Belehrad 15. júna (TASR) - Poslanci ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) v utorok zabránili pokusu o prijatie parlamentnej deklarácie odsudzujúcej masakru v bosnianskej Srebrenici spred desiatich rokov.
Radikáli argumentovali, že navrhovaný text označuje masakru za genocídu a zodpovednosť nepriamo pripisuje srbskému štátu. Odpor SRS - najväčšej samostatnej strany v srbskom parlamente, ktorá je ale v opozícii - prinútil predsedu zákonodarného zboru Predraga Markoviča, aby návrh dokumentu po týždňovej debate stiahol z programu zasadania. Markovič uviedol, že neschopnosť dospieť k dohode je pre neho "osobným úderom".
Odmietnutie deklarácie tiež ilustruje neochotu nacionalistických spojencov bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorí kontrolujú takmer polovicu 250-členného parlamentu, uznať rolu Srbska na zabití takmer 8000 bosnianskych Moslimov v júli 1995.
Dušan Petkovič z Demokratickej strany (DS), ktorá návrh osobitne odsudzujúcu zabíjanie v Srebrenici predložila, uviedol, že text "by vzdal počet srebrenickým obetiam" a vyslalo posolstvo, že "vražda tisícok nesmie byť zabudnutá".
SRS vyhlásila, že podporí len všeobecné odsúdenie všetkých vojnových zločinov balkánskych vojen z 90. rokov, vrátane zločinov spáchaných na Srboch.
DS neskôr vydala vlastnú deklaráciu, v ktorej strana vyzvala úrady na urýchlené zatknutie "všetkých podozrivých zo spáchania vojnových zločinov" a verejné uznanie spáchania srebrenickej masakry.
Srbské hnutie obnovy (SPO), ktoré parlamentnú deklaráciu tiež podporovalo, vo svojom vyhlásení uviedlo, že srebrenické "zločiny boli spáchané srbskými rukami a zbraňami".
Srebrenická masakra sa do centra pozornosti dostala pred dvoma týždňami po zverejnení videozáznamu, na ktorom príslušníci srbskej polovojenskej jednotky popravujú šiestich moslimských zajatcov.
Zábery vyvolali vlnu verejného odsúdenia a zintenzívnili výzvy na to, aby pred desiatym výročím masakry, ktoré si pripomenú 11. júla, bola zatknutá dvojica bývalých bosnianskosrbských lídrov, generál Ratko Mladič a prezident Radovan Karadžič, ktorým sa pripisuje hlavná zodpovednosť za spáchanie masakry.