SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Koronavírus vo svete: V Slovinsku sa otvoria školy a povolí cestovanie a lyžovanie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

​Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od stredy o 7008 a dosiahol celkový počet 1 570 658, oznámilo poľské ministerstvo zdravotníctva. V krajine zomrelo ďalších 456 ľudí, takže celkovo má 40 177 obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo tiež hlásilo, že hospitalizovaných je 12 227 pacientov s potvrdenou infekciou koronavírusom a 144 541 sa nachádza v karanténe. Zatiaľ sa z nákazy vyliečilo 1 324 101 ľudí.

Proti ochoreniu COVID-19 je v Poľsku zaočkovaných už celkovo 1 884 113 obyvateľov, ukazujú údaje zverejnené na oficiálne webovej stránke vlády gov.pl.

Vláda spustila celonárodný očkovací program 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými boli pracovníci v zdravotníctve. Koncom januára začalo Poľsko podávať vakcínu seniorom vo veku nad 80 rokov.

V krajine predĺžili až do 14. februára väčšinu pandemických obmedzení platných od konca decembra. Reštaurácie môžu podávať len jedlo so sebou alebo ho dodávať zákazníkom domov.

Obchodné centrá a iba niektoré kultúrne inštitúcie môžu mať od 1. februára znovu otvorené. Hotely, divadlá, kiná a plavárne môžu otvoriť v obmedzenej kapacite od piatka 12. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili za uplynulých 24 hodín 1862 ľuďom. V súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo 97 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval operačný štáb.

Aktuálne je koronavírusom infikovaných 81 297 jedincov. Hospitalizovaných je 3799 osôb, z nich 299 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z covidu sa zotavilo 287 134 ľudí.

Počet zaočkovaných už dosiahol 294 624, z nich 117.368 dostalo aj druhú dávku vakcíny. V zmysle plánu očkovania od štvrtka obvodní lekári očkujú chronicky chorých vo veku do 60 rokov, ktorí sa zaregistrovali. Potrebné vakcíny už distribuovali ambulanciám.

Aktuálnou bilanciou pandémie koronavírusu v Maďarsku je 381 875 nakazených a 13 444 úmrtí súvisiacich s covidom.

Lyžiarske strediská v regióne Lombardsko na severe Talianska, ktoré sa pred rokom stalo prvým známym ohniskom koronavírusovej pandémie v Európe, sa znovu otvoria od 15. februára, píše agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie otvoriť lyžiarske strediská prišlo po priaznivom odporúčaní panelu odborníkov, ktorí radia talianskej vláde, ako postupovať súvislosti s pandémiou.

Schválenie bolo podmienené niekoľkými preventívnymi opatreniami na obmedzenie tlačeníc na svahoch vrátane obmedzenia predaja permanentiek, tzv. skipassov.

V Lombardsku bude denný počet lyžiarov obmedzený na najviac 30 percent hodinovej kapacity lanoviek a vlekov.

Podľa agentúry AFP by sa lyžiarske strediská mohli budúci týždeň otvoriť aj v iných regiónoch, pokiaľ zostanú v tzv. žltých zónach s nižším rizikom šírenia vírusu.

V Taliansku platí trojstupňový systém, v súlade s ktorým sú jednotlivé oblasti zaradené do žltých, oranžových alebo červených zón, a to v závislosti od rizika prenosu nákazy v nich.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva pritom môže meniť stupeň rizika v jednotlivých regiónoch na základe údajov zverejňovaných každý piatok. Celá krajina je momentálne v žltej zóne, s výnimkou južného Tirolska na severe, Umbrie vo vnútrozemí a Apúlie a Sicílie na juhu krajiny.

Za posledných 24 hodín v Taliansku zaznamenali takmer 13-tisíc nových prípadov a 336 úmrtí spojených s ochorením Covid-19. Doteraz v tejto krajine v dôsledku koronavírusovej pandémie evidujú takmer 2,7 milióna infikovaných a 92 338 úmrtí.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri šestnástich spolkových krajín sa dohodli na opätovnom otvorení škôl a kaderníctiev v nadchádzajúcich týždňoch.

