BUDAPEŠŤ. Maďarská nezávislá rozhlasová stanica Klubrádió v utorok oznámila, že súd v Budapešti nevyhovel jej žiadosti v súvislosti s udržaním vysielacej licencie, informovala agentúra AFP.
Maďarská mediálna rada v novembri 2020 rozhodla nepredĺžiť tejto stanici vysielaciu licenciu z dôvodu viacnásobného porušenia mediálneho zákona touto stanicou.
Klubrádió vtedy na svojej internetovej stránke uviedlo, že toto tvrdenie nezodpovedá pravde. Ide o ďalšie nezávislé médium, ktoré v Maďarsku v posledných rokoch prestalo fungovať.
András Arató, šéf stanice Klubrádió, rozhodnutie súdu označil za "hanebné a zbabelé", hoci sa podľa jeho slov dalo očakávať.
Ohrozená sloboda
Klubrádió sa vo vysielaní často kriticky vyjadruje v súvislosti s maďarskou vládou, píše AFP.

Klubrádió v minulosti súd v Budapešti požiadalo, aby radu prinútil dočasne udeliť stanici vysielaciu licenciu. Súd však v utorok túto žiadosť zamietol.
Z konca nezávislého rádia je zhrozený aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI). "Má to devastačné účinky na zvyšky plurality médií v Maďarsku a bude to mať ďalekosiahle následky vnútri krajiny aj za jej hranicami," hovorí v stanovisku Scott Griffen, zástupca riaditeľa Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI).
"Nedajte sa mýliť: Toto je výsledok zámerného, desaťročia trvajúceho úsilia politických síl v Maďarsku vykoreniť Klubrádió z éteru. Súd mu iba zasadil posledný úder," dodáva.
Pád médií
Národná asociácia maďarských novinárov nazvala Klubrádió minulý týždeň "jediným zostávajúcim verejným médiom v Maďarsku, ktorého obsah nie je pod vplyvom vlády".
Platnosť vysielacej licencie sa stanici končí v nedeľu 14. februára. Klubrádió musí vysielanie na frekvencii FM 92,2 ukončiť v tento deň o 23.59 h, píše táto stanica na svojej webovej stránke. Od pondelka 15. februára bude podľa AFP vysielať on-line.
Klubrádió už raz maďarské úrady umlčali. Keď rádiu v roku 2011 vypršala licencia, mediálna rada sa ju rozhodla nepredĺžiť, a to aj napriek trom rozhodnutiam súdu v prospech rádia. Spravili to až na nátlak poslucháčov o dva roky neskôr.
V minulých rokoch v Maďarsku skončili viaceré médiá kritické k vláde Viktora Orbána. Po zmene vlastníckej štruktúry dala výpoveď väčšina redaktorov najčítanejšieho spravodajského serveru Index.hu, ktorí založili nový projekt Telex. V roku 2016 zanikol aj ľavicový denník Népszabadság.
Väčšina maďarských médií je koncentrovaných v Nadácii stredoeurópskej tlače a médií, v ktorej správnej rade sedia aj poslanci Fideszu. Vláda vytvára tlak na nezávislé médiá aj inzerciou - pred voľbami v roku 2018 získali médiá začlenené do provládneho konglomerátu až 87 percent príjmov z inzercie.