MINSK, BRATISLAVA. Takmer 2400 delegátov a ďalších pozvaných hostí z celého Bieloruska sa vo štvrtok a v piatok stretáva v centre Minska.
Názov Celobieloruské ľudové zhromaždenie vyvoláva dojem demokratickej inštitúcie, no v tomto prípade ide o ľudí vybraných úradmi z rôznych častí spoločnosti a nie sú medzi nimi žiadni zástupcovia opozície.

Nebudú zrejme ani schvaľovať zásadné zákony. Delegáti majú najmä pol roka po zmanipulovaných prezidentských voľbách v médiách vyvolať dojem, že Alexander Lukašenko má väčšiu podporu medzi Bielorusmi, než naznačujú zábery demonštrantov z posledných mesiacov v uliciach bieloruských miest.
Chcú tvrdú ruku?
Lukašenko sa v lete odmietal vzdať moci a režim oficiálne tvrdil, že vo voľbách získal viac ako 80 percent hlasov.
Pripustil však, že by mohol zaviesť nejaké ústavné reformy a možno neskôr aj v úrade skončiť, no od tohto už ustúpil.
Práve na ľudovom zhromaždení sa malo o ústavných zmenách diskutovať, no žiadne návrhy týchto zmien zatiaľ Lukašenko nepredstavil. „Nevzdám sa len tak prezidentovania,“ povedal nedávno Lukašenko podľa AFP. „Okrem Bieloruska nič nemám, budem sa ho držať.“
„Z pohľadu režimu môže Lukašenko využiť zhromaždenie, aby opakoval, že spoločnosť si pri moci želá jeho tvrdú ruku,“ cituje Euronews nezávislú bieloruskú analytičku Katiu Glodovú. „Môže hovoriť, že spoločnosť si v skutočnosti žiadnu reformu neželá. Ak však ide o legitimitu, tú už stratil a ani táto akcia mu ju nevráti.“