SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Grécku protestovali lekári

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Španielsku, v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

Zdravotníci v Španielsku.Zdravotníci v Španielsku. (Zdroj: TASR/AP)

Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4182 na celkovo 1 311 844. Vyplýva to z utorňajších údajov systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 153 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 25 309.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 4351 ľudí; od začiatku pandémie už 1 151 777.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom na 100.000 obyvateľov za sedemdňové obdobie klesol v Španielsku pod 100 prvýkrát od 15. decembra. V pondelok o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

Na Baleárskych ostrovoch, ktoré sú obzvlášť obľúbené u nemeckých dovolenkárov, vrátane Malorky a Kanárskych ostrovov, kleslo toto číslo pod 50.

Španielska ministerka cestovného ruchu Reyes Marotová si je istá, že čoskoro príde do Španielska viac dovolenkárov, uviedla stanica RTVE.

Vzhľadom na klesajúcu mieru infekcie sa opatrenia proti koronavírusu v niektorých mestách a regiónoch uvoľňujú.

Podľa štúdie v Katalánsku už vidieť priaznivý vplyv očkovania. Percento obyvateľov opatrovateľských domovov, ktorí museli byť s nákazou hospitalizovaní alebo dokonca na ňu zomreli, kleslo o polovicu. K takémuto záveru dospela Katalánska polytechnická univerzita, napísal denník La Vanguardia.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko je najhoršie zasiahnutou krajinou Európy: zatiaľ sa tam koronavírusom nakazilo vyše 3,15 milióna obyvateľov a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo vyše 67 000 ľudí.

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili testy za posledný deň 1628 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 103 zväčša starších chronicky chorých pacientov, kým predošlí deň zaznamenali 48 úmrtí. Vyplýva to z údajov operačného štábu zverejnených v utorok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet hospitalizovaných v uplynulých 24 hodinách stúpol o 93 na 4582, z nich 396 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, čo je o dvoch viac než v pondelok. Aktuálne je nakazených 81 976 osôb.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali v Maďarsku už 457 096 ľudí, z ktorých 205 720 dostalo aj druhú dávku vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Doterajšou bilanciou pandémie nového koronavírusu v tejto krajine je 407 274 infikovaných a 14 450 obetí na životoch.

V pondelok večer prevzalo Maďarsko 100 000 dávok ruskej očkovacej látky Sputnik V. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v tejto súvislosti podľa spravodajského servera Index.hu uviedol, že zásielku musí preveriť ešte Centrum národného zdravia (NNK), potom sa vakcínou začne očkovať.

V Poľsku v utorok vstúpili do platnosti nové opatrenia proti ochoreniu COVID-19. Na základe nich ľudia vstupujúci do krajiny s potvrdením o očkovaní vakcínou, ktorú schválili v Európskej únii, nemusia absolvovať karanténu.

Z desaťdňovej karantény majú tiež výnimku deti navštevujúce škôlky a základné školy, ľudia, ktorí sa o ne starajú, a výskumníci pracujúci v Poľsku alebo susednej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Vládne opatrenia, ktoré zverejnili v pondelok, tiež umožňujú ľuďom navštevovať liečebné kúpele. Najneskôr šesť dní pred príchodom však musia mať negatívny test na koronavírus.

V pondelok pribudlo 6 310 prípadov nákazy novým koronavírusom a 247 súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie sa nakazilo 1 648 962 osôb, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo 42 436 ľudí.

S potvrdenou koronavírusovou infekciou je hospitalizovaných 13 350 ľudí a ďalších 161 407 osôb je v karanténe. Z nákazy sa doteraz vyliečilo 1 389 516 ľudí.

Proti koronavírusu bolo v Poľsku do utorka zaočkovaných 2 759 436 ľudí.

Holandská vláda predĺžila do 15. marca zákaz nočného vychádzania zavedený v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu. S odvolaním sa na vyhlásenie holandského premiéra Marka Rutteho o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda 8. marca spresní, či má v úmysle predĺžiť zákaz vychádzania aj po 15. marci, ktorý je prvým dňom konania parlamentných volieb, povedal Rutte novinárom.

Ako uvádza agentúra DPA, niektoré karanténne opatrenia sa však budú podľa Rutteho zmierňovať. Od 2. marca budú mať kaderníctva a masážne i kozmetické salóny povolené znovu prijímať zákazníkov.

Od nasledujúceho týždňa bude tiež na najmenej jeden deň v týždni žiakom stredných škôl umožnené zúčastniť sa na prezenčnej výučbe a ľudia mladší ako 27 rokov budú môcť športovať v exteriéri.

"Sme na ceste k lepším časom a postupnému uvoľňovaniu opatrení," uviedol Rutte. Zároveň však varoval, že podľa odborníkov sa vzhľadom na rastúci počet infikovaných tretia vlna pandémie zrejme nebude dať vyhnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz nočného vychádzania od 21.00 h do 04.30 h zaviedla holandská vláda 23. januára - vôbec prvýkrát od druhej svetovej vojny - a 8. februára ho následne predĺžila do 2. marca. Okamžite po prijatí vyvolal v Amsterdame, Rotterdame, Haagu, Eindhovene a ďalších mestách nepokoje, ktoré trvali tri dni. Policajti použili proti výtržníkom vodné delá a slzotvorný plyn. Zatknutých bolo viac ako 400 ľudí.

Uplynulý víkend po schválení oboma komorami holandského parlamentu vstúpil do platnosti sporný zákon, ktorým sa zachováva v platnosti zákaz nočného vychádzania. Zákaz vychádzania sa v ňom radí k regulačným opatreniam, aké je možné zaviesť v čase epidémie.

Účinnosť nadobudol aj napriek protestom občanov i súdnemu sporu, ktorý v tejto veci ešte prebieha.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre "skľučujúce" podmienky v gréckych nemocniciach bojujúcich v prvej línii proti koronavírusovej pandémii vstúpili tamojší lekári v utorok do jednodňového štrajku a desiatky z nich vyjadrili svoju nespokojnosť na protestoch v hlavnom meste Atény. Informovala o tom agentúra Reuters.

S takmer 6 300 úmrtiami spojenými s ochorením COVID-19 Grécko zatiaľ zvláda pandémiu lepšie ako väčšina Európy.

Krajine sa podarilo predísť kolapsu zdravotníctva, ktoré sa navyše muselo roky vyrovnávať s následkami finančnej krízy, píše Reuters.

Jednotky intenzívnej starostlivosti v štátnych nemocniciach sú však momentálne obsadené na 80 percent a lekári preto žiadajú, aby vláda vytvorila nové oddelenia pre pacientov s koronavírusom. Okrem toho vyzývajú vládu, aby posilnila personálne stavy zdravotníkov a využívala zdroje zo súkromného sektora.

Skryť Vypnúť reklamu

"Za negatívne dopady na zdravotný stav obyvateľov bude výlučne zodpovedná vláda, a to aj napriek jej úsiliu preniesť túto zodpovednosť na lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov. Vážne riziko hrozí kriticky chorým pacientom s koronavírusom i kriticky chorým pacientom s inými chorobami," uviedla vo vyhlásení odborová organizácia nemocníc OENGE. Tá popísala situáciu v nemocniciach ako "skľučujúcu".

Grécko minulý týždeň rozšírilo lockdown na ďalšie oblasti s cieľom obmedziť šírenie nového koronavírusu a Zatvorené zostali reštaurácie, školy či obchody s iným než nevyhnutným tovarom.

V utorok úrady hlásili 880 nových prípadov ochorenia COVID-19 a 24 súvisiacich úmrtí. Od začiatku pandémie zaznamenali v Grécku viac ako 180-tisíc prípadov nákazy a 6 297 úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Spojené štáty prekročili v pondelok hranicu pol milióna úmrtí na ochorenie COVID-19. Tento počet sa rovná celkovému počtu Američanov, ktorí zahynuli v druhej svetovej vojne a vo vojnách v Kórei a Vietname.

Informovala o tom americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorú citovali tlačové agentúry AP a AFP.

Koronavírus už usmrtil toľko ľudí v USA, koľko obyvateľov má mesto Kansas City v štáte Missouri, a viac, než má Miami na Floride alebo Omaha v štáte Nebraska. Počet obetí pandémie koronavírusu v USA je najvyšší zaznamenaný na svete a predstavuje 20 percent z takmer 2,5 milióna úmrtí na koronavírus na svete.

Skutočné čísla sú však podľa predpokladov výrazne vyššie, sčasti aj preto, že mnoho týchto úmrtí bolo prehliadnutých, najmä na začiatku nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerné denné úmrtia a prípady nákazy v posledných niekoľkých týždňoch v USA prudko klesli - úmrtia na koronavírus klesli z vyše 4000 nahlásených v určité dni v januári na priemerne menej než 1900 za deň. Odborníci však upozorňujú, že nebezpečné varianty môžu zapríčiniť to, že tento trend sa zvráti.

Niektorí experti uviedli, že ešte nie je zaočkovaný dostatočný počet Američanov, aby to malo zásadný priaznivý vplyv na pandémiu. Pokles v úmrtiach a prípadoch nákazy sa skôr pripisuje mrazivému a pochmúrnemu počasiu, keď sa mnoho ľudí radšej zdržiava doma. Zároveň ľudia viac dodržiavajú epidemiologické pravidlá ako nosenie rúšok a sociálny odstup.

USA zaznamenali v druhej svetovej vojne odhadom 405-tisíc mŕtvych, vo vojne vo Vietname 58-tisíc zabitých a v Kórejskej vojne 36-tisíc obetí na životoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 2. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 3. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. Metropolis sa stane ikonickou stavbou, jej obyvatelia budú pyšní
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 25 969
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 359
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 170
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 871
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 950
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 640
 7. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 448
 8. Nové číslo Historickej revue 8 255
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 086
 10. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 7 063
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemecké očkovacie centrá zatiaľ veľmi plné nie sú.

Nemecko sľubuje masívne očkovanie už tento mesiac.

2 h
Premiér Igor Matovič.

Takto to ďalej nejde.

7. mar
Komentár Zuzany Kepplovej

Politiku už nerobia džentlmeni

Zuzana Kepplová.

Prečo sme sklamaní z Matoviča.

1 h

Neprehliadnite tiež

Dôvodom je zavedenie rýchlotestov.

8m
Viceprezident Biden a premiér Putin v roku 2011. Teraz sú obaja prezidentmi.

Útoky plánujú uskutočniť v najbližších troch týždňoch.

20m
Macron pri rakve zavraždeného učiteľa.

Školáčka sa priznala, že klamala.

34m
Carles Puigdemont

Puigdemonta a jeho spolupracovníkov by mohli súdiť pre usporiadanie nezákonného referenda.

45m