BRUSEL. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pondelok členské krajiny EÚ, aby "darovali" Ukrajine časť svojich vakcín proti ochoreniu COVID-19, získaných prostredníctvom EÚ.
Jej výzva nasleduje po sťažnostiach Ukrajiny, že nemá k týmto vakcínam prístup, uviedla tlačová agentúra AFP.
"Požiadali sme naše členské krajiny, aby darovali časť svojich očkovacích látok Ukrajine," uviedla Von der Leyenová počas svojho videovstupu na konferencii o covide v Kyjeve. Šéfka eurokomisie zdôraznila, že "EÚ je s Ukrajinou" a že spolu s ňou tvorí jednu "európsku rodinu".
Chudobnejšie krajiny majú horší prístup k vakcíne
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v januári vyzval Európsku úniu, aby pomohla Ukrajine zaistiť si vakcíny proti koronavírusu. Kritizuje tiež skutočnosť, že chudobnejšie krajiny majú problémy s prístupom k vakcínam, pretože nemôžu konkurovať bohatším štátom.

Zelenskyj požaduje, aby EÚ v tomto smere viac pomáhala svojim východným susedom. Počas pondelňajšej konferencie uviedol, že Ukrajina o dodávke vakcín momentálne rokuje so susedným Poľskom.
Prvá fáza očkovania na Ukrajine, v rámci ktorej budú očkovať zdravotníkov a vojakov, by sa mala začať v priebehu februára.
Pôvodne sa tak malo stať už začiatkom mesiaca, keď mal Kyjev dostať prvú zásielku vakcín Pfizer/BioNTech prostredníctvom globálnej iniciatívy COVAX. Celkovo má Ukrajina cez tento nástroj získať najmenej osem miliónov dávok vakcín.
Zelenskyj chce ísť príkladom
Kyjev sa spolieha aj na 12 miliónov dávok vakcín od spoločností AstraZeneca a Novavax, ktoré budú vyrobené v Indii. Okrem toho chce Ukrajina zakúpiť od 1,9 do päť miliónov dávok vakcíny od čínskej firmy Sinovac, ak sa potvrdí jej vysoká účinnosť a bezpečnosť.
Zelenskyj zopakoval svoje rozhodnutie nepoužiť ruskú vakcínu Sputnik V, keď opäť spochybnil jej účinnosť.
Avizoval tiež, že sa nechá zaočkovať inou vakcínou v priamom prenose, aby "šiel príkladom" svojim spoluobčanom. Podľa prieskumov totiž asi polovica Ukrajincov očkovanie proti COVID-19 odmieta.