Praha 14. júna (TASR) Českí občianski demokrati sa snažia iniciovať v Poslaneckej snemovni rozpravu o postoji Česka po odmietnutí euroústavy v dvoch členských štátoch.
Premiér Jiří Paroubek by mal podľa ODS vo štvrtok ísť na rokovanie Európskej rady do Bruselu už s jasným stanoviskom širšej politickej reprezentácie. Vládnuce strany to však odmietajú.
"Nestačí mať mandát 101-člennej vládnucej koalície, ale treba, aby bol silnejší, aby premiér mohol vystúpiť s vydiskutovaným názorom a nie s názorom svojím," povedal novinárom šéf ODS Mirek Topolánek.
Naopak predseda koaličnej KDU-ČSL Miroslav Kalousek si myslí, že rokovanie Európskej rady o ničom nerozhodne. "Vláda dala premiérovi mandát, aby navrhol predĺženie ratifikačného procesu o dva roky a to zatiaľ stačí," vyhlásil Kalousek.
ODS v pondelok vyzvala vládu, aby odstúpila od zámeru pokračovať v ratifikačnom procese, od príprav referenda aj propagačnej kampane a využila viac ako jednu miliardu korún na potrebnejšie účely. Aj keď ODS presadila v Senáte zákon o jednorazovom referende k euroústave, v snemovni ho už nepodporí. Podľa Topolánka bol pripravený pre inú dobu a situáciu, teraz by sa mal odložiť a neprerokúvať. Hlasovanie o referende po odmietnutí euroústavy vo Francúzsku a Holandsku by bolo podľa neho "zbytočné a zmätočné".
Premiér Paroubek trvá na tom, že českí občania majú právo o euroústave rozhodovať. Najnovší prieskum ukázal, že v Česku prevažujú odporcovia zmluvy. Podľa premiéra je však najlepším prieskumom verejnej mienky všeľudové hlasovanie.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) hy ed