RANGÚN, BRATISLAVA. Už niet cesty späť, armáda zašla príliš ďaleko. Takto hodnotia situáciu v Barme diplomati z Veľkej Británie a k ich správe sa dostala agentúra Bloomberg.
Šéf armády Min Aung Hlaing sa podľa nich po minulotýždňovom prevrate pokúsi dosadiť sám seba za prezidenta.
Skončí sa tak desaťročné obdobie, počas ktorého sa Barma, známa tiež ako Mjanmarsko, posúvala smerom k demokracii pod vedením držiteľky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.

Podľa správy diplomatov z Británie, pod ktorú v koloniálnych časoch Barma spadala, už západné štáty nemajú ako ovplyvniť situáciu v krajine, ak by sa nepokúsili o inváziu.
Naopak, čoraz väčší vplyv v Barme získa znovu Čína, s náskokom najväčší obchodný partner krajiny, ktorý za juntou ako de facto jediný stál aj v čase jej polstoročného vládnutia. Krajinu vojaci ovládali od roku 1962 do roku 2011 a dostali ju do medzinárodnej izolácie.
Krvavé protesty
Britskí diplomati tiež varujú, že protesty, ktoré po minulotýždňovom prevrate vypukli a sú najväčšie od roku 2007, by sa mohli skončiť krvavo. Ľudia protestujú proti rozhodnutiu armády, ktorá tvrdí, že novembrové voľby boli sfalšované. Žiadne dôkazy však nepredložila.
V novembri pritom s veľkým náskokom zvíťazila strana Národná liga za demokraciu na čele so Su Ťij, pre armádou podporovanú stranu sa hlasovanie skončilo fiaskom.