LONDÝN. Oxfordská univerzita spúšťa klinické skúšky, ktoré majú prvýkrát posúdiť bezpečnosť a imunitnú reakciu u detí na vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spolu s firmou AstraZeneca. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Nová štúdia určí, či je vakcína účinná u osôb vo veku od 6 do 17 rokov, uvádza sa vo vyhlásení univerzity. Na testovaní sa zúčastní približne 300 dobrovoľníkov, pričom prvé očkovanie sa očakáva už vo februári. Do 240 z nich dostane očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 a zvyšok kontrolnú vakcínu proti meningitíde.
Vedúci výskumník testovania oxfordskej vakcíny Andrew Pollard vysvetlil, že hoci väčšina detí s ochorením COVID-19 nemá vážny priebeh, „je dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné".
Test by mal podľa jeho slov pomôcť politikom pri rozhodovaní, či v budúcnosti rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách a rozsiahlejší boj s vírusom.

Vakcínu proti COVID-19 testujú na deťoch aj ďalšie farmaceutické firmy. Pfizer, ktorého látka už je povolená na použitie u ľudí od 16 rokov, začal v októbri svoju látku testovať na deťoch od 12 rokov. K podobnému kroku v decembri pristúpila aj firma Moderna.
Britsko-švédsky výrobca liekov a očkovacích látok vyvinul spolu s Oxfordskou univerzitou jednu z prvých vakcín proti covidu, ktorá dostala povolenie na všeobecné použitie už vo viac ako 50 krajinách sveta, dosiaľ na použitie u ľudí nad 18 rokov.
Cieľom spoločnosti AstraZeneca je tento rok vyrobiť tri miliardy dávok. Vakcíny sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?