LONDÝN. Veľká Británia uvalila sankcie na troch mjanmarských vojenských lídrov pre prevrat, ktorý zosadil mjanmarskú zvolenú vládu.
Britské ministerstvo zahraničia vo štvrtok informovalo, že Spojené kráľovstvo zavádza zákaz cestovania a zmrazenie majetku pre troch generálov - ministra obrany, ministra vnútra a námestníka ministra vnútra. Dôvodom je ich rola pri vážnom porušení ľudských práv počas prevratu.
Podobné kroky podľa Británie podniká aj Kanada.
Britská vláda tiež oznámila, že končí programy pomoci, ktoré poskytovali mjanmarskej vláde peniaze.
Dodala však, že pomoc sa stále dostane k „najchudobnejším a najzraniteľnejším v Mjanmarsku“.
Blinken vyzval na posilnenie demokracie v regióne
Aj ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Indie, Japonska a Austrálie vyzvali na "bezodkladný" návrat k demokracii v Mjanmarsku. Oznámil to rezort americkej diplomacie.
Nový americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa prvýkrát zúčastnil na spoločných rokovaniach skupiny Štvorstranný bezpečnostný dialóg (QUAD, Ázijské NATO).
S partnermi diskutoval o "naliehavej potrebe obnoviť demokraticky zvolenú vládu v Barme a o prvoradej úlohe, ktorou je posilňovať odolnosť demokracie v širšom regióne", uviedol hovorca Ned Price. Použil starší názov Mjanmarska.
Armáda obvinila vládu z volebného podvodu
Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil 1. februára. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu. Armáda však výsledok spochybňovala.
Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.
Od prevratu vojenská vláda posilnila tlak na demonštrantov, ktorí protestujú proti zmene vlády, pričom napríklad násilne rozbíja niektoré protesty a blokuje pripojenie k internetu.