Súvisiaci článok Vyliečených zadržiavajú týždne, čínske opatrenia sú podľa Nemecka násilné Čítajte 

Lockdown zameraný na zabrzdenie šírenia koronavírusu však predĺžili do 7. marca pre obavy, že nové varianty vírusu by mohli zastaviť pokles počtu nových prípadov.

Merkelová a krajinskí premiéri sa v stredu dohodli, že malé predajne či múzea sa v Nemecku otvoria až po tom, ako počet nových potvrdených infekcií klesne na 35 týždenne na 100-tisíc obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz bolo cieľom nemeckej vlády znížiť počet nových nákaz pod hranicu 50 týždenne na 100-tisíc obyvateľov.

Pribúdanie infekcií koronavírusom v Nemecku kulminovalo tesne pred Vianocami na úrovni takmer 200 týždenne na 100-tisíc obyvateľov, ale doteraz kleslo na 68 týždenne.

Jednotlivé spolkové krajiny budú môcť opäť otvoriť základné a materské školy a napríklad Berlín oznámil, že vyučovanie na základných školách bude postupne obnovovať od 22. februára. Niektorí krajinskí premiéri argumentovali, že takýto krok je nutný, aby sa zmenšilo zaťaženie rodičov.

Slovinsko od budúceho týždňa zmierni opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Po tom, ako sa v krajine výrazne zlepšila epidemická situácia sa otvoria základné školy a ľudia budú opäť môcť cestovať medzi regiónmi.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP.

V Slovinsku platí od októbra čiastočný lockdown, zatvorené sú všetky školy, obchody s iným ako nevyhnutým tovarom a je zakázané cestovať medzi obcami.

V ostatných týždňoch však klesol denný prírastok prípadov nákazy, ako aj počet hospitalizovaných. V Slovinsku tak môže začať platiť oranžový stupeň protiepidemických opatrení, tretí najvyšší z piatich.

"Môžeme cestovať po celej krajine," povedal novinárom slovinský minister vnútra Aleš Hojs po zasadnutí vládneho kabinetu a spresnil, že cestovné a iné obmedzenia sa zmiernia od pondelka.

Na verejnosti sa bude môcť stretnúť najviac desať ľudí naraz. Všetci študenti základných škôl, ako aj stredoškoláci v maturitnom ročníku sa vrátia do tried.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa môžu od pondelka otvoriť všetky obchody i služby, avšak budú musieť dodržiavať prísne pravidlá vrátane pravidelného týždenného testovania zamestnancov.

Nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 06.00 h SEČ však bude naďalej platiť, až kým sa epidemická situácia ďalej nezlepší. Niektoré obmedzenia vláda uvoľnila ešte v januári, pripomína AFP.

Žiaci prvých až tretích ročníkov základných škôl sa učili v triedach už v januári, zároveň boli otvorené obchody s rozlohou menšou ako 400 metrov štvorcových.

Slovinci budú môcť ísť lyžovať, ak budú mať pri sebe potvrdenie o negatívnom teste, ktoré nie je staršie ako sedem dní.

V krajine zaznamenali od vypuknutia pandémie takmer 3700 úmrtí v súvislosti s chorobu COVID-19.

Portugalsko vo štvrtok z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie predĺžilo platnosť celoštátnych karanténnych opatrení do 1. marca. Informovala o tom agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

"Pravda je taká, že nemocničné kapacity naďalej prechádzajú zaťažkávacou skúškou... takže neexistuje iná alternatíva, ako zredukovať počet prípadov (nákazy)," napísal na svojej oficiálnej webstránke portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa tesne predtým, ako parlament schválil jeho návrh o predĺžení lockdownu o ďalšie dva týždne.

Situácia v Portugalsku je najhoršia od začiatku pandémie. Doteraz tam zaznamenali 778 369 potvrdených prípadov nákazy a 14 885 úmrtí. Príčinou je podľa odborníkov rýchle šírenie nákazlivejšieho tzv. britského variantu nového koronavírusu, ako aj uvoľnenie opatrení počas Vianoc, ktoré sa teraz prejavujú rekordnými počtami infikovaných a obetí.

Napriek tomu, že denné počty novoinfikovaných a úmrtí sa vo februári začali znižovať, na tamojšie zdravotníctvo je stále vyvíjaný enormný tlak. Hospitalizovaných je momentálne zhruba 6 400 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

V Portugalsku bol lockdown zavedený 15. januára, pričom boli zatvorené školy a všetky obchody s výnimkou potravín či lekární.

Na základe prezidentského dekrétu, vydaného v stredu, bude môcť vláda umožniť predaj kníh a školských pomôcok. Môže tiež implementovať nariadenie o regulácii hluku, aby tak zabezpečila pokojnejšiu prácu z domu, nariadenú všetkým občanom, ktorých zamestnanie to umožňuje.

Koronavírus v Amerike

Mexické regulačné úrady schválili v stredu na tzv. núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od dvoch čínskych spoločností, CanSino Biologics a Sinovac.

Okrem oboch čínskych vakcín už v Mexiku na núdzové použitie povolili aj ďalšie tri očkovacie látky, a to od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti AstraZeneca a ruskú vakcínu Sputnik V.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcinačná kampaň sa v Mexiku začala 24. decembra, pričom zatiaľ tam očkovali len vakcínou od Pfizeru/BioNTechu, ktorej dosiaľ dostali 760 000 dávok. Túto vakcínu podávajú zdravotníkom v celej krajine a učiteľom v južnej časti krajiny.

Prvé dodávky účinnej látky vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca dorazili do Mexika v januári. Očakáva, že očkovať sa touto vakcínou začne v marci, keď by sa zároveň mala začať distribuovať z Mexika aj do ďalších latinskoamerických krajín.

López-Gatell uviedol, že prvá zásielka dvoch miliónov dodávok vakcín od CanSina má do Mexika doraziť už vo štvrtok. Vakcína od CanSina by mala mať účinnosť asi 65,7 percenta a očkovacia látka od Sinovacu len 50,65 percenta, pripomína AP.

V Mexiku dosiaľ zaznamenali takmer dva milióny prípadov nákazy novým koronavírusom a približne 170 000 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Japonsko hlási doposiaľ najvyšší počet obetí za 24 hodín, na ochorenie COVID-19 zomrelo 121 ľudí, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Počet úmrtí sa tak v krajine zvýšil na 6678.

Japonsko ešte nezačalo s očkovaním proti koronavírusu, približuje agentúra AP. Tento mesiac by mali prísť na rad ako prví zdravotnícki pracovníci.

V krajine ešte nebol doposiaľ nikdy zavedený lockdown, v hlavnom meste a niektorých mestských oblastiach však platí vládou podporovaný výnimočný stav. Vláda vyzýva obyvateľov, aby nevychádzali z domu a aby reštaurácie zostali v noci zatvorené.

Aj keď vlani zostali v porovnaní so Spojenými štátmi a s Európou prípady koronavírusu v Japonsku na relatívne nízkej úrovni, v poslednom období sa počet infekcií zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Stupňujú sa aj požiadavky na zrušenie olympijských hier v Tokiu, ktoré by sa mali začať v júli.

Južná Kórea hlásila vo štvrtok 504 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín. Je to najvyšší denný nárast za približne posledné dva týždne, ktorý vyvoláva obavy z možnej novej vlny nákazy. V ázijskej krajine sa totiž začína sviatok lunárneho Nového roka, pripomenula agentúra AP.

Predstavitelia zdravotníctva vo štvrtok dodali, že po pripočítaní nových infikovaných stúpol celkový počet prípadov od začiatku pandémie na 82 434. Úrady hlásili aj ďalších 1496 úmrtí na ochorenie COVID-19.

V posledných týždňoch postupne klesala krivka prípadov nákazy, predovšetkým vďaka prísnym nariadeniam sociálneho odstupu, ako napríklad zákaz združovania piatich alebo viacerých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia vyzvali Juhokórejčanov, aby boli stále opatrní a počas štvordňového sviatku lunárneho Nového roka zostali doma.

Sviatok sa začal vo štvrtok a očakáva sa, že milióny ľudí budú cestovať po celej krajine, aby navštívili príbuzných v rodnom meste alebo sa nakrátko vrátili na sviatky domov.

Bahrajn schválil na núdzové používanie protikoronavírusovú vakcínu Sputnik V ruskej výroby. Bahrajnské úrady koncom januára schválili vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Manáma predtým odobrila aj vakcínu od čínskeho výrobcu Sinopharm na očkovanie ľudí pracujúcich s covidovými pacientmi. Bahrajn začiatkom decembra vydal schválenie pre vakcínu od amerického Pfizeru a jeho nemeckého partnera BioNTech.

Ministerstvo zdravotníctva tejto ostrovnej krajiny v Perzskom zálive 25. decembra oznámilo začiatok bezplatnej očkovacej kampane pre obyvateľov a cudzincov žijúcich v Bahrajne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovších údajov tamojšieho rezortu zdravotníctva Bahrajn zaregistroval od vypuknutia pandémie takmer 100 000 prípadov nákazy Covid-19 a približne 400 súvisiacich úmrtí.

Podľa predbežných údajov o tretej fáze klinických testov publikovaných v časopise The Lancet bola účinnosť vakcíny Sputnik V 91,6 percenta. Po podaní prvej dávky tejto dvojzložkovej vakcíny dosahovala úroveň 87,6 percenta.

Európska agentúra pre lieky (EMA) zatiaľ nedostala od výrobcu ruskej vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik V žiadosť o jej schválenie pre použitie v krajinách EÚ. Ruský výrobca vakcíny však v utorok informoval, že takúto žiadosť podal.

Použitie vakcíny Sputnik V, ktorú vyvinul Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie (NICEM) v Moskve, už schválili v krajinách ako Alžírsko, Argentína, Irán, Južná Kórea, Maďarsko, Mexiko, Pakistan, Tunisko či Venezuela.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 2. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 3. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 4. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 8. Zvonenie v ušiach?!
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 410
 2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 14 724
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 618
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 985
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 791
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 133
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 767
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 145
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hliadka v obci Banjska na severe Kosova.

Počas operácie proti ozbrojencom zhabala polícia zbrane zo Srbska.


TASR 16m
Zásah francúzskej polície, Ilustračné foto

Francúzska polícia začala vyšetrovať podozrenie z obchodovania s ľuďmi.


TASR 40m
Sociálna sieť X prechádza ďalšími zmenami.

V Austrálii je šírenie volebných dezinformácií najhoršie, aké dosiaľ videli.


SITA 1 h
Ilustračné foto

Strelca zatkli po tom, čo sa ukryl v nemocnici.


TASR 2 h

Sportnet

Peter Struhár.

Vo funkcii nahradil Mareka Petruša.


TASR 1 h
Americká speváčka Taylor Swift na zápase medzi Kansasom City a Chicagom.

Pozrite si to najdôležitejšie z predošlého týždňa v NFL.


Vladimír Kurek 1 h
Vladimír Růžička bol kedysi trénerom českej reprezentácie.

Naposledy trénoval v Česku druholigové Ústí nad Labem.


Sportnet 4 h
Nový tréner HC Slovan Bratislava Vladimír Růžička

Slovan je jeho prvý zahraničný angažmán.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu