SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Koronavírus vo svete: V Rakúsku otvorili školy, obchody aj múzeá

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme:

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v nedeľu 2415 nakazených novým koronavírusom, čo je o 157 menej než pred týždňom.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR, informoval server Novinky.cz.

Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) zostáva na 71 bodoch a stále zodpovedá 4. stupňu. V ČR však napriek tomu už dlhšie platia pandemické obmedzenia na úrovni piateho stupňa.

Reprodukčné číslo predstavuje 1,05. Táto hodnota vyjadruje predpokladaný počet osôb, ktoré jeden infikovaný človek danou chorobou ďalej nakazí v populácii, kde sú všetci jedinci na toto ochorenie náchylní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet aktívnych prípadov v krajine je v súčasnosti 97 849. V nemocniciach je 5 473 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 986 je vo vážnom stave.

Pribudlo i najmenej 53 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, čím sa ich celkový počet zvýšil na 17 333.

Počet vyliečených pacientov stúpol na 922 223. Koronavírusom SARS-CoV-2 sa od začiatku pandémie preukázateľne nakazilo už viac ako milión obyvateľov Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu požiada v pondelok o predĺženie núdzového stavu. Vo štvrtok bude o jej žiadosti na mimoriadnej schôdzi hlasovať Poslanecká snemovňa.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1160 nakazených novým druhom koronavírusu, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo 65 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je infikovaných celkovo 82 661 osôb, čo je o 979 menej, než hlásili v nedeľu. Z ochorenia sa dosiaľ zotavilo 281 839 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 3 717 osôb, o 139 viac než predchádzajúci deň. Počet chorých pripojených na pľúcnu ventiláciu stúpol o štyroch na 295.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali v Maďarsku doteraz 289 042 ľudí, z ktorých 107 592 dostalo aj druhú dávku očkovacej látky.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler v nedeľu informoval, že Národné centrum zdravia (NNK) udelilo povolenie na použitie ruskej vakcíny Sputnik v Maďarsku.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu potvrdili v Maďarsku nákazu 377 655 ľuďom a v súvislosti s covidovým ochorením evidujú 13 155 úmrtí.

Školy, obchody, kaderníctva a múzeá sa v Rakúsku opäť otvárajú po tom, ako krajina v decembri zaviedla tretí lockdown.

Pretrvávajú však obavy z tempa pribúdania infekcií a zo šírenia nových variantov koronavírusu. Uvoľnenie obmedzení v Rakúsku, ktoré nadobudlo platnosť v pondelok, zďaleka nie je úplné.

Ľudia, ktorí pôjdu do kaderníctva, sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nie je starší ako 48 hodín. V obchodoch musia zákazníci nosiť ochranné rúška a nestačí, aby si tvár prekryli kusom látky.

SkryťVypnúť reklamu

Reštaurácie a hotely zostávajú zatvorené a úrady uviedli, že tento mesiac sa opätovne neotvoria. Lockdown začal v krajine platiť od 26. decembra.

Rakúska vláda hovorí, že je potrebné dostať sa čo najbližšie k situácii, v ktorej je priemerný sedemdňový počet nových prípadov koronavírusu na úrovni 50 na 100-tisíc obyvateľov.

V súčasnosti je však tento počet podstatne vyšší, keďže sedemdňový priemer je 108 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Poľsko prekročilo priemer Európskej únie v množstve dávok vakcín proti koronavírusu podaných na 100 obyvateľov.

Poľsko predbehlo Nemecko a Francúzsko, informoval predstaviteľ poľskej vlády Michal Dworczyk, ktorého v pondelok citovala tlačová agentúra PAP.

"Poľsko predbehlo také krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Portugalsko, Rakúsko, Belgicko, Fínsko a Španielsko, pokiaľ ide o mieru očkovania na 100 ľudí," napísal na Twitteri Dworczyk, vedúci úradu poľského premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

"Dovoľte mi, aby som vyjadril vďaku všetkým ľuďom zapojeným do Národného očkovacieho programu," dodal.

Dworczyk ako dôkaz pripojil štatistické údaje zverejnené na medzinárodnej webovej stránke The Spectator Index, ktoré zaraďujú Poľsko na piate miesto na svete s 4,3 dávkami podaných vakcín v prepočte na 100 obyvateľov.

Podľa tohto indexu je na prvom mieste zoznamu Izrael (62 dávok na 100 ľudí) a po ňom nasledujú Spojené arabské emiráty (SAE, 40 dávok), Británia (17,6 dávky) a USA (11,7 dávky).

Poľsko sa umiestnilo pred Španielskom (4,2), Talianskom (4,1) a Nemeckom (3,7). Priemer Európskej únie je 3,7 dávky vakcín proti koronavírusu na 100 obyvateľov.

Úrad premiéra v nedeľu oznámil, že Poľsko zaočkovalo 1 641 158 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 440 365 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko zaznamenalo v nedeľu 304 nových prípadov nákazy koronavírusom pri 3 831 vykonaných testoch. Ide o pokračovanie medzitýždňového poklesu infikovaných a o jeden z najnižších denných prírastkov od polovice októbra.

V nedeľu pribudlo aj ďalších 12 súvisiacich úmrtí.

Celkovo bolo urobených 1565 PCR testov, z nich 234 bolo pozitívnych; zaznamenaná pozitivita dosiahla 15 percent, čo je pokles oproti 17 percentám z predchádzajúceho dňa. Na základe 2266 rýchlych antigénových testov sa zistilo 70 infikovaných ľudí, pozitivita bola 3,1 percenta.

Počet hospitalizovaných stúpol o 15 na 946, na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) bolo 160 pacientov. Z nemocníc prepustili 25 osôb.

Sedemdňový priemer nových prípadov klesol v nedeľu na 1011, 14-dňová incidencia na 100 000 obyvateľov medzitým dosiahla 745 prípadov nákazy, ukazujú údaje slovinského Národného inštitútu verejného zdravia (NIJZ).

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko podľa NIJZ zatiaľ hlásilo celkovo 174 000 prípadov infekcie, z ktorých je podľa odhadov aktívnych 15 710.

Najnovšie úmrtia zvýšili celkový počet obetí na 3635, vyplýva z webu Sledilnik monitorujúceho pandémiu covidu v Slovinsku.

Mierny úspech v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 nahlásili v pondelok belgické úrady, keď počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol prvýkrát od októbra pod hranicu 300 osôb. Informovala o tom televízna stanica RTBF.

Inštitút verejného zdravia Sciensano spresnil, že v pondelok ráno bolo v belgických nemocniciach v spojitosti s COVID-19 celkovo 1 676 osôb, z toho 299 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Minulý týždeň priemerný počet nových infekcií dosiahol 2312,6 prípadov denne, čo je nárast o dve percentá voči predminulému týždňu, zároveň však šesť dní po sebe klesal počet úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

V týždni od 29. januára do 4. februára to bolo v priemere 38,3 osôb za deň, čo je 23-percentný pokles úmrtnosti voči predošlému týždňu.

V nedeľu pribudlo 37 nových obetí pandémie, čo znamená že v súvislosti s COVID-19 v Belgicku už zomrelo 21 389 ľudí. Belgicko od začiatku pandémie zaznamenalo 725 610 prípadov nákazy.

Krajina zatiaľ dobre zvláda aj výskyt nových, infekčnejších mutácií vírusu a to aj napriek tomu, že škôlky, školy a mnohé obchody ostali otvorené.

Od pondelka úrady opätovne povolili fungovanie kempingov a zábavných parkov, ktorí boli zavreté od začiatku novembra.

Bary a reštaurácie sú aj naďalej zavreté, už štyri mesiace po sebe. Úrady počas februára, keď budú mať školopovinné deti polročné prázdniny, zakázali cestovanie do zahraničia - okrem prípadov, keď to je nevyhnutné.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine zároveň prebieha očkovacia kampaň a podľa najnovších údajov prvú dávku vakcíny už dostalo vyše 327 530 Belgičanov.

Koronavírus v Ázii

Juhokórejské hlavné mesto Soul poskytne psom a mačkám chovaným v domácnostiach bezplatné testy na koronavírus, ak tieto zvieratá prídu do kontaktu s infikovanými ľuďmi a budú mať príznaky nákazy, oznámil predstaviteľ soulského magistrátu.

Dodal, že ak sa u zvierat zistí nákaza koronavírusom, budú musieť ísť na 14 dní do karantény doma alebo v mestskom karanténnom zariadení. Bezplatné testy domácich miláčikov v Soule budú prebiehať od pondelka.

Centrálna juhokórejská vláda zverejnila minulý týždeň pokyny k testom proti koronavírusu u zvierat. Reagovala tak po tom, čo sa mačka v juhovýchodnom meste Čindžu stala prvým zvieraťom v krajine s potvrdeným ochorením COVID-19. Mačka patrí matke a dcére, ktoré boli medzi potvrdenými infikovanými pacientmi spájanými s náboženským zariadením v Čindžu.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Soulu informovali, že nie sú dôkazy o tom, že zvieratá prenášajú koronavírus na ľudí.

Úrady budú testovať iba tzv. domácich miláčikov (a nie všetky zvieratá), pretože práve tí sú v najbližšom kontakte s ľuďmi.

Podobné testovanie doma chovaných psov a mačiek v súlade s odporúčaniami ústrednej vlády spustia aj ďalšie mestá v Južnej Kórei.

Počet nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v krajine klesol v pondelok pod 300 prvýkrát za vyše dva mesiace, pričom úrady mierne uvoľnili prísne nariadenia fyzického odstupu.

Povolili reštauráciám, kaviarňam, vnútorným fitnes centrám a ďalším zariadeniam mimo husto zaľudnenej metropolitnej oblasti Soulu, aby zostali otvorené o hodinu dlhšie.

Koronavírus v Afrike

Juhoafrická republika zastavila plán očkovania zdravotníckych pracovníkov v prednej línii proti koronavírusu vakcínou spoločnosti AstraZeneca po tom, ako malá klinická štúdia naznačila, že nie je účinná pri prevencii mierneho a stredne silného ochorenia spôsobeného variantom vírusu, ktorý v krajine prevláda.

SkryťVypnúť reklamu

Južná Afrika dostala prvú dodávku jedného milióna dávok vakcíny firmy AstraZeneca minulý týždeň a predpokladala, že zdravotníkov začne očkovať v polovici februára.

Neuspokojivé predbežné výsledky však naznačujú, že vakcinačná kampaň s použitím očkovacej látky AstraZeneca by pravdepodobne nemala význam.

Výsledky klinickej skúšky, ktoré však ešte neposúdili iní odborníci, signalizovali, že vakcína AstraZeneca „poskytuje minimálnu ochranu pred mierne až stredne ťažkými infekciami ochorením COVID-19" u mladých dospelých vystavených juhoafrickému variantu vírusu.

Oxfordská univerzita a University of the Witwatersrand v Johannesburgu vo vyhlásení uviedli, že ochranu pred vážnejšími formami ochorenia nemohli v testoch posúdiť, pretože účastníci skúšok nimi boli málo ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

Juhoafrický variant koronavírusu sa javí ako infekčnejší a spôsobuje nebezpečný opätovný rast počtu nákaz. V Južnej Afrike viac ako 90 percent ochorení COVID-19 vyvoláva tento vírus, uviedol juhoafrický minister zdravotníctva Zweli Mkhize.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 678
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 999
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 9 248
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 502
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 5 368
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 848
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 831
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Meta predstavila chatbota BlenderBot3 verejnosti minulý týždeň.


TASR 5 h
Donald Trump pri odchode z Trump Tower 10. augusta 2022.

Trump len povedal svoje meno a potom namiesto odpovedí na otázky odcitoval piaty dodatok ústavy.


TASR 7 h
Vodu z bytov pod úrovňou ulice museli v Soule vyčerpávať aj vojaci, stovky ľudí prišli o majetky.

Byt v suteréne je pre Soul symbolom nerovnosti.


11 h
Somálsko trápi extrémne sucho a hladomor.

Približne 245 000 osôb z tejto africkej krajiny odišlo úplne.


TASR 11 h
SkryťZatvoriť reklamu