NAÍ DILLÍ. Stovky záchranárov prehľadávali v utorok bahnom zavalené rokliny a údolia v severnej Indii pri pátraní po preživších po tom, čo sa odtrhla časť himalájskeho ľadovca a spôsobila ničivú povodeň, ktorá si doteraz vyžiadala najmenej 26 obetí a 165 nezvestných. Informovala o tom agentúra AP.
Zameriavajú sa aj na tunel v hydroelektrárni, kde by sa mali nachádzať viac ako tri desiatky pracovníkov, s ktorými od nedeľňajších záplav nedokázali nadviazať kontakt.
Záchranári pomocou techniky cez noc vyčistili tunel v snahe dostať sa k robotníkom, ktorí by, ako dúfajú, ešte mohli byť nažive.
V nedeľu ráno sa odtrhla časť ľadovca na hore Nandádéví. Vedci sa snažia zistiť, čo spôsobilo zlom a následnú povodeň. Išlo pravdepodobne o lavínu alebo uvoľnenie nahromadenej vody.
Odborníci tvrdia, že za to môže klimatická zmena, pretože otepľovanie spôsobuje zmenšovanie ľadovcov a ich nestabilitu na celom svete.
Povodňová voda, bahno a balvany ničili hrádze na riekach Alaknanda a Dhauliganga, strhávali mosty a zmenili vidiek na mesačnú krajinu.
Mnohé dediny museli pristúpiť k evakuácii. Povodeň zmietla malú hydroelektráreň a väčšiu na rieke Dhauliganga poškodila.
Burácajúcu vodnú masu si najskôr všimli obyvatelia dedín na svahoch údolia. Väčšina nezvestných sú ľudia pracujúci v týchto dvoch elektrárňach, ktoré sú súčasťou vládnych projektov.
Vláda v štáte Uttarákhand sa na niekoľkých riekach a ich prítokoch v horách snaží vybudovať mnoho podobných zariadení.
Krehký ekosystém himalájskeho regiónu je náchylný na prívalové povodne a zosuvy pôdy. Pri povodniach v roku 2013, ktoré spôsobili najsilnejšie monzúnové dažde za posledné desaťročia, zahynulo viac ako 6000 ľudí.