dcérska spoločnosť Sinopharm, v stredu zase uviedol, že svoju žiadosť odovzdali v nedeľu a aj tú už preverujú regulátori. Ani jedna zo spoločností dosiaľ nezverejnila dáta z klinických testov v recenzovaných odborných časopisoch.

Čína už schválila dve vakcíny proti koronavírusu, ktoré používa v rámci svojej masovej imunizačnej kampane. Jednu vyvinula dcérska firma Sinopharm v Pekingu, druhú zase spoločnosť Sinovac.

Spomenutá vakcína z Wu-chanu je podľa firmy účinná na 72,51%. Obe vakcíny od Sinopharm sa spoliehajú na inaktivované vírusy.

Očkovacia látka od CanSino si vyžaduje jednu dávku a je účinná na 65,28%. Vakcína sa spolieha na vírus nádchy - adenovírus, ktorý do tela dostane vírusový S-gén. Technológia je podobná vakcínam od AstraZeneca a Johnson & Johnson, ktoré využívajú iné adenovírusy.

SkryťVypnúť reklamu

Malajzijský premiér Muhyiddin Yassin dostal v stredu prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čím odštartovala očkovacia kampaň v Malajzii. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

""Vôbec nič som necítil. Ani som si to neuvedomil a už bolo po tom, ako pri bežnej injekcii. Nemajte obavy, príďte," povedal premiér na slávnostnom spustení očkovania, ktoré vysielala naživo malajzijská televízia.

Medzi prvými zaočkovali aj generálneho riaditeľa úradu verejného zdravotníctva Noora Hishama Abdullaha, ktorý zohráva poprednú úlohu v boji proti koronavírusu v krajine.

Malajzia, ktorá podpísala zmluvy s viacerými dodávateľmi očkovacích látok, vrátane firiem Pfizer a AstraZeneca, má cieľ zaočkovať do budúceho roka 80 percent zo svojich 32 miliónov obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej fáze celoštátnej očkovacej kampane bude prednostne zaočkovaných vyše pol milióna zdravotníkov a ďalších pracovníkov najviac ohrozených ochorením COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 414
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 606
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 535
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 742
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 832
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 567
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 143
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 122
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


7 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


13 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Salman Rushdie

Otec je podľa syna stále v kritickom stave.


TASR 10 h

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 12 h
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


13 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 14 h
SkryťZatvoriť reklamu