BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali v stredu na zabezpečenie demokratického dohľadu nad technologickými gigantmi prevádzkujúcimi sociálne siete a na zaistenie slobody prejavu.
Poslanci počas diskusie s portugalskou ministerkou zahraničných vecí Annou Paulou Zacariasovou, ktorá zastupovala predsedníctvo Rady EÚ, a podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou kriticky zhodnotili obrovskú moc sociálnych platforiem a ich znepokojivý vplyv na politiku a slobodu prejavu.
Netransparentné praktiky
Veľká väčšina poslancov poukázala na rôzne rozhodnutia, ktoré platformy v minulosti prijali v snahe zmazať obsahy alebo účty, a upozornili na nedostatok jasných pravidiel, ktorými sa tieto platformy riadia.

Ako nedostatok vnímajú aj nepostačujúcu transparentnosť praktík používaných veľkými technologickými spoločnosťami.
Európski zákonodarcovia v tejto súvislosti vyzvali Európsku komisiu, aby sa touto otázkou zaoberala prostredníctvom zákona o digitálnych službách a zákona o digitálnych trhoch, ktoré predložila v decembri, ako aj v rámci akčného plánu EÚ pre demokraciu.
Legislatíva na odstraňovanie obsahu
Poslanci sa rovnako zamerali aj na potrebu zaistiť právnu istotu pri odstraňovaní obsahov zo sociálnych sietí a zabezpečiť, aby tieto rozhodnutia boli prijímané na základe usmernení demokraticky volených orgánov a nie z podnetu súkromných spoločností.
Rozprava v pléne Európskeho parlamentu naznačila tiež potrebu brániť demokraciu a hodnoty EÚ účinnejším bojom proti dezinformáciám na internete.
Problém šírenia nenávisti
Poslanci zdôraznili, že technológia musí byť používaná skôr na podporu než na obmedzenie politickej debaty, pričom do tejto oblasti spadá aj problém šírenia nenávistných prejavov a diskriminácie v online prostredí.
Vyslovili sa za transparentnosť používaných algoritmov, proti zneužívaniu osobných údajov a za obmedzenie alebo dokonca zákaz cielenej reklamy a profilovania s cieľom zásadne zmeniť obchodné modely technologických gigantov.
V neposlednom rade ide aj o problémy, ktoré príchod technologických monopolov znamenal pre pluralitu médií a pluralitu názorov vo verejných debatách.
Jedným z jasných odkazov europoslancov je, že pravidlá, ktoré sa vzťahujú na všetky aspekty života mimo internetového sveta, by mali platiť aj v online priestore.
Názory slovenských europoslancov:
Vladimír Bilčík (strana Spolu): "Sociálne siete sa stali jedným z najvplyvnejších a najsilnejších spoločenských aktérov na svete. Sú to aktéri, vďaka ktorým sa vedia zmobilizovať rôzne politické hnutia a ktoré, ako to ukázal napríklad útok na budovu Kongresu vo Washingtone, môžu viesť k nepokojom a strate ľudských životov. Je nemysliteľné, aby súkromné spoločnosti stojace za online platformami rozhodovali svojvoľne o tom, či môžu vypnúť komunikačný kanál demokraticky zvoleného prezidenta. Tá moc sociálnych sietí je obrovská a my netušíme, akým spôsobom sa rozhodujú, na základe akých pohnútok zasahujú a preto sú potrebné pravidlá. Viac zodpovednosti preniesť na sociálne siete, v tom ako šíria obsah, čo robia na potieranie nelegálneho obsahu. Manipulatívny a škodlivý obsah môže byť nebezpečný a ohrozovať životy, aj preto treba nájsť spôsob ako proti tomu bojovať a zamedziť tomu, aby dezinformácie na základe akýchsi algoritmov šírenia správ mali prednosť pred serióznou žurnalistikou a overenými faktami. To vedie k spochybňovaniu vedy a poznatkov a základných princípov demokracie. Netreba zavádzať cenzúru, lebo treba na internete zachovať možnosť šíriť rôzne názory a slobodu slova, ale sociálne siete by mali vedieť zasiahnuť ak sa masovým spôsobom šíria škodlivé dezinformácie. Ale my im potrebujeme dať návod a pravidlá ako to robiť."
Michal Šimečka (PS): "Existuje "infodémia", čiže pandémioa dezinformácií, ktoré majú silu zabíjať, ako ukázali nielen udalosti vo Washingtone, ale aj spochybňovanie pandémie koronavírusu. S internetom je to ako s každou novou technológiou, ktorá sa rozšíri, získa moc a ešte nemá pravidlá fungovania. Ak pri cestnej premávke bolo potrebné zaviesť bezpečnostné prvky a pravidlá, takisto treba konať ak pri "internetovej premávke". Ak digitálne platformy zarábajú obrovské peniaze na svojom ukotvení v spoločnosti, mali by na svoje plecia prebrať aj časť spoločenskej zodpovednosti. Treba, aby demokraticky zvolení politici spoločne napísali pravidlá, ako majú fungovať algoritmy pre siete typu Facebook, Instagram a iné, ako pristupovať k šíreným obsahom a ich riadeniu. EÚ v tejto oblasti presadzuje zásadu, že čo je nezákonné v reálnom svete, má byť nezákonné aj online - vrátane šírenia dezinformácií, poplašných správ a nenávisti a podnecovania k násiliu. Mala by to byť práve EÚ, ktorá nové pravidlá nastaví na základe jasných zákonov. Vrátane klauzuly o prísnych sankciách, ak digitálne platformy nebudú dodržiavať zavedené pravidlá."