Paríž/Berlín 14. júna (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že bude veľmi ťažké prekonať rozpory okolo rozpočtu Európskej únie. Vyzval zároveň na širšiu diskusiu o budúcom smerovaní zoskupenia.
Po rozhovoroch s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom v Paríži Blair potvrdil, že závažné rozpory na finančných plánoch únie pre roku 2007-13 naďalej pretrvávajú. Finančný výhľad má byť hlavnou témou summitu EÚ, ktorý sa koná vo štvrtok a piatok v Bruseli.
"Stretnutie, ktoré som práve mal s prezidentom Chiracom, bolo nesmierne priateľské, evidentne však existuje ostrý rozpor," vyhlásil Blair. "Myslím si, že je ťažké predstaviť si prekonanie týchto sporov, ale samozrejme viete, že pokračujeme v rozhovoroch," dodal.
Blair odmietol tlak na súhlas so zmrazením lukratívnej tzv. britskej zľavy z príspevkov do rozpočtu EÚ, Francúzsko naopak nie je ochotné ustúpiť v otázke poľnohospodárskych dotácií, z ktorých najviac čerpajú francúzski farmári. Luxembursko sa snaží o vyriešenie sporu pred koncom svojho predsedníctva únie, podľa Blaira sa však netreba ponáhľať.
"Je lepšie dosiahnuť dobrú dohodu než pozliepaný kompromis, ktorý nefunguje," povedal na tlačovej konferencii v rezidencii britského veľvyslanca. Dodal, že nové rozpočtové pravidlá nevstúpia do platnosti do roku 2007: "Nemusíme to urobiť teraz."
Chirac patrí k najväčším kritikom tzv. britského rabatu, vďaka ktorému Británia ušetrila v tomto finančnom období ročne v priemere 3,1 miliardy libier šterlingov (4,6 mld. eur).
Blairovi povedal, že prekonanie sporu okolo rozpočtu je dôležité pre EÚ. "Uprostred politickej krízy, v ktorej sa Európa nachádza, je dôležité nepridávať k tomu finančné ťažkosti," citoval Chiraca jeho hovorca Jerome Bonnafont.
Podľa francúzskeho prezidenta Európania očakávajú od summitu preukázanie "ducha zblíženia a jednoty" a od lídrov EÚ demonštráciu "schopnosti pohnúť sa vpred". Francúzsko chce v Bruseli dosiahnuť "rozumnú a férovú dohodu" o rozpočte, čo predpokladá, že "každý bude hrať svoju rolu", dodal Bonnafont.
Bez zmien v súčasnom systéme môže britská zľava narásť na sedem až osem miliárd eur ročne. Návrhy luxemburského predsedníctva na jej zmrazenie v doterajšom priemere by podľa britských činiteľov stáli ich krajinu v rokoch 2007-13 asi 25-30 miliárd eur.
"Nie je to niečo špeciálne, čo je dávané Británii ako privilégium - je to mechanizmus korekcie toho, čo by inak bolo značne nespravodlivé," vyhlásil Blair.
V súvislosti s otázkou citlivou pre Francúzsko britský premiér označil za nesprávne vynakladať 40 percent rozpočtu EÚ na poľnohospodárstvo. Podľa neho treba viac peňazí dávať na výskum a technológie, vedu a rozvoj, aby sa zaistila konkurencieschopnosť únie voči vzrastajúcim ekonomikám ako sú India a Čína.
Blair okrem toho uviedol, že únia potrebuje po odmietnutí ústavnej zmluvy vo Francúzsku a Holandsku niekoľko mesiacov ako "prestávku na premýšľanie". Zmluvu naďalej pokladá za "rozumný súbor pravidiel", nie je však podľa neho pravdepodobné, že by si momentálne získala podporu v referende v niektorej z členských krajín.
"Reakcia by mala byť znova spojiť priority Európskej únie s prioritami obyvateľov Európy." dodal.
Na otázku, či francúzsko-nemecké spojenectvo upadá po nesúhlase Francúzov s euroústavou a porážke strany nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v regionálnych voľbách, Blair odpovedal, že "myšlienka Európskej únie bez silného francúzsko-nemeckého vzťahu je nepredstaviteľná".
Dodal však, že hoci je partnerstvo Paríža a Berlína veľmi dôležité, nemôže byť všetkým, čo dnes poháňa úniu, s čím by podľa neho súhlasili aj súčasné vedenia oboch krajín.