SUVA. Ďalšie štyri štáty oznámili, že vystúpia z Fóra tichomorských ostrovov (PIF), čo prispeje k ďalšiemu oslabeniu tohto diplomatického zoskupenia, v ktorom Spojené štáty a Čína súperia o vplyv, uviedla v utorok agentúra AFP.
Tieto krajiny - Marshallove ostrovy, Kiribati, Nauru a Mikronézia - vyhlásili, že budú nasledovať nedávne rozhodnutie štátu Palau a opustia PIF z dôvodu nesúhlasu s vedením tejto geopolitickej skupiny.
Toto pôvodne 18-členné fórum popri Austrálii a Novom Zélande pozostáva z prevažne malých ostrovných štátov a je kľúčovým prvkom amerických diplomatických snáh v danom regióne.
Spory môže využiť Čína
Rozkol vyvstal minulý týždeň vo štvrtok, keď bol mikronézsky kandidát na predsedu PIF zamietnutý v prospech bývalého premiéra Cookových ostrovov Henryho Punu.
Spory vnútri fóra by mohli viesť k posilneniu čínskeho vplyvu v tomto riedko osídlenom, ale strategicky významnom regióne Tichomoria.
Päť ostrovných krajín ležiacich v oblasti Mikronézie očakávalo, že tento rok sa na základe dlhoročnej neformálnej dohody stane generálnym tajomníkom PIF ich preferovaný kandidát. Nakoniec však vo štvrtok zvíťazil Puna, a to o jediný hlas.
Problém zvyšujúcej sa hladiny morí
Viaceré z ostrovných štátov tohto regiónu čelia záplavám stúpajúcich morí a PIF je priekopníkom v nastoľovaní tejto otázky na svetovej scéne, požadujúc zmysluplné kroky.
Fórum, ktoré bolo založené v roku 1971, tvorili Austrália, Cookove ostrovy (závislé územie Nového Zélandu), Fidži, Francúzska Polynézia (závislé územie Francúzska), Kiribati, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Nová Kaledónia (závislé územie Francúzska), Nový Zéland, Niue (závislé územie Nového Zélandu), Palau, Papua-Nová Guinea, Samoa, Šalamúnove ostrovy, Tonga, Tuvalu a Vanuatu.