RANGÚN. V Mjanmarsku sa v stredu v uliciach miest opäť zhromaždili demonštranti protestujúci proti vojenskému prevratu vo svojej vlasti.
Ako píše agentúra AP, počet účastníkov protestu v Rangúne bol jedným z doteraz najvyšších. Osobitný spravodajca OSN pre Mjanmarsko Tom Andrews však vzhľadom na presuny príslušníkov ozbrojených síl do Rangúnu varoval pred hroziacimi násilnosťami.
Vyzývajú na prepustenie premiérky
Protestujúci zablokovali ulice zaparkovanými autami s otvorenými kapotami, pričom ako výhovorku uvádzali problémy s motorom. Bulvárom hlavného mesta Nepjito pochodovali tisíce ľudí vrátane zamestnancov bánk, ktorí vyzývali na prepustenie faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina z väzby.

Demonštranti vyšli do ulíc aj v druhom najväčšom meste Mandalaj, kde v pondelok policajti a vojaci strieľali do 1000-člennej skupiny pokojných protestujúcich a útočili na nich prakmi a palicami. Niekoľko ľudí utrpelo podľa miestnych médií zranenia.
"Ukážme našu silu voči vláde pučistov, ktorí zničili budúcnosť mládeže a našej krajiny," napísal na Facebooku hovorca Národnej ligy za demokraciu (NLD), ktorý ľudí vyzval, aby sa zúčastnili protestov.
Demonštrácie pokračujú
Osobitný spravodajca OSN pre Mjanmarsko Tom Andrews upozornil, že je znepokojený správami o prevážaní vojakov do Rangúnu, najväčšieho mesta krajiny. "V minulosti takéto presuny vojakov predchádzali zabíjaniu, zmiznutiam a väzneniu v masovom rozsahu," uviedol Andrews v utorkovom vyhlásení Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) so sídlom v Ženeve.
"Súčinnosť vývoja týchto dvoch udalostí - plánovaných hromadných protestov a zbiehania sa vojsk - ma vydesila, pretože možno stojíme pred hrozbou, že armáda bude páchať voči obyvateľom Mjanmarska ešte väčšie zločiny," povedal Andrews.
Protestujúci v Mjanmarsku už viac ako desať dní demonštrujú proti nedávnemu vojenskému prevratu a zosadeniu civilnej vlády. Žiadajú jej návrat, ako aj prepustenie Aun Schan Su Ťij z väzby. Vojenská junta jej väzobné zadržiavanie, ktoré sa mala skončiť v pondelok, predĺžila.