SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Koronavírus vo svete: V Slovinsku sa otvoria školy a povolí cestovanie a lyžovanie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

​Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Európe

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od stredy o 7008 a dosiahol celkový počet 1 570 658, oznámilo poľské ministerstvo zdravotníctva. V krajine zomrelo ďalších 456 ľudí, takže celkovo má 40 177 obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo tiež hlásilo, že hospitalizovaných je 12 227 pacientov s potvrdenou infekciou koronavírusom a 144 541 sa nachádza v karanténe. Zatiaľ sa z nákazy vyliečilo 1 324 101 ľudí.

Proti ochoreniu COVID-19 je v Poľsku zaočkovaných už celkovo 1 884 113 obyvateľov, ukazujú údaje zverejnené na oficiálne webovej stránke vlády gov.pl.

Vláda spustila celonárodný očkovací program 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými boli pracovníci v zdravotníctve. Koncom januára začalo Poľsko podávať vakcínu seniorom vo veku nad 80 rokov.

V krajine predĺžili až do 14. februára väčšinu pandemických obmedzení platných od konca decembra. Reštaurácie môžu podávať len jedlo so sebou alebo ho dodávať zákazníkom domov.

Obchodné centrá a iba niektoré kultúrne inštitúcie môžu mať od 1. februára znovu otvorené. Hotely, divadlá, kiná a plavárne môžu otvoriť v obmedzenej kapacite od piatka 12. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili za uplynulých 24 hodín 1862 ľuďom. V súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo 97 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval operačný štáb.

Aktuálne je koronavírusom infikovaných 81 297 jedincov. Hospitalizovaných je 3799 osôb, z nich 299 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z covidu sa zotavilo 287 134 ľudí.

Počet zaočkovaných už dosiahol 294 624, z nich 117.368 dostalo aj druhú dávku vakcíny. V zmysle plánu očkovania od štvrtka obvodní lekári očkujú chronicky chorých vo veku do 60 rokov, ktorí sa zaregistrovali. Potrebné vakcíny už distribuovali ambulanciám.

Aktuálnou bilanciou pandémie koronavírusu v Maďarsku je 381 875 nakazených a 13 444 úmrtí súvisiacich s covidom.

Lyžiarske strediská v regióne Lombardsko na severe Talianska, ktoré sa pred rokom stalo prvým známym ohniskom koronavírusovej pandémie v Európe, sa znovu otvoria od 15. februára, píše agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie otvoriť lyžiarske strediská prišlo po priaznivom odporúčaní panelu odborníkov, ktorí radia talianskej vláde, ako postupovať súvislosti s pandémiou.

Schválenie bolo podmienené niekoľkými preventívnymi opatreniami na obmedzenie tlačeníc na svahoch vrátane obmedzenia predaja permanentiek, tzv. skipassov.

V Lombardsku bude denný počet lyžiarov obmedzený na najviac 30 percent hodinovej kapacity lanoviek a vlekov.

Podľa agentúry AFP by sa lyžiarske strediská mohli budúci týždeň otvoriť aj v iných regiónoch, pokiaľ zostanú v tzv. žltých zónach s nižším rizikom šírenia vírusu.

V Taliansku platí trojstupňový systém, v súlade s ktorým sú jednotlivé oblasti zaradené do žltých, oranžových alebo červených zón, a to v závislosti od rizika prenosu nákazy v nich.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva pritom môže meniť stupeň rizika v jednotlivých regiónoch na základe údajov zverejňovaných každý piatok. Celá krajina je momentálne v žltej zóne, s výnimkou južného Tirolska na severe, Umbrie vo vnútrozemí a Apúlie a Sicílie na juhu krajiny.

Za posledných 24 hodín v Taliansku zaznamenali takmer 13-tisíc nových prípadov a 336 úmrtí spojených s ochorením Covid-19. Doteraz v tejto krajine v dôsledku koronavírusovej pandémie evidujú takmer 2,7 milióna infikovaných a 92 338 úmrtí.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri šestnástich spolkových krajín sa dohodli na opätovnom otvorení škôl a kaderníctiev v nadchádzajúcich týždňoch.

Súvisiaci článok Vyliečených zadržiavajú týždne, čínske opatrenia sú podľa Nemecka násilné Čítajte 

Lockdown zameraný na zabrzdenie šírenia koronavírusu však predĺžili do 7. marca pre obavy, že nové varianty vírusu by mohli zastaviť pokles počtu nových prípadov.

Merkelová a krajinskí premiéri sa v stredu dohodli, že malé predajne či múzea sa v Nemecku otvoria až po tom, ako počet nových potvrdených infekcií klesne na 35 týždenne na 100-tisíc obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz bolo cieľom nemeckej vlády znížiť počet nových nákaz pod hranicu 50 týždenne na 100-tisíc obyvateľov.

Pribúdanie infekcií koronavírusom v Nemecku kulminovalo tesne pred Vianocami na úrovni takmer 200 týždenne na 100-tisíc obyvateľov, ale doteraz kleslo na 68 týždenne.

Jednotlivé spolkové krajiny budú môcť opäť otvoriť základné a materské školy a napríklad Berlín oznámil, že vyučovanie na základných školách bude postupne obnovovať od 22. februára. Niektorí krajinskí premiéri argumentovali, že takýto krok je nutný, aby sa zmenšilo zaťaženie rodičov.

Slovinsko od budúceho týždňa zmierni opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Po tom, ako sa v krajine výrazne zlepšila epidemická situácia sa otvoria základné školy a ľudia budú opäť môcť cestovať medzi regiónmi.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP.

V Slovinsku platí od októbra čiastočný lockdown, zatvorené sú všetky školy, obchody s iným ako nevyhnutým tovarom a je zakázané cestovať medzi obcami.

V ostatných týždňoch však klesol denný prírastok prípadov nákazy, ako aj počet hospitalizovaných. V Slovinsku tak môže začať platiť oranžový stupeň protiepidemických opatrení, tretí najvyšší z piatich.

"Môžeme cestovať po celej krajine," povedal novinárom slovinský minister vnútra Aleš Hojs po zasadnutí vládneho kabinetu a spresnil, že cestovné a iné obmedzenia sa zmiernia od pondelka.

Na verejnosti sa bude môcť stretnúť najviac desať ľudí naraz. Všetci študenti základných škôl, ako aj stredoškoláci v maturitnom ročníku sa vrátia do tried.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa môžu od pondelka otvoriť všetky obchody i služby, avšak budú musieť dodržiavať prísne pravidlá vrátane pravidelného týždenného testovania zamestnancov.

Nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 06.00 h SEČ však bude naďalej platiť, až kým sa epidemická situácia ďalej nezlepší. Niektoré obmedzenia vláda uvoľnila ešte v januári, pripomína AFP.

Žiaci prvých až tretích ročníkov základných škôl sa učili v triedach už v januári, zároveň boli otvorené obchody s rozlohou menšou ako 400 metrov štvorcových.

Slovinci budú môcť ísť lyžovať, ak budú mať pri sebe potvrdenie o negatívnom teste, ktoré nie je staršie ako sedem dní.

V krajine zaznamenali od vypuknutia pandémie takmer 3700 úmrtí v súvislosti s chorobu COVID-19.

Portugalsko vo štvrtok z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie predĺžilo platnosť celoštátnych karanténnych opatrení do 1. marca. Informovala o tom agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

"Pravda je taká, že nemocničné kapacity naďalej prechádzajú zaťažkávacou skúškou... takže neexistuje iná alternatíva, ako zredukovať počet prípadov (nákazy)," napísal na svojej oficiálnej webstránke portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa tesne predtým, ako parlament schválil jeho návrh o predĺžení lockdownu o ďalšie dva týždne.

Situácia v Portugalsku je najhoršia od začiatku pandémie. Doteraz tam zaznamenali 778 369 potvrdených prípadov nákazy a 14 885 úmrtí. Príčinou je podľa odborníkov rýchle šírenie nákazlivejšieho tzv. britského variantu nového koronavírusu, ako aj uvoľnenie opatrení počas Vianoc, ktoré sa teraz prejavujú rekordnými počtami infikovaných a obetí.

Napriek tomu, že denné počty novoinfikovaných a úmrtí sa vo februári začali znižovať, na tamojšie zdravotníctvo je stále vyvíjaný enormný tlak. Hospitalizovaných je momentálne zhruba 6 400 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

V Portugalsku bol lockdown zavedený 15. januára, pričom boli zatvorené školy a všetky obchody s výnimkou potravín či lekární.

Na základe prezidentského dekrétu, vydaného v stredu, bude môcť vláda umožniť predaj kníh a školských pomôcok. Môže tiež implementovať nariadenie o regulácii hluku, aby tak zabezpečila pokojnejšiu prácu z domu, nariadenú všetkým občanom, ktorých zamestnanie to umožňuje.

Koronavírus v Amerike

Mexické regulačné úrady schválili v stredu na tzv. núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od dvoch čínskych spoločností, CanSino Biologics a Sinovac.

Okrem oboch čínskych vakcín už v Mexiku na núdzové použitie povolili aj ďalšie tri očkovacie látky, a to od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti AstraZeneca a ruskú vakcínu Sputnik V.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcinačná kampaň sa v Mexiku začala 24. decembra, pričom zatiaľ tam očkovali len vakcínou od Pfizeru/BioNTechu, ktorej dosiaľ dostali 760 000 dávok. Túto vakcínu podávajú zdravotníkom v celej krajine a učiteľom v južnej časti krajiny.

Prvé dodávky účinnej látky vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca dorazili do Mexika v januári. Očakáva, že očkovať sa touto vakcínou začne v marci, keď by sa zároveň mala začať distribuovať z Mexika aj do ďalších latinskoamerických krajín.

López-Gatell uviedol, že prvá zásielka dvoch miliónov dodávok vakcín od CanSina má do Mexika doraziť už vo štvrtok. Vakcína od CanSina by mala mať účinnosť asi 65,7 percenta a očkovacia látka od Sinovacu len 50,65 percenta, pripomína AP.

V Mexiku dosiaľ zaznamenali takmer dva milióny prípadov nákazy novým koronavírusom a približne 170 000 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Japonsko hlási doposiaľ najvyšší počet obetí za 24 hodín, na ochorenie COVID-19 zomrelo 121 ľudí, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Počet úmrtí sa tak v krajine zvýšil na 6678.

Japonsko ešte nezačalo s očkovaním proti koronavírusu, približuje agentúra AP. Tento mesiac by mali prísť na rad ako prví zdravotnícki pracovníci.

V krajine ešte nebol doposiaľ nikdy zavedený lockdown, v hlavnom meste a niektorých mestských oblastiach však platí vládou podporovaný výnimočný stav. Vláda vyzýva obyvateľov, aby nevychádzali z domu a aby reštaurácie zostali v noci zatvorené.

Aj keď vlani zostali v porovnaní so Spojenými štátmi a s Európou prípady koronavírusu v Japonsku na relatívne nízkej úrovni, v poslednom období sa počet infekcií zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Stupňujú sa aj požiadavky na zrušenie olympijských hier v Tokiu, ktoré by sa mali začať v júli.

Južná Kórea hlásila vo štvrtok 504 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín. Je to najvyšší denný nárast za približne posledné dva týždne, ktorý vyvoláva obavy z možnej novej vlny nákazy. V ázijskej krajine sa totiž začína sviatok lunárneho Nového roka, pripomenula agentúra AP.

Predstavitelia zdravotníctva vo štvrtok dodali, že po pripočítaní nových infikovaných stúpol celkový počet prípadov od začiatku pandémie na 82 434. Úrady hlásili aj ďalších 1496 úmrtí na ochorenie COVID-19.

V posledných týždňoch postupne klesala krivka prípadov nákazy, predovšetkým vďaka prísnym nariadeniam sociálneho odstupu, ako napríklad zákaz združovania piatich alebo viacerých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia vyzvali Juhokórejčanov, aby boli stále opatrní a počas štvordňového sviatku lunárneho Nového roka zostali doma.

Sviatok sa začal vo štvrtok a očakáva sa, že milióny ľudí budú cestovať po celej krajine, aby navštívili príbuzných v rodnom meste alebo sa nakrátko vrátili na sviatky domov.

Bahrajn schválil na núdzové používanie protikoronavírusovú vakcínu Sputnik V ruskej výroby. Bahrajnské úrady koncom januára schválili vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Manáma predtým odobrila aj vakcínu od čínskeho výrobcu Sinopharm na očkovanie ľudí pracujúcich s covidovými pacientmi. Bahrajn začiatkom decembra vydal schválenie pre vakcínu od amerického Pfizeru a jeho nemeckého partnera BioNTech.

Ministerstvo zdravotníctva tejto ostrovnej krajiny v Perzskom zálive 25. decembra oznámilo začiatok bezplatnej očkovacej kampane pre obyvateľov a cudzincov žijúcich v Bahrajne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovších údajov tamojšieho rezortu zdravotníctva Bahrajn zaregistroval od vypuknutia pandémie takmer 100 000 prípadov nákazy Covid-19 a približne 400 súvisiacich úmrtí.

Podľa predbežných údajov o tretej fáze klinických testov publikovaných v časopise The Lancet bola účinnosť vakcíny Sputnik V 91,6 percenta. Po podaní prvej dávky tejto dvojzložkovej vakcíny dosahovala úroveň 87,6 percenta.

Európska agentúra pre lieky (EMA) zatiaľ nedostala od výrobcu ruskej vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik V žiadosť o jej schválenie pre použitie v krajinách EÚ. Ruský výrobca vakcíny však v utorok informoval, že takúto žiadosť podal.

Použitie vakcíny Sputnik V, ktorú vyvinul Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie (NICEM) v Moskve, už schválili v krajinách ako Alžírsko, Argentína, Irán, Južná Kórea, Maďarsko, Mexiko, Pakistan, Tunisko či Venezuela.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj pandémie koronavírusu vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 6. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 1. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 5. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 6. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 7. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 8. dm sa zameriava na ženské zdravie
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 892
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 264
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 814
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 345
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 330
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 759
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 707
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Solárne panely na výrobu elektrickej energie.

Dodávatelia energií lákajú domácnosti na šetrenie, sľuby môžu nahradiť technické problémy.


2. jún
Od júna sa vypisujú už len elektronické PN.

Digitálny doklad je povinný od 1. júla.


2. jún
Nataša Holinová

Načo by komu bola jeho dôvera?


16 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Zhromaždenie metropole Taiwanu, na akciu prišlo niekoľko stoviek ľudí.

Pripomenuli si výročie potlačenia protestov na námestí Nebeského pokoja v Pekingu.


TASR 5 h
Zničené armádne vozidlo po bojoch v Belgorodskej oblasti.

Na vpádoch do ruského regiónu sa mal podieľať aj Poľský dobrovoľnícky zbor.


ČTK 6 h
Ilustračné foto.

Grécka vláda chce pre migrantov takmer úplne uzavrieť hranice na severovýchode.


TASR 7 h
Pápež František.

Pápež poskytol prvý veľký rozhovor v televíznom štúdiu.


TASR 7 h

Sportnet

Zlatan Ibrahimovič.

Urobil tak vo veku 41 rokov.


Sportnet 5 h
Radosť hráčov Antverp.

Vyrovnávajúci gól v poslednom zápase zaznamenal Toby Alderweireld v 94. minúte.


TASR 7 h
Kyriakos Savvidis v drese Spartaka Trnava.

V drese Spartaku pôsobil tri sezóny.


Sportnet a 1 ďalší 10 h
Radosť hráčov SSC Neapol.

Stanislav Lobotka odohral celý zápas.


TASR 9 h
SkryťZatvoriť reklamu