LONDÝN. Sú z iných svetov a ich cena dosahuje astronomické sumy. Ľudia, ktorí si na Zemi môžu dovoliť čokoľvek, teraz chcú trocha vesmíru.
Meteority priťahujú pozornosť zberateľov z radov celebrít a ceny kameňov, ktoré sa pred dopadom na našu planétu rútili stovky alebo dokonca tisíce rokov vesmírom, tak za posledné desaťročie vzrástli až desaťnásobne, informuje britský denník The Guardian.
Stovky tisíc libier za kus
Aukčná sieň Christie 's začala dražiť viac ako 70 meteoritov a očakáva sa, že sa predajú za milióny libier.
V rámci aukcie s názvom Deep Impact (Drvivý dopad) sú v ponuke meteority pretkané drahokamami a ďalšie, ktoré prelet atmosférou poznamenal natoľko, že pripomínajú sochy švajčiarskeho umelca Alberta Giacomettiho či jeho anglického vrstovníka Henryho Moorea.
Loading
...
Kus meteoritu, o ktorom vedci potvrdili, že pochádza z Mesiaca, sa môže predať za 180 000 až 250 000 liber (205 až 286 000 eur). Niektoré ďalšie veľké meteority sa v minulosti predali až za milióny libier.
"Každý sa niekedy pozrel na nočnú oblohu a pýtal sa sám seba, čo sa tam skrýva," vysvetľuje popularitu meteoritov prírodovedecký expert Christie 's James Hyslop.
"Páči sa všetkým od detí po seniorov. Na predmetoch, ktoré k nám spadli z nebies, je niečo veľmi unikátne," dodal odborník.
Pocity zberateľa
Najväčšiu súkromnú zbierku meteoritov ohodnotenú na 5 miliónov dolárov (4, 13 milióna eur) vlastní indický multimilionár Navín Džain.

"Vek väčšiny z týchto meteoritov sa ráta na miliardy rokov. Predstavte si, že takú prastarú súčasť slnečnej sústavy držíte v rukách. Je to úžasné," uvádza Džain.
Džain, ktorý zbohatol investovaním do internetových spoločností, tvrdí, že ľudia jeho zbierku často odmietajú brať vážne a považujú ju za "kamene".
"Ale keď ich vidíte pod mikroskopom, v skutočnosti sa pozeráte na vesmírne drahokamy. Keď v rukách držíte kus Mesiaca, nie je to len kus Mesiaca. Je to symbolika túžby ľudstva po objavovaní," dodáva Džain.
Medzi ďalších zberateľov patria filmový režisér Steven Spielberg, herec Nicolas Cage, izraelský iluzionista Uri Geller či americký violončelista Yo-Yo Ma.
Elon Musk, najbohatší človek sveta, spoluzakladateľ americkej automobilky Tesla a šéf vesmírnej spoločnosti SpaceX, údajne tiež patrí medzi nadšených zberateľov, uvádza James Hyslop.
Meteority sa páčia všetkým
Cassandra Hattonová, ktorá je odborníčkou konkurenčnej aukčnej siene Sotheby 'sa domnieva, že meteority za svoju popularitu vďačia aj mladším záujemcom, ktorí si myslia, že je "vážne super mať niečo z vesmíru".
"Kupujú ich aj ľudia do 40 rokov. Meteority sa páčia všetkým. Dokážu inšpirovať aj ľudí, ktorí nemajú vedecké poznatky," uvádza Hattonová.
"Nech je vám 20 alebo 90 rokov, môžete sa na ne pozrieť a povedať si, že sú naozaj skvelé, čo sa napríklad nedá povedať o francúzskych rukopisoch zo 17. storočia," podotýka Hattonová.
Mnoho falošných vzoriek
Nie je však tak jednoduché priznať kusu kameňa status meteoritu. "Môžete ho vidieť spadnúť z neba a nájsť ho na zemi, ale nie je to meteorit, kým ho nepošlete na rozbor," popisuje proces Hyslop.
Veľa takých nádejných meteoritov od ľudí posudzuje Sara Russellová z Přírodopisného múzea v Londýne, ktorá je odborníčkou na vesmírne minerály.
Inštitúcia má najväčšiu zbierku zhruba 5 000 meteoritov. Podľa Russellovej sa takmer zo všetkých vzoriek zaslaných na analýzu vykľujú obyčajné kamene.
"Milióny ľudí si myslia, že našli meteorit, ale väčšinou sa mýlia. Ale tie, ktoré naozaj pochádzajú z iných planétiek, sú fascinujúce. Dokážu ničiť, napríklad ten meteorit, ktorý vyhladil dinosaury. Ale tiež vďaka nim máme na Zemi vodu a život," povedala Russellová.