ŽENEVA. Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok odsúdil použitie "brutálnej sily" zo strany tých, ktorí stoja za prevratom v Mjanmarsku, pričom vyzval armádu, aby okamžite zastavila represie a prepustila väzňov. Informovala o tom agentúra AFP.
"Vyzývam dnes mjanmarskú armádu, aby okamžite zastavila represie. Prepustite väzňov. Ukončite násilie. Rešpektujte ľudské práva a vôľu ľudí vyjadrenú v nedávnych voľbách," uviedol Guterres vo svojom prednahratom virtuálnom výročnom prejave na začiatku 46. riadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve.
Guterres odsúdil použitie zbraní
Šéf OSN trvá na tom, že "štátne prevraty v našom modernom svete nemajú miesto".
Guterres už v nedeľu odsúdil použitie smrtiacich zbraní v Mjanmarsku. Reagoval tým na správy zo soboty, podľa ktorých pri streľbe do davu v meste Mandalaj prišli o život dve osoby.
Ďalší demonštrant bol zastrelený v najväčšom mjanmarskom meste Rangún. Konanie bezpečnostných zložiek v Mjanmarsku odsúdili aj EÚ a USA.

K prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára, teda v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.
Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády a ďalších politických lídrov. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov.
Vo voľbách drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) vedená laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij.
Loading
...
Armáda dosadila prechodnú vládu
Tá v civilnej vláde zastávala funkciu štátnej kancelárky, čo je v Mjanmarsku funkcia fakticky sa rovnajúca premiérskemu kreslu.
Armáda po prevrate dosadila "prechodnú" vládu, ktorá bude podľa jej vyhlásení pri moci len do nových volieb.
Proti prevratu v krajine už tretí týždeň prebiehajú masové demonštrácie. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij z väzby.
Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, ktorí na protest proti štátnemu prevratu odmietali pracovať.