Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 110 759 672
- Počet vyliečených: 85 631 395
- Počet úmrtí: 2 448 852
Koronavírus v Maďarsku >>>
Koronavírus v Poľsku >>>
Koronavírus vo Francúzsku >>>
Koronavírus v Juhoafrickej republike >>>
Koronavírus v Izraeli >>>
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 394 023
- Počet vyliečených: 301 363
- Počet úmrtí: 14 035
Za uplynulý deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 2853 ľuďom, čo je o 1305 prípadov viac než deň predtým.
V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo 104 úmrtí, informoval vo štvrtok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.
Hospitalizovaných s covidom je 4021 pacientov, z nich 332 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Stúpa aj počet infikovaných, aktuálne ich je 78 625.
Od vypuknutia pandémie dosiahol v Maďarsku počet jedincov nakazených koronavírusom 394 023 a evidujú dosiaľ 14 035 úmrtí.
Vakcínou proti covidu zaočkovali už 365 021 ľudí, z nich 141 023 dostalo aj druhú dávku očkovacej látky.
Tento týždeň v zmysle očkovacieho plánu podávajú v nemocniciach vakcíny Pfizer/BioNTech a Sputnik V (Gam-KOVID-Vak) registrovaným najstarším osobám.
Obvodní lekári zase očkujú vakcínou AstraZeneca chronicky chorých vo veku do 60 rokov. Pokračuje pritom ďalšími kolami aj očkovanie vo viacerých domovoch dôchodcov, ako aj druhé kolo očkovania zdravotníkov.
V utorok prevzalo Maďarsko prvú zásielku čínskej vakcíny Sinopharm a vo štvrtok čakajú ďalšiu zásielku očkovacej látky AstraZeneca.
Koronavírus v Poľsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 614 446
- Počet vyliečených: 1 358 666
- Počet úmrtí: 41 582
Podiel britského variantu koronavírusu medzi infikovanými v Poľsku sa zvýšil na deväť percent, uviedol vo štvrtok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Informovala o tom agentúra PAP.
Minister vo štvrtok v Sejme, dolnej komore poľského parlamentu, povedal, že v prvých testoch variant identifikovali v piatich percentách vzoriek.
"Teraz sa jeho podiel zvýšil na deväť percent. Je to jeden z faktorov, ktoré urýchľujú pandémiu," dodal.
Britskí odborníci nedávno oznámili, že variant koronavírusu B.1.1.7 je nielen nákazlivejší o 50 - 75 percent, ale je tiež pravdepodobne spojený s vyšším rizikom hospitalizácie a úmrtia.
Minister Niedzielski tiež odhadol, že približne šesť až sedem miliónov Poliakov si vytvorilo protilátky proti ochoreniu COVID-19. "V oficiálnych štatistikách je však potvrdených iba 1,5 milióna takýchto prípadov," vysvetlil.
Koronavírus vo Francúzsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 3 536 648
- Počet vyliečených: 247 127
- Počet úmrtí: 83 393
Britský variant vírusu je zodpovedný približne za 36 percent infekcií vo Francúzsku, v niektorých oblastiach dokonca za väčšinu z nich.
Ostatné varianty sa na nových prípadoch podieľajú piatimi percentami, povedal vo štvrtok francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran. Informovala o tom agentúra AP.
V dôsledku toho francúzska vláda predĺži odporúčané obdobie karantény pre ľudí s pozitívnym testom zo siedmich na desať dní, povedal novinárom minister zdravotníctva.
Doplnil, že rastúci podiel nákazlivejších variantov môže byť dôvodom, prečo zákaz vychádzania na 12 hodín ani ďalšie obmedzenia neznižujú vo Francúzsku celkový počet infekcií a hospitalizácií.
"Musíme držať spolu. Musíme sa dostať z nebezpečnej zóny. Teraz nie je čas poľaviť v našom úsilí, ešte nie je koniec," povedal.
Francúzsko nezaznamenalo dramatický nárast počtu infekcií ani preťažené nemocnice, s akými musela bojovať Británia po tom, čo bol v Kente prvýkrát identifikovaný nový variant vírusu.
Naopak, čo sa týka britského variantu, krajina má stabilný nárast podielu prípadov, najmä v regióne Dunkerque pri Lamanšskom prielive.
Rovnako to platí aj o prípadoch nákazy juhoafrickým variantom či nových variantoch, ktoré identifikovali v Kalifornii, uviedla agentúra AP.
Koronavírus v Afrike
Koronavírus v Juhoafrickej republike
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 496 439
- Počet vyliečených: 1 399 829
- Počet úmrtí: 48 478
Ochorenie COVID-19 postihlo približne polovicu obyvateľov Juhoafrickej republiky (JAR).
Ukazujú to štúdie a štatistiky. Zároveň naznačujú, že koronavírus si vyžiadal o desaťtisíce ľudských životov viac, než je oficiálne zaznamenaných. Informácie priniesla vo štvrtok tlačová agentúra AFP.
Krajina, zasiahnutá pandémiou najhoršie v Afrike, zaznamenala od mája 2020 o vyše 140.000 prirodzených úmrtí viac. Uviedla to Juhoafrická rada pre lekársky výskum.
Popredná súkromná zdravotná poisťovňa Discovery odhaduje, že približne 90 percent týchto úmrtí spôsobil covid, takže skutočný počet úmrtí na toto ochorenie presiahol 120.000.
Oficiálne hlásila JAR takmer 1,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom, z ktorých takmer 48 500 bolo smrteľných.
Štatistici sú však presvedčení, že tieto údaje sú podhodnotené.
Ich závery sa vo všeobecnosti zhodujú s výskumami protilátok proti koronavírusu, ktoré dokážu aj po vyliečení človeka ukázať, či bol nakazený.
Výskum takmer 5000 darcov krvi zo štyroch provincií, zverejnený minulý týždeň, potvrdil, že koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazilo 32 až 63 percent osôb, ktorým vzorky krvi odobrali - v porovnaní s dvoma až troma percentami klinicky potvrdenej miery nákazy.
Väčšinu protilátok zistili v provinciách Východné Kapsko a KwaZulu-Natal, ktoré sa stali ohniskami počas druhej vlny nákazy v JAR. Tá sa začala v decembri, mesiac pred uskutočnením výskumu.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Izraeli
- Celkový počet potvrdených prípadov: 741 589
- Počet vyliečených: 687 816
- Počet úmrtí: 5 501
Za sfalšovanie potvrdenia o zaočkovaní proti chorobe COVID-19 bude obyvateľom Izraela hroziť nepodmienečný trest odňatia slobody. Vo štvrtok to uviedol tamojší minister zdravotníctva Juli Edelstein, ktorého cituje agentúra DPA.
"Chcem len povedať, že kohokoľvek... kto si vytlačí doma očkovací certifikát, nakoniec dostihneme... a skončí vo väzení," povedal Edelstein na tlačovej konferencii.
Šéf rezortu zdravotníctva ďalej pripomenul, že osoby zaočkované oboma dávkami vakcíny, ako aj ľudia, ktorí COVID-19 prekonali, budú môcť už od nedele využívať telocvične, kiná, divadlá, hotely a synagógy, ak sa preukážu tzv. zeleným pasom.
Niektorí zamestnávatelia budú od svojich zamestnancov vyžadovať, aby sa buď dali zaočkovať, alebo každých 48 hodín podstúpili test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.
Izraelská pandemická komisia v utorok schválila postupné uvoľňovanie epidemiologických opatrení. Do lavíc sa od nedele v menej rizikových mestách vrátia žiaci v posledných dvoch triedach základných a stredných škôl.
Nákupné centrá, trhy, butiky, múzeá, knižnice a synagógy sa taktiež otvoria v nedeľu, musia však dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Tretí lockdown v židovskom štáte zaviedli 27. decembra a odvtedy ho štyrikrát predĺžili.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?