Brusel 31. januára (TASR) - Viacero vicepremiérov a ministrov, ale aj vplyvní politici minulosti budú zastupovať členské a kandidátske krajiny v Konvente o budúcnosti Európy, ktorý sa začne 28. februára.
"Doterajšie nominácie potvrdzujú, že jednotlivé krajiny berú tento Konvent veľmi seriózne," konštatoval jeden z európskych diplomatov, ktorý si pochvaľoval veľký počet naozaj významných osobností.
K talianskemu vicepremiérovi Gianfrancovi Finimu, ktorého nominácia je známa už dlhšie, pribudla dnes za švédsku vládu vicepremiérka Lena Hjelm-Wallénová. Belgickú vládu bude v Konvente zastupovať minister zahraničia Louis Michel, francúzsku a britskú ministri pre európske záležitosti Pierre Moscovici resp. Peter Hain.
Na vplyvných bývalých politikov vsadili Nemecko a Luxembursko, ktorých vlády budú zastupovať niekdajší predseda Európskeho parlamentu Klaus Hänsch resp. bývalý šéf Európskej komisie Jacques Santer. Holandské názory bude v Konvente tlmočiť bývalý minister zahraničia Hans van Mierlo.
Česká vláda posiela do Konventu svojho ministra zahraničných vecí Jana Kavana, Poľsko štátnu tajomníčku pre európske záležitosti Danutu Hübnerovú. Svojich zástupcov v Konvente pozná už aj Slovensko - za vládu je to štátny tajomník ministerstva zahraničia a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ, za parlament poslanci Pavol Hamžík a Irena Belohorská.
Každá členská i kandidátska krajina vyšle do Konventu jedného zástupcu svojej vlády a dvoch predstaviteľov parlamentu. Okrem toho budú o budúcnosti Európy rokovať 16 poslanci Európskeho parlamentu a zástupca Európskej komisie.
Prácu Konventu bude riadiť prezídium, na ktorého čele stojí bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard dďEstaing a dvaja podpredsedovia - niekdajší taliansky premiér Giuliano Amato a bývalý predseda belgickej vlády Jean-Luc Dehaene.
Ustanovujúce zasadnutie Konventu je naplánované na 28. februára. Fórum vyše 100 osobností sa bude viac ako rok zaoberať prípravou reformy EÚ, ktorá je naplánovaná na rok 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh