TEHERÁN. Riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi vycestoval do Teheránu na rokovania o budúcnosti jadrovej dohody Iránu so svetovými mocnosťami. V nedeľu má na programe stretnutia s viacerými vysokými predstaviteľmi.
Prijme ho aj šéf iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Salehi. Teherán hrozí obmedzením medzinárodných kontrol vo svojich nukleárnych zariadeniach, pokiaľ európski signatári dohody nezmiernia sankcie zamerané na iránsky ropný priemysel a banky.
Ultimátum pre svetové mocnosti

Tento postup predpokladá zákon, ktorý schválil iránsky parlament v decembri. V prípade nesplnenia ultimáta je Irán tiež pripravený zastaviť implementáciu osobitného protokolu k dohode, ktorý počíta s dôslednejšími medzinárodnými inšpekciami.
Dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami o jadrovom programe Teheránu zápasí o prežitie odvtedy, ako od nej v roku 2018 jednostranne odstúpili USA. Iránu od roku 2015 poskytuje ekonomické stimuly výmenou za obmedzenia jeho jadrového programu.
Ostatní signatári dohody, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Čína a Rusko, sa snažia vykompenzovať vplyv opätovne uvalených amerických sankcií voči Teheránu.
USA chce spolupracovať
Americké ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň uviedlo, že USA prijmú pozvanie od Európskej únie (EÚ) na rozhovory s Iránom. Administratíva prezidenta Joea Bidena tým vyslala dosiaľ najpresvedčivejší signál záujmu o návrat k medzinárodnému dialógu s Teheránom.
Od limitov pre iránsky jadrový program zakotvených v dohode s mocnosťami začal Teherán upúšťať po tom, čo americký prezident Donald Trump stiahol podpis USA. Na základe dohody sa Irán zaviazal obohacovať urán iba do úrovne, ktorá je postačujúca pre civilné účely